Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 11322
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodzi recytowali wiersze Jana Pawła II

Czwartek, 14 listopada 2013, 6:50
Aktualizacja: 18:44
Autor: Mea
Jelenia Góra: Młodzi recytowali wiersze Jana Pawła II
Fot. Mea
– Wiersze Jana Pawła II są natchnione Bogiem i pokazują jego wielką wiarę – podkreślała Patrycja Kobiałka, uczennica Zespołu Szkół Ekonomiczno–Turystycznych w Jeleniej Górze, gdzie wczoraj (13.11.) odbywał się I Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana Pawła II.

- Po raz pierwszy w Jeleniej Górze zorganizowaliśmy Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana Pawła II. Chciałam, by młodzież podjęła trud myślenia tekstami papieskimi, których interpretacja jest trudna. Są bowiem bardzo metafizyczne i medytacyjne - powiedziała Elżbieta Astramowicz-Cyna, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

Pomysłodawczynią konkursu była Anna Hamera, katechetka z ZSE-T. – Pomyślałam, że Jan Paweł II może być przewodnikiem uczniów, dlatego chciałam, by poprzez konkurs poznali jego twórczość. Papież był wielkim człowiekiem, ale również świetnym poetą – podkreślała Anna Hamera.

W konkursie wzięło udział około 30. uczniów jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych. Pierwsze miejsce zdobyła Justyna Sieniuć z II LO za recytację wiersza „Szymon Cyrenejczyk”. Drugie miejsce wywalczyła Agnieszka Falkowska z ZSRA za utwór „Niewidomy”. Trzecie miejsce zajęła Gabriela Kowalewska z ZSE-T za wiersz „Zdumienie” z Tryptyku Rzymskiego.
Wyróżnienia przyznano: Anastazji Łozowskiej z ZSE-T za wiersz „Magdalena”, Kamili Osieckiej również z ZSE-T za „Schizotymika” oraz Karolinie Herbie z III LO za utwór „Do sosny polskiej”.

- Wcześniej nie znałam twórczości poetyckiej Karola Wojtyły, cieszę się, że ją poznałam i bardzo mi się podoba. Wybrałam wiersz „Szymon z Cyreny”, bo bardzo mnie urzekł. To jest coś więcej niż poezja - powiedziała Patrycja Kobiałka z ZSE-T.

- Zaprezentowałam wiersz Jana Pawła II „Emilii Matce Mojej”, który napisał po jej śmierci. Wiele utworów autorstwa papieża podoba mi się, jednak ten w wyjątkowy sposób poruszył moje serce. Jest w nim ukazana wielka miłość papieża do swojej matki i tęsknota za nią – mówiła Ewa Olczak z III Liceum Ogólnokształcącego.

– Wybrałem wiersz „Synu kiedy odejdziesz”. Poezja papieża jest bardzo przejmująca, dobitna i podniosła – podkreślał Daniel Olszowy z ZSLiU.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group