Poniedziałek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 8175
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Młodzi kucharze w Mistrzostwach Kulinarnych Karkonoszy

Środa, 18 kwietnia 2012, 9:43
Aktualizacja: 20:36
Autor: Agrafka
Karpacz: Młodzi kucharze w Mistrzostwach Kulinarnych Karkonoszy
Fot. Agrafka
Jedenaście drużyn wzięło udział w czwartej już edycji Młodzieżowych Mistrzostw Kulinarnych Karkonoszy, podczas których młodzi kucharze uczyli się fachu od mistrzów. Kulminacją spotkań w Zespole Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu był konkurs kulinarny, który wygrali poznaniacy. Nagrodę publiczności za najatrakcyjniejszą potrawę zdobyli uczniowie ZSLiMS z Karpacza.

Pierwsze Miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Kulinarnych Karkonoszy 2012 zajęli Kacper Jakrzewski i Artur Wesoły z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu. Drugie miejsce wywalczyli Martyna Osłowska i Michał Antczak z Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu. Trzecie miejsce przyznano Mateuszowi Frydrychowi i Kamilowi Krypelowi z Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych w Cieplicach.

- Gościliśmy młodych kucharzy z techników gastronomicznych zarówno z okolicznych miejscowości, ale też m.in. z Poznania, Wrocławia czy Wałbrzycha. Młodzież walczyła już w czwartej edycji Młodzieżowych Mistrzostw Kulinarnych Karkonoszy. Uczniowie wzięli udział w ośmiogodzinnych warsztatach, które prowadził szef kuchni Piotr Motała. Podczas konkursu na stołach królowała wołowina, bo takie też było założenie tegorocznych zmagań kulinarnych. Każda z drużyn otrzymała tę samą ilość mięsa i te same dodatki, z których miała przyrządzić potrawę - powiedziała Bogusława Kozłowska z Zespołu Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu.

A co przygotowali zdobywcy nagrody publiczności? - Stek z polędwicy wołowej owinięty boczkiem i obsmażony, do tego ziemniaki ugotowane najpierw w bulionie warzywnym i obsmażane w maśle klarowanym z czosnkiem i tymiankiem. Do tego puree marchewkowo-selerowe. Przepis sama wymyśliłam, starałam się nawiązać do tradycyjnych potraw, stąd boczek i ziemniaki. Wołowina jest kulinarnym symbolem Dolnego Śląska - powiedziała Iza Bratek z II klasy o profilu technik kucharz.

Fundatorami nagród było m.in. jeleniogórskie Starostwo Powiatowe, które od początku wspiera Kulinarne Mistrzostwa Karkonoszy.
- Tym razem konkurs odbył się w szkole sportowej w Karpaczu, aby zwrócić uwagę na nowe kierunki w nauczaniu, a jest to Technikum Hotelarskie i Zasadnicza Szkoła Zawodowa w specjalnościach kucharz, piekarz, sprzedawca. Na terenach turystycznych sfera gastronomiczna jest bardzo ważna, dlatego też cieszę się, że kształceni są tu wspaniali kucharze – powiedział Zbigniew Jakiel, wicestarosta Powiatu Jeleniogórskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group