Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8875
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodzież pisze listy i liczy na wsparcie

Czwartek, 8 grudnia 2016, 8:52
Aktualizacja: Piątek, 9 grudnia 2016, 8:17
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Młodzież pisze listy i liczy na wsparcie
Fot. Przemek Kaczałko
Tradycyjnie, uczniowie „Żeroma” włączyli się w światową akcję Amnesty International – Maratonu Pisania Listów. Młodzież pokazuje w ten sposób wrażliwość na krzywdy, jakie spotykają ludzi w różnych częściach świata. Niezbędna jest pomoc ludzi dobrych serc, szczególnie potrzebne są znaczki.

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze już od poniedziałku mobilizują się, aby napisać, a następnie wysłać jak największą liczbę listów przyczyniając się tym samym do poprawy sytuacji osób poszkodowanych. Problemy są różne. - Są to czasami bardzo proste przyczyny, takie jak wysłanie sms-a z żartem czy dużo większe problemy jak zabijanie ludzi - mówił Oliwia Łukowska, którą najbardziej wstrząsnęła historia dziewczyny z Malawi, która choruje na albinizm. - W krajach afrykańskich uważa się, że kości, włosy czy skóra tych osób przynosi szczęście, fortunę i są przez to prześladowani i zabijani. To absurdalne, żeby takie rzeczy się działy – mówiła Julia Pietryka, która przyznaje, że aktywność i wrażliwość społeczna, szczególnie wśród młodych ludzi zanika i trzeba prowadzić takie akcje, aby odwrócić ten trend.

Zaczęło się od tego, że przyszła do mnie grupa uczniów. Zapytali czy podjąłbym się bycia opiekunem tej akcji – wspomina początki Maratonu Pisania Listów w „Żeromie” Mariusz Kokotowski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, który zachęca młodzież, aby stale śledziła stronę Amnesty International – nie tylko przy okazji tej akcji.

- Chodzi o to, żeby nie wysyłać tych listów hurtowo (100-200 w jednej kopercie), bo zostanie to zarejestrowane w danej instytucji jako jedna korespondencja. Duża ilość listów sprawi, że zobaczą, że świat zwraca uwagę na dany problem – dodał M. Kokotowski, którym również wstrząsnęła sytuacja Annie z Malawi, a także problemy fotografa z Egiptu, który trafił do więzienia za fotoreportaż z „siedzącego” protestu młodych Egipcjan, niezadowolonych z efektów Arabskiej Wiosny.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do wsparcia akcji. Można przyjść do szkoły przy ul. Kochanowskiego i osobiście napisać list. - To jest akcja otwarta, wystarczy przyjść i powiedzieć portierowi, że chce się wesprzeć akcję – mówił M. Kokotowski. Szczególnie potrzebne są znaczki poza Unię Europejską (po 5 zł), więc młodzież liczy na wsparcie ludzi dobrych serc.

Do piątku (9.12) do godz. 15:00 młodzież czeka w tzw. akwarium w ZSO Nr 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group