Poniedziałek, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 7187
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Moc majówkowych atrakcji w Szklarskiej Porębie

Wtorek, 26 kwietnia 2011, 7:28
Aktualizacja: 7:29
Autor: Agrafka
Zbliżający się wielkimi krokami majowy weekend obfity będzie w imprezy kulturalne, sportowe, ekologiczne, historyczne oraz ekstremalne. Ich areną będzie kurort pod Szrenicą i jego okolice.

Na Majówce MAJ dell Arte na Skwerze Radiowej „Trójki” odbędzie się cykl działań teatralnych obejmujących warsztaty aktorskie dla młodzieży, zajęcia z podstaw pantomimy i gry na szczudłach, które odbędą się 30 kwietnia. Będzie też spektakl dla dorosłych „Wzlecieć, ulecieć”, czyli widowisko z wykorzystaniem szczudeł, latających i jeżdżących na kółkach machin, pirotechniki i ognia.

1 maja dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach teatralne „Ciało instrumentem gry aktorskiej – gest, ruch, maski, elementy zabaw dziecięcych w teatrze”. Wystawiony zostanie spektakl dla dzieci i dorosłych „Zapomniani podróżni”. Program prezentują aktorzy Teatru Czterech Żywiołów, który uczestniczył w ważniejszych przeglądach i festiwalach, byli m.in. we Francji, w Niemczech i na Ukrainie.

Nie zabraknie występów artystycznych: grupy perkusyjnej „Mamatucada” składająca się z 9 dziewczyn, które grają świetną muzykę brazylijską na bębnach. Następnie wystąpi grupa „Trixter Circus”, czyli 3 osobowy teatr szczudlarzy, bańkarzy, klaunów i żonglerów również żonglujących pochodniami. Swą wspaniałą muzyką będzie zachwycać publiczność człowiek-orkiestra „R.P. Magic Band”, czyli jednoosobowy jazz-band nowoorleański, który zjeździł już pół świata, a repertuar Franka Sinatry zaprezentuje Philip Fairweather , angielski piosenkarz uliczny. Organizatorem majówki jest MOKSiAL w Szklarskiej Porębie.

Miłośnicy historycznych wrażeń będą mogli wziąć udział w Walońskiej Majówce, która będzie trwać od 1 do 3 maja. Zaprasza Sudeckie Bractwo Walońskie. W ramach majówki będą dni otwarte Chaty Walońskiej, siedziby Poszukiwaczy Skarbów Gór. Będzie można zwiedzić wystawę mineralogiczną z wielkogabarytowymi minerałami oraz tajemnicze kamienne podziemia Chaty z paleniskiem. Młodzi poszukiwacze skarbów będą mogli samodzielnie wypłukać ametysty ze żwirów rzecznych , tak jak czynili to pierwsi Walonowie przybywający w Sudetach w XIII wieku.

W tych dniach udostępniona będzie dla zwiedzających także Mennica Walońska. Zainteresowani zapoznają się z historią legendarnego AuRuna oraz na własne oczy zobaczą jak wybija się Walońskie Amulety. W długi weekend czynne będzie Muzeum Ziemi JUNA (wstęp wolny) prezentujące zupełnie nowe wystawy tematyczne poświęcone minerałom z Polski i świata. Organizatorem jest Sudeckie Bractwo Walońskie w Szklarskiej Porębie.

Dla fanów rowerów 1 maja o 10.00 przygotowane zostały zawody rowerowe, w których mogą wziąć udział dzieci i młodzież w wieku od przedszkolnego do lat 16. Do pokonania będą trasy od 300 metrów do 6 kilometrów. Laureaci otrzymają medale i dyplomy. Natomiast o 12.00 wystartuje maraton górski „Memoriał Jurka Zawadzkiego”. Za pokonanie 25 kilometrów finaliści pierwszych trzech miejsc w klasyfikacji Open otrzymają nagrody pieniężne. Start planowany jest spod bazy harcerskiej „Czerwonak”, znajdującej się na ulicy Kasprowicza. Organizatorem jest Stowarzyszenie Cyklistów „Szklarska Poręba na dwóch kółkach”, MOKSiAL w Szklarskiej Porębie.

Ponadto od 1 do 3 maja będzie trwać „Ekstremalna Majówka”, czyli pokaz atrakcji z adrenaliną, zorganizowanej przez Szkołę Górską „QUASAR” przy Kruczych Skałach. „Śnieżna Majówka” w Jakuszycach, czyli Bieg Narciarski, na zakończenie którego rozpalone zostanie wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i herbatką, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Bieg Piastów”.
„Szklana Majówka” z kolei da możliwość zobaczenia jak wygląda praca w hucie szkła, zorganizowana przez Leśną Hutę, znajdująca się na ulicy Kołłątaja 2. Dla dzieci przewidziane są bilety promocyjne.

1 maja o 9.00 spod Domu J. Sztaudyngera przy ulicy 1 maja 55, wyruszy wycieczka z przewodnikiem Trasą Sztaudyngerowską pod hasłem „Dotykanie sztuki idąc i stojąc”. Organizatorem jest Stowarzyszenie „Puch Ostu”. Także 1 maja o 9.30 przy Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Okrzei 28, rozpocznie się „Ekologiczna Majówka”, podczas której odbędzie się plener malarski, projekcja filmów przyrodniczych, a także wiele konkursów. Organizatorem jest Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group