Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6049
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Monitoring wizyjny placu Ratuszowego nie działa

Niedziela, 2 marca 2008, 7:41
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 marca 2008, 7:26
Autor: AGA
Jelenia Góra: Monitoring wizyjny placu Ratuszowego nie działa
W rynku jest lodowisko bez lodu, ale nie ma kamer wizyjnych, które pomogłyby stróżom prawa w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom.
Fot. TEJO
– Zepsuł się i brak pieniędzy na naprawę. Wszystko się przepaliło – mówi Jerzy Górniak, komendant straży miejskiej o niemal 10–letnim systemie kamer, który sprawdzał, co się dzieje na placu Ratuszowym.

Przestarzały system daleki był od doskonałości: dawał rozmazany i czarno-biały obraz bez możliwości zapisu na twardym dysku komputera, a jedynie na taśmach wideo. Lepszy był rydz niż nic. Teraz kamery są, ale to tylko atrapa: nie przekazują obrazu. Tłumy, które w sezonie zimowym i letnim odwiedzą stolicę Karkonoszy, w razie napadu, kradzieży lub rabunku, będą musiały liczyć tylko na pomoc wzmocnionych patroli mundurowych.

Nadzieję na nowy monitoring – podsycaną przez kilka lat – skutecznie rozbudzono w zeszłym roku, podczas prezentacji technologicznego cacka pokazanego przez jedną z firm, która podobny system zamontowała już w kilku miastach. Samo co prawda bandytów nie złapie, ale perfekcyjnie pomoże w nagraniu ich wyskoków. I pozwoli wytypować mundurowym sprawcę. Ale – po wtorkowej sesji budżetowej – na spełnienie oczekiwań przyjdzie jednak długo poczekać.

W planie finansów miasta, co prawda, znalazły się pieniądze na ten cel, ale w tym roku zostanie przygotowana dopiero dokumentacja techniczna. – Przeznaczyliśmy sześć milionów na budowę sieci szerokopasmowej MAN, która obejmie infokioski, połączenie jednostek organizacyjnych miasta i monitoring wizyjny – tłumaczy zastępca prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

Dodaje, że w tym roku miasto wyda 100 tys. zł na przygotowanie dokumentacji technicznej. – Musimy dokładnie zaplanować, gdzie zostaną zamontowane maszty umożliwiające połączenia sieci oraz kamery. Nie ukrywam, że chciałbym, aby monitoringiem zostały objęte wszystkie dzielnice Jeleniej Góry, nie tylko samo centrum – mówi wiceszef miasta.

Będzie to jednak możliwe – jak dobrze pójdzie – dopiero za dwa lata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
325
Tak
12%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group