Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9271
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mocne zdjęcia u „Norwida”

Środa, 12 maja 2010, 12:31
Aktualizacja: Czwartek, 13 maja 2010, 7:55
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Mocne zdjęcia u „Norwida”
Fot. Organizator
Fotografii prasowej nie trzeba komentować. Jej treść wynika z obrazu – powiedział Janusz Jaremen, gospodarz Galerii SKENE ze Stowarzyszenia Magna Silesia, gdzie od dziś można wystawę WBK PRESS FOTO 2009, na którą składają się najlepsze reporterskie zdjęcia polskich twórców.

Wystawa, którą otwarto w foyer gmachu Teatru im. Norwida, jest podróżującym po całej Polsce plonem piątej edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepsze, polskie fotografie prasowe, którego organizatorem jest Bank Zachodni WBK, a patronem medialnym Rzeczpospolita. Jeleniogórską odsłonę pomogli zorganizować dyrektorzy dwóch lokalnych oddziałów banku: Adam Połomski i Artur Zuchewicz.

Ekspozycję, wraz z Januszem Jaremenem, otworzył Dawid Korszeń z Agencji Weber Shandwick, która konkurs współorganizowała. Janusz Jaremen podziękował za życzliwość i udostępnienie miejsca dla galerii w Teatrze im. Norwida jego dyrektorowi Bogdanowi Kocy.

Niektóre zwycięskie kadry, które pojawiły się także na jeleniogórskiej wystawie, weszły już na trwałe do ikonografii polskiej fotografii prasowej. Choćby zdjęcie zafrasowanego premiera Donalda Tuska, który ogląda skutki nawałnicy w Balcerzowicach. Zdjęcie Wojciecha Rzędzińskiego, uznane za najlepsze w roku, ilustruje okropności wojny w Gruzji. W tym roku do biura konkursowego wpłynęło niemal sześć tysięcy zdjęć przysłanych przez 325 autorów w sześciu kategoriach: społeczeństwo, portrety, wydarzenia, cywilizacja, sport, przyroda i środowisko naturalne.

Wielu odbiorców przyzwyczaiło się już do tego, że na tym i wielu podobnych konkursach „muszą” wygrać fotografie przedstawiające przemoc, krew, cierpienie i śmierć. W rozmaitych kontekstach i konfiguracjach. W tym konkursie jest znacznie więcej kadrów ze zwykłej codzienności, która przecież stanowi dominantę naszego życia, choć jakże często zwłaszcza dokumentujący codzienność o tym zapominają.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group