Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7580
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Muzeum Karkonoskie nowoczesne i przestronne

Czwartek, 20 maja 2010, 8:20
Aktualizacja: 8:30
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Muzeum Karkonoskie nowoczesne i przestronne
Na rozbudowę Muzeum Karkonoskiego zostanie zajęta część ogrodów na tyłach obiektów przy ul. Matejki i Chełmońskiego.
Fot. TEJO
Jeszcze w maju rozpocznie się rozbudowa i modernizacja Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Prace pochłoną ponad 10 mln 400 tys. zł. Budynki muzeum zostaną kompleksowo wyremontowane i połączone ze sobą szklanym łącznikiem. Następnie muzeum zostanie doposażone w nowoczesny sprzęt za około dwóch mln zł.

Dyrekcja Muzeum Karkonoskiego odebrała umowę na dofinansowanie modernizacji i rozbudowy placówki. Na ten cel Urząd Marszałkowski przyznał muzeum z Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 5 mln 470 mln zł. Pozostała kwota będzie pochodziła z budżetu województwa dolnośląskiego.

– Rozbudowa i modernizacja przeprowadzona w niemal setną rocznicę jego powstania – mówi Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Muzeum oddano do użytku w 1914 roku i od tego czasu nie były przeprowadzane na nim większe inwestycje. Objętość tego obiektu zwiększy się o około 200 procent.

– Po zakończeniu przebudowy będziemy mieli więcej miejsca na ekspozycje, sale wystawowe i pomieszczenia biurowe. Obiekt zostanie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wejście będzie poprowadzone przez szklany łącznik, a na pierwszym piętrze budynku pojawi się większa ekspozycja szkła – mówi G. Zawiła.

Stworzone zostaną też lepsze warunki do przechowywania eksponatów, w tym dostosowana zostanie temperatura i wilgotność powietrza. Jeszcze w maju muzeum zaprosi media, kierowników budowy i władze miasta na wbicie symbolicznej pierwszej łopaty pod tę inwestycję.

Przebudowa muzeum ma się zakończyć w I kwartale 2012 roku. Kolejnym krokiem, który przyczyni się do rozkwitu Muzeum Karkonoskiego będzie realizacja drugiego projektu we współpracy z Czechami „Ożywienie czesko – polskiej tradycji szklarskiej na rzecz rozwoju turystyki”. Dzięki pozyskanym z niego pieniądzom, około 2,5 mln zł, muzeum zyska nowoczesne wyposażenie w sprzęt multimedialny i nowe gabloty, dzięki którym eksponaty będą mogły być prezentowane w jeszcze ciekawszej formie. Z pozyskanych pieniędzy w muzeum pojawi się też szereg polsko – czeskich wystaw i warsztatów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group