Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9871
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Można odpracować dług komunalny

Wtorek, 4 września 2018, 14:19
Aktualizacja: Piątek, 7 września 2018, 7:20
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Można odpracować dług komunalny
Fot. Paweł Guszała
Mieszkasz w lokalu komunalnym lub socjalnym, masz dług czynszowy, ale nie masz z czego go spłacić? Jest na to rada. Możesz odpracować swoje zobowiązanie.

Odpracowanie długów to potoczna nazwa programu świadczeń zamiennych, prowadzonego przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej od 2011 roku. Jeśli ktoś wynajmuje lokal komunalny bądź socjalny, ma dług czynszowy - może wziąć w nim udział i odpracować swoje zobowiązanie. O korzyściach takiego rozwiązania przekonały się już dziesiątki mieszkańców Jeleniej Góry.

- W programie wzięły udział i takie osoby, które miały nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych długu i dzisiaj „wyszły na prostą”, mają czyste konto. Były także takie osoby, które po spłacie tak dużego zobowiązania (choć w rzeczywistości składały się na nią 3 formy: świadczenie zamienne, częściowa spłata gotówkowa i częściowe umorzenie) odzyskały tytuł prawny do lokalu i wykupiły go z 99 proc. bonifikatą – mówi Jerzy Lenard, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Na przestrzeni czasu w programie świadczeń zamiennych zmienił się zakres zadań, i liczba osób biorących w nim udział. Oczywiście nie oznacza to, że w naszym mieście nie ma już dłużników. Raczej brakuje chętnych.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że świadczenia zamienne w świetle prawa nie są „pracą”. Nie ma wypłacanego wynagrodzenia, wykonanie zadania redukuje zadłużenie, dlatego osoba odpracowująca swój dług nie straci innych świadczeń i form wsparcia. Do tego ZGKiM jest elastyczny przy ustalaniu grafiku.

- To nie jest tak, że ktoś przychodzi przez cały miesiąc od godziny 6:00 do 14:00. Jeżeli ktoś ma możliwość wykonywania takich zadań dwa razy w tygodniu, po 6 godzin, to my się dostosujemy. Jeśli ktoś chce szybciej zniwelować swoje zadłużenie, będzie przychodził częściej – tłumaczy J. Lenard.

W ramach świadczeń zamiennych można obecnie wykonywać prace budowlane, związane z utrzymaniem czystości w mieście bądź stróżowanie. Więcej informacji na ten temat można zasięgnąć w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Twoja reakcja na artykuł?

19
76%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
8%
Nudzi
1
4%
Smuci
2
8%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
411
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group