• Wtorek, 23 kwietnia 2019
  • Godz. 12:11
  • Imieniny: Jerzego, Wojciecha
  • Czytających: 6329
  • Zalogowanych: 21
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Młodzi rzeźbiarze tworzyli w Domu Hauptmanna

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 11 września 2013, 7:22
Aktualizacja: Czwartek, 12 września 2013, 7:04
Autor: Mea
Fot. Mea
Uczniowie Liceum Plastycznego z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach wraz z opiekunem, rzeźbiarzem Marcinem Znamienkiewiczem, wzięli udział w zajęciach prowadzonych przy Domu Gerharda Hauptmanna w Jagniątkowie przez znanego niemieckiego artystę, rzeźbiarza Clemensa Heinla.

Trzydniowe warsztaty zakończyły się wczoraj (10.09.) uroczystym podsumowaniem, prezentacją wykonanych prac oraz wręczeniem certyfikatów uczestnictwa w zajęciach. Spotkania odbywały się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2013, których hasło przewodnie brzmi: "Nie od razu Polskę zbudowano".

- Miasto Reichenbach jest partnerem naszego projektu „Gerhard Hauptmann, żywa historia” przy wsparciu Euroregionu Nysa. Współpracujemy z tym miastem w różnych projektach, by szerzyć sztukę Śląska – mówiła Julita Izabela Zaprucka, dyrektor Muzeum Miejskiego Dom Gerharda Hauptmanna.

- Porozumieniu między narodami sprzyja zawsze sztuka, bo otwiera wszelkie drzwi i łączy artystów. Ważna jest dla nas pielęgnacja kultury śląskiej. Dlatego cieszę się, że możemy współpracować – podkreślał Andreas Boel, burmistrz Miasta Reichenbach.

Znany, niemiecki artysta cieszył się, że mógł zaprezentować młodym uczniom technikę rzeźbienia piłą. – Miałem wielką radość z tych wspólnych zajęć. Nie tylko mogłem pokazać swoją wizję na rzeźbę, ale również poznać młode, świeże poglądy – mówił.

Bardzo wdzięczny za naukę uczniów był ich opiekun. - Po raz pierwszy moi uczniowie mogli wziąć udział w takich warsztatach. Oprócz Clemensa Heinla i naszych uczniów w zajęciach brało też udział pięciu gości z Niemiec. Tematem był noblista, jednak oprócz jego podobizn, powstawały też inne prace. Nasi uczniowie w szkole je dokończą, by w lutym zaprezentować na wystawie w Jagniątkowie – mówił Marcin Znamienkiewicz.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z atrakcyjnych warsztatów.

- Mogliśmy zobaczyć pokaz rzeźbienia w drewnie piłą mechaniczną. Widziałem tę technikę po raz pierwszy i zrobiła na mnie wrażenie. Sami rzeźbiliśmy w drewnianych pniach dłutem. Wykonałem rzeźbę głośników, bo lubię czysty dźwięk. Muzyka jest moją kolejną pasją – mówił Filip Klimek, uczeń II klasy Liceum Plastycznego.

- Była to świetna zabawa, w szkole nie rzeźbiliśmy w tak dużych kawałkach drewna. Wykonałam sylwetkę kobiety. Pierwszy raz brałam udział w plenerze i mam nadzieję, że będzie więcej takich spotkań – dodała Marieta Kuntz z tej samej klasy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 11-09-2013 8:46
Był kiedyś taki horror co to jeden rzeźbiarz też tworzył piłą mechaniczną...
~A/A 11-09-2013 15:35
Gratuluję pomysłu i pozdrawiam Organizatorów wraz z młodymi artystami.
~Tuiteraz 12-09-2013 7:20
Gratuluję pomysłu no i gratuluję Pani fotoreporter dynamicznych zdjęć reportażowych przedstawiających warsztaty.To się nazywa "opowiadanie obrazami". Zdjęcia jak w rodzinnym, domowym albumie-Stańcie zrobię wam zdjęcie!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
479
Tak
66%
Nie
31%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group