Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 7043
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodzież wręczała maseczki antysmogowe

Czwartek, 16 marca 2017, 8:55
Aktualizacja: Piątek, 17 marca 2017, 7:31
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Młodzież wręczała maseczki antysmogowe
Fot. Przemek Kaczałko
Jakub Jankowiak – radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, z pomocą znajomych i przyjaciół z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze wręczał wczoraj (15.03) przechodniom maseczki oraz ulotki informujące o zagrożeniach związanych ze smogiem.

Inicjatorem akcji, która ma się odbywać w wielu miejscowościach naszego województwa jest Michał Radoń z MSWD. W Jeleniej Górze pomysł „zaszczepił” i zrealizował uczeń „Żeroma”, który również jest radnym młodzieżowego sejmiku. Jakub Jankowiak znalazł sponsora, który wsparł akcję kwotą 500 zł, dzięki czemu możliwy był zakup maseczek oraz wydrukowanie ulotek informacyjnych.

- Problem smogu bierze się z polskiej mentalności, nawet minister Szyszko mówi, że smog to problem teoretyczny – to bzdura. Na 50 miast europejskich aż 33 najbardziej zanieczyszczone są z Polski. Jelenia Góra w tym zestawieniu jest na 5. miejscu w Polsce – powiedział J. Jankowiak, który jest bardzo wdzięczny kolegom i koleżankom ze szkoły, że włączyli się bezinteresownie w akcję.

W temat najbardziej „wkręcili” mnie rodzice. Sami unikają takich rzeczy jak papierosy i od czasu, kiedy głośno się zrobiło o smogu, ściągnęliśmy aplikację na telefon i śledzimy jaki jest stan powietrza. Kiedy nie musimy, unikamy jazdy samochodami, stawiamy na komunikację miejską - wyznała Dominika Pawłowska, uczennica ZSO Nr 1, która przyznaje, że zdrowie jest najważniejsze.

- Może i chodzenie w maseczkach nie wygląda najlepiej, ale wolimy żyć dłużej, niż umrzeć 10 lat wcześniej – dodała uczestniczka akcji pod nazwą „Uwaga! Powietrze niebezpieczne!”. - W Kamiennej Górze nie ma takiego smogu i jak tu przyjeżdżam to jest wręcz odczuwalne. To jest okropne, że czasem lepiej nie iść pobiegać, niż biegać jak jest taki smog – stwierdziła Dominika Daniszewska, którą również rodzice uświadamiali ws. zanieczyszczenia powietrza.

Wśród przechodniów zdarzały się osoby, które nie wierzą w dużą szkodliwość smogu, jednak większość ludzi bardzo pozytywnie oceniała akcję młodzieży. - Mam tyle lat i żyję – stwierdził jeden z przechodniów, który nie chciał maseczki. Być może smog, o którym niegdyś się aż tyle nie mówiło jest przyczyną tak wielu nowotworów – odpowiadali zainteresowani. - Warto ludzi uświadamiać. Niektórzy uważają, że tyle lat w PRL-u smrodziliśmy powietrze i nagle to jest szkodliwe? Tak! To jest szkodliwe – stwierdził pan Krzysztof, który bardzo pozytywnie odbiera inicjatywę młodzieży. - Brawa dla tych młodych ludzi. Fajnie, że są świadomi. Od kogo ma to się zacząć, jak nie od młodzieży – dodał mieszkaniec Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group