Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 8204
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Muflon – tyle zrobiono dla polsko–czeskiej współpracy za unijne

Piątek, 18 stycznia 2013, 7:47
Aktualizacja: Sobota, 19 stycznia 2013, 7:30
Autor: Mea
Jelenia Góra: Muflon – tyle zrobiono dla polsko–czeskiej współpracy za unijne
Fot. Mea
Seminarium podsumowujące 3–letni projekt „Spotkania – tradycja, kultura i codzienność na czesko–polskim pograniczu” realizowany wraz z Eurocentrum Jabonec nad Nisou odbyło się wczoraj (17.01.) w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze–Sobieszowie. – Projekt realizowany w latach 2010–2013 kosztował ponad 883 tys. euro, z czego większość, bo ponad 709 tys. euro dofinansowała Unia Europejska – mówiła Aleksandra Jarocińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon”.

Projekt współfinansowany był z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Europejskiej Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013r.

Całkowita wartość projektu realizowanego przez MDK „Muflon” wyniosła ponad 506 tys. euro. - W ramach projektu przeprowadzono remont i modernizację sali widowiskowej MDK „Muflon”. Całkowicie przebudowano: scenę, która ma teraz 74 m2, zaplecze dla artystów, foyer, garderoby, pracownię plastyczną, wyremontowano elewację frontową budynku, wykonano termomodernizację, kupiono nowoczesne nagłośnienie i oświetlenie oraz inny niezbędny sprzęt – wyliczała Aleksandra Jarocińska.
Nowoczesna scena teatralno-koncertowa z rozsuwaną kurtyną i fantastyczna akustyka sali zapewnia komfortowe warunki widzom i artystom. Jej funkcjonalność podnoszą duże lustra do nauki tańca umieszczone na całej szerokości ściany. Zaplecze składa się z dwóch garderób z łazienkami. Krzesła nie są zamontowane na stałe, dzięki czemu możliwy jest ich dowolny układ w zależności od potrzeb organizowanego wydarzenia dla 150 osób.

Po stronie czeskiej część inwestycyjna wyniosła 156 tys. euro. W Jabloncu przebudowano scenę wielofunkcyjną w kinie Junior, wykonano remont zaplecza dla artystów przy kinie i Scenie Letniej oraz kupiono sprzęt nagłośnieniowy.
Oprócz działań inwestycyjnych trzyletni program zawierał różnorodne działania kulturalne, których celem było zbliżenie mieszkańców miast poprzez wzajemne poznanie kultur. - Zorganizowano łącznie 30 imprez w Jeleniej Górze i Jabloncu, które przyciągnęły 11.500 i ponad 1000 artystów oraz ekspertów. Były to takie wydarzenia, jak m.in. Międzynarodowy Festiwal Folkloru, Polska Wielkanoc z Czeskim Gościem, Czeska Muzyka pod Chojnikiem, Weekend z Czeskim Filmem, Polskie Boże Narodzenie z Czeskim Gościem, Spotkanie z Muzyką – Na czeską nutę oraz Wernisaż konkursu fotograficznego „Jak żyjemy” – mówiła Aleksandra Jarocińska.

Podczas spotkań odbywały się warsztaty muzyczne, projekcje filmów polskich i czeskich, prezentacje amatorskich zespołów muzycznych, konkursów, poznano tradycje bożonarodzeniowe i wielkanocne partnerów projektu.
- Warto podkreślić, że wraz z czeskim partnerem zrealizowaliśmy również inne działania, jak Konferencja instytucji kultury czesko-polskiego pogranicza, Warsztaty plenerowe „Światłem pisane” oraz „Muflon Live” – polsko-czeskie granie – powiedziała dyrektorka MDK „Muflon”.
Goście z Czech oraz pracownicy domu kultury byli bardzo zadowoleni ze współpracy o czym świadczą kolejne plany wspólnych działań. W czerwcu odbędzie się już IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. –Z tak znakomitym partnerem nie sposób się rozstać i już cieszę się na kolejne przedsięwzięcia kulturalne – podsumowała Aleksandra Jarocińska.

- Współpracę oceniam bardzo dobrze, poznałam wielu ciekawych ludzi, poszerzyłam swoją wiedzę na temat sposobów organizacji różnorodnych imprez, a podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru poznałam nie tylko tradycje czeskie, ale również nasze regionalne, o których opowiadały zespoły ludowe – zaznaczyła Aneta Cicha-Kardysh z MDK „Muflon”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
684
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group