Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 11511
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Mieszkańcy protestują przeciw przetwórni osadów

Piątek, 2 lutego 2018, 9:30
Aktualizacja: Sobota, 3 lutego 2018, 9:18
Autor: WAC
Mysłakowice: Mieszkańcy protestują przeciw przetwórni osadów
Fot. Użyczone
Ponad 300 mieszkańców Mysłakowic podpisało się pod protestem przeciwko planom modernizacji oczyszczalni ścieków w tej miejscowości.

Według decyzji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, właściciel oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach, czyli Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji musi do końca tego roku dokonać jej modernizacji.

Obecna przepustowość obiektu jest zbyt mała w stosunku do dynamicznej rozbudowy okolicznych miejscowości, zwłaszcza Karpacza. To powoduje, że podaż dobowa ścieków trafiających do Mysłakowic jest zbyt duża co powoduje niekontrolowane wyrzucanie osadów. Niepokój mieszkańców wsi wzbudziły plany KSWiK, który oprócz rozbudowy obiektu, chce uruchomić na jego terenie instalację do przerobu osadów na komponent do nawozów.

- Na sesji Rady Gminy dowiedzieliśmy się, że na terenie naszej miejscowości będzie budowana instalacja do przerobu osadów, które będą zwożone z Kowar, Podgórzyna i Szklarskiej Poręby – mówi Maria Patejuk – Stencel z Rady Sołeckiej Mysłakowic. - Uważamy, że będzie to pachniało nieprzyjemnie, a pachnie brzydko już teraz. Mieszkamy w pobliżu i ten zapach się roznosi w zależności od tego, jak prowadzona jest technologia oczyszczania i panującego ciśnienia - dodaje. -
Ludzie się buntują, bo teraz coraz częściej śmierdzi, a kiedyś zdarzało się to sporadycznie – mówi sołtys Mysłakowic Krystyna Śliwka.

Obawy mieszkańców budzi też zakres rozbudowy obiektu. – Podaje się, że rozbudowa oczyszczalni ma być na 5,1 tysiąca metrów sześciennych, a obecna przepustowość jest na 5 tysięcy metrów sześciennych – mówi M. Patejuk - Stencel. - Dlatego domagamy się, aby w tej sprawie został powołany niezależny ekspert, który przeanalizuje program funkcjonalno – użytkowy obiektu i oceni, czy przyjęta technologia jest odpowiednia dla założonych ilości ścieków i metody oczyszczania. Czy gmina ma się rozwijać czy ma być gminą, która zbiera wszystko co najgorsze. Mamy już wysypisko odpadów, oczyszczalnię ścieków, wkrótce będziemy mieli spalarnię odpadów. A ja z tego tytułu nie widzę, aby jakość życia w miejscowości się poprawiła – podkreśla.

- Obawy mieszkańców są nieuzasadnione – mówi prezes zarządu KSWiK Jerzy Grygorcewicz. - Nie wiem skąd się wzięły pogłoski, że rozbudowa oznacza powstanie drugiej oczyszczalni. Jej przepustowość po modernizacji zostanie zwiększona jedynie z 5 na 6,5 tysięcy metrów sześciennych. J. Grygorcewicz zaprzecza też, że po rozbudowie zwiększy się przykry zapach. - Jesteśmy po wizji na oczyszczalni ścieków gdzie funkcjonuje produkcja nawozu – mówi prezes KSWiK. Wybierzemy się też do miasta do Wielkopolski, gdzie taką instalacja wkrótce zostanie uruchomiona – mówi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którego kandydata zamierzasz głosować 7. kwietnia?

Oddanych
głosów
79
Jadwiga Błaszczyk
13%
Anna Korneć-Bartkiewicz
15%
Jerzy Łużniak
24%
Piotr Paczóski
3%
Hubert Papaj
23%
Nie będę wcale głosować
23%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Piłkarze mają już gdzie się przebierać
 
112
Aż 122 osoby zginęły w wypadkach!
 
Aktualności
Zmarł Zygmunt Trylański
 
Polityka
Autobusy za darmo?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group