Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 4804
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Muzealna wymiana cennych szkieł

Wtorek, 24 kwietnia 2018, 15:18
Aktualizacja: Czwartek, 26 kwietnia 2018, 14:28
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Muzealna wymiana cennych szkieł
Fot. Przemek Kaczałko
Puchar z Barankiem Bożym autorstwa Friedricha Wintera, będący w posiadaniu Muzeum Śląskiego w Goerlitz – na rok trafiło na wystawę stałą w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, a z zasobów naszej placówki do Niemiec pojechał puchar wykonany w Hucie Preusslera w Białej Dolinie jako jeden z pierwszych przykładów szkła naśladującego kryształ górski.

Z okazji wymiany zorganizowano konferencję prasową z uroczystym przekazaniem cennych przedmiotów. - To dla nas wyjątkowe, fantastyczne wydarzenie. Friedrich Winter to najwybitniejszy zdobnik szkła, który działał dla hrabiego Christopha Leopolda Schaffgotscha. Najważniejsze muzea szkła na całym świecie szczycą się obiektami, które pochodzą z Kotliny Jeleniogórskiej – wykonywanych w Szklarskiej Porębie, a zdobionych w Cieplicach – powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego. - To marzenie wszystkich pokoleń muzealników naszej placówki, które ziściło się chociaż na rok - dodała dyrektorka, która podkreśla fantastyczną współpracę z muzeum w Goerlitz.

- Muzeum Karkonoskie znane jest z unikalnych zbiorów szkła, a nasze muzeum nie może się poszczycić tak wielkim zbiorem, ale posiadamy trzy obiekty autorstwa Friedricha Wintera – powiedział Markus Bauer, dyrektor Muzeum Śląskiego. - To symboliczny gest, który potwierdza naszą współpracę. W okresie baroku było przyjęte, że przyjaciele obdarowują się nawzajem wyrobami ze szkła – dodał szef placówki z Niemiec.

Friedrich Winter (ur. 1652 w Rębiszowie, zm. w 1708 w Sobieszowie) był grawerem i szlifierzem szkła. W 1685 roku objął urząd kasztelana na Zamku Chojnik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group