Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 8708
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Minister Spraw Wewnętrznych w Jeleniej Górze

Wtorek, 28 lipca 2015, 7:19
Aktualizacja: Środa, 29 lipca 2015, 7:17
Autor: Karolina Matusewicz/Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Minister Spraw Wewnętrznych w Jeleniej Górze
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (27.07) Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych przebywała w Jeleniej Górze. Spotkała się najpierw ze strażakami, a potem z ratownikami Karkonoskiej Grupy GOPR i policjantami.

Pani minister podziękowała strażakom z jednostek państwowych i ochotniczych za ich ofiarną służbę, ogromną i ciężką pracę, jaką wykonują chociażby przy usuwaniu skutków ostatnio często nękających nasz kraj gwałtownych nawałnic, a także przekazała im dobrą wiadomość.

Od nowego roku będą podwyżki płac dla służb mundurowych, w tym dla strażaków. - Do tej pory płace były zamrożone, bo taki obowiązek wynikał z reguły finansowej nałożonej przez Unię Europejską. Reguła ta przestała obowiązywać, dlatego planujemy podwyżki – mówiła minister Teresa Piotrowska.

Obecni na spotkaniu samorządowcy mieli okazję zadać pani minister pytania i podzielić się swoimi spostrzeżeniami związanymi z polepszeniem warunków pracy strażaków.

Komendant miejski PSP w Jeleniej Górze, młodszy brygadier Jerzy Sładczyk, zwrócił się z prośbą do szefowej resortu spraw wewnętrznych o wsparcie psychologiczne w jednostkach powiatowych straży pożarnej. Podkreślił, że wachlarz działań strażaków i sytuacji, w jakich ratują ludzkie życie jest bardzo szeroki, dlatego pomoc psychologa jest potrzeba i powinna być zapewniona.

Prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy przyjechali na spotkanie, zwrócili uwagę pani minister na potrzebę budowania nowych remiz strażackich, bo stare często nie nadają się już do użytku.

Po wizycie u strażaków, ministra Teresa Piotrowska udała się do siedziby Karkonoskiej Grupy GOPR, gdzie w miłej atmosferze dyskutowała z ochotnikami na temat dokonań grupy oraz potrzeb na przyszłość w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystom przybywającym w Karkonosze.

- Spotkanie było bardzo przyjazne, w życzliwej atmosferze. Oprócz kolegów seniorów, byli również młodzi kandydaci na ratowników, więc było różnorodnie na spotkaniu – podsumował Mirosław Górecki. Prezes Karkonoskiej Grupy GOPR podkreślił, że etaty o które prosili szefową Ministerstwa Spraw Wewnętrznych są potrzebne turystom. - To nie nam są potrzebne te etaty, tylko turystom, którzy są w górach i liczą na naszą pomoc. 13,5 etatu, które jest to zbyt mało, żeby zabezpieczyć tak wielki ruch w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, a teraz bardzo uaktywnił się Świeradów Zdrój – argumentował.

- Właściwie mogę powiedzieć, że takie prośby, czy potrzeby są bardzo realne do spełnienia - cztery dodatkowe etaty po to, żeby chronić życie ludzkie wtedy kiedy przyjeżdżają w ten najpiękniejszy zakątek Polski turyści i chcą się czuć bezpieczni. To jest dla mnie zadanie do spełnienia i będę chciała w budżecie na 2016 r. znaleźć takie pieniądze, żeby ułatwić działanie tej grupy, bo na to zasługuje – powiedziała Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska, która po spotkaniu z ratownikami udała się jeszcze na chwilę do policjantów.

Jak przyznała szefowa MSW, Karkonosze nie są jej obce. - Dwukrotnie wdrapałam się na Śnieżkę, mam męża, który jest zwolennikiem czynnego wypoczynku i kiedyś mnie tu przywiózł dwukrotnie. Niestety było to sporo lat temu, ostatni raz jakieś 10 lat temu, więc pora przyjechać tu na jakiś wypoczynek, bo rzeczywiście miejsce urokliwe – kokietowała Teresa Piotrowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group