Sobota, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 2315
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Most nad Izerą gotowy

Piątek, 3 grudnia 2021, 10:03
Autor: WAC
Powiat: Most nad Izerą gotowy
Fot. KPN
Turyści mogą już bezpiecznie wędrować szlakiem pomiędzy Stacją Turystyczną Orle a czeską wsią Jizerką. Leżący na tej trasie odbudowany most na Izerą został już dopuszczony do użytkowania. Oficjalne otwarcie przeprawy nastąpi 27 maja 2022 roku.

Nowy most zaprojektowany jako stalowa konstrukcja z drewnianą kładką kosztował około miliona złotych. Ma być bardziej trwały niż drewniany most, który wcześniej łączył oba brzegi Izery.

Przeprawa ta znajdowała się w fatalnym stanie technicznym i decyzją nadzoru budowlanego w ubiegłym roku została zamknięta. Jako, że turyści wędrujący w tym rejonie Gór Izerskich nie respektowali zakazu wstępu na uszkodzony most, zapadła decyzja o jego pilnym rozebraniu.

W miejscu, w którym znajduje się most nad Izerą, już w XVII wieku przeprawiali się przez rzekę czescy protestanci (bracia czescy), prześladowani na tle religijnym, którzy szukali schronienia w górach. W kolejnych wiekach ze szlaku z Orla do Jizerki korzystali pracownicy okolicznych hut szkła. W związku z coraz większą popularnością tego traktu także wśród turystów, na początku XX wieku zdecydowano o wybudowaniu tam solidnego mostu. Postała wtedy nowoczesna, lekka z wyglądu i smukła konstrukcja żelbetowa. To było jedno z pierwszych zastosowań mostowych nowej techniki budowlanej na Śląsku. Po roku 1945 w wyniku poprowadzenia korytem Izery granicy polsko-czechosłowackiej, most był niedostępny i stracił swoje znaczenie turystyczne. Niekonserwowany i praktycznie nie użytkowany przez kilkadziesiąt lat, prawdopodobnie w roku 1982 został wysadzony w powietrze.

Twoja reakcja na artykuł?

16
80%
Cieszy
4
20%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group