Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13508
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Molestował siostrzenice

Sobota, 27 czerwca 2020, 9:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 czerwca 2020, 6:09
Autor: WAC
Jelenia Góra: Molestował siostrzenice
Fot. archiwum
Swój dalszy ciąg ma sprawa bulwersującego rozstrzygnięcia sądowego, dotyczącego przestępstw seksualnych wobec nieletnich. Prokurator Generalny wniósł kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, utrzymującego w mocy wcześniejszy wyrok Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, który skazał na 4 lata pozbawienia wolności sprawcę przestępstw seksualnych wobec dwóch dziewczynek.

Sprawa dotyczy mężczyzny, który przez cztery i trzy lata opuszczał się przestępstw seksualnych, przy użyciu przemocy wobec dwóch dziewczynek, w tym usiłował je zgwałcić. Sąd skazał go na 4 lata pozbawienia wolności, orzekając dodatkowo zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi przez 10 lat i zakaz zbliżania się do nich na odległość mniejszą, niż 50 metrów.

Wyrok został zaskarżony przez asesora Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, który zarzucił rażącą niewspółmierność orzeczonej kary. Kierując akt oskarżenia pierwotnie domagał się kary 10. lat pozbawienia wolności. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nie uwzględnił jednak argumentów podnoszonych w apelacji i utrzymał zaskarżony wyrok w mocy. Nie oznaczało to jednak końca sprawy, gdyż z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się Prokurator Generalny. Działając z jego upoważniania kasację od wyroku wniósł zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand.

W ocenie Prokuratora Generalnego orzeczona wobec skazanego kara jest rażąco niewspółmierna do społecznej szkodliwości jego czynów oraz okoliczności ich popełnienia - mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator Tomasz Czułowski. - Obie dziewczynki były jego siostrzenicami, które w momencie gdy rozpoczął się ich dramat miały niewiele ponad 10 lat. Dodatkowo znajdowały się w trudnej sytuacji życiowej. Zachowania mężczyzny pozostawiły trwałe piętno w psychice skrzywdzonych dziewczynek i będą stanowiły dla niech wieloletnią traumę. Dodatkowo, sprawca był już wcześniej karany za przestępstwo na szkodę osoby najbliższej –  znęcanie się nad matką, jak też miał negatywną opinią środowiskową –  jako osoba nadużywającą alkoholu i środków psychoaktywnych. Ponadto jego zachowanie eskalowało. Najpierw wykorzystywał seksualnie jedną z pokrzywdzonych, a następnie po osiągnieciu przez drugą 10 lat – zaczął podejmować tego typu zachowania również wobec niej. Sprawca brutalnie wykorzystywał swoją przewagę fizyczną, niezdolność dziewczynek do właściwego zinterpretowania podejmowanych wobec nich zachowań, łączące ich więzi rodzinne, a także to, że razem mieszkali.

Kierując kasację Prokurator Generalny wniósł o uchylenie wyroku w części dotyczącej wymiaru kary i przekazanie w tym zakresie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu.

Twoja reakcja na artykuł?

4
13%
Cieszy
1
3%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
7%
Smuci
4
13%
Złości
19
63%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
790
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Gigantyczny korek
 
112
Z drogi śledzie, ciężarówka jedzie
 
Wiadomości z miasta
Lodowisko lada dzień
 
112
Autobus w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group