Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 1714
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Matematyczny stres na próbę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 3 listopada 2009, 13:57
Aktualizacja: 13:58
Autor: Angela
Fot. Angela
240 uczniów z Zespołu Szkół Ekonomiczno–Turystycznych w Jeleniej Górze i wielu z innych szkół średnich przystąpiło dzisiaj do próbnego egzaminu z matematyki, która od bieżącego roku szkolnego jest przedmiotem obowiązkowym. – Przed egzaminem był ogromny stres, teraz mamy nadzieję na 30 procent – mówili maturzyści.

Trzydzieści procent, bowiem właśnie tyle jest potrzebne maturzystom do minimalnego zaliczenia egzaminu dojrzałości z matematyki. Większość uczniów z „ekonoma”, którzy oddali arkusze egzaminacyjne i wyszli z sali po napisaniu próbnej matury nie ukrywali, że królowa nauk nie jest ich najmocniejszą stroną.

Szymon Liboska i Tomasz Felczak przyznali, że gdyby nie odgórne narzucenie obowiązku jej zdawania, sami by do niej nie przystąpili. Wybraliby chemię, biologię lub geografię. Takie podejście potwierdzają również zdający z trzech poprzednich lat, gdzie na maturę z matematyki decydowało się mniej niż 15 procent, 40 na 300 uczniów z zespołu szkół. Do próbnej matury jednak przystąpili dzisiaj niemal wszyscy przyszli maturzyści.

– W tym roku mamy dziesięć klas maturalnych, siedem klas technikum i trzy liceum profilowanego. Na próbną maturę z matematyki nie zgłosiło się tylko trzech uczniów, z czego dwóch zrezygnowało wcześniej ze szkoły, a jeden przedstawił zaświadczenie lekarskie – mówi Barbara Zając, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze, ds. dydaktycznych, która w latach 2009 /2010 jest odpowiedzialna za matury próbne z matematyki.

Wyniki próbnej matury nie będą niosły dla piszących żadnych konsekwencji, a jest to dla nich możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. – Uczeń zobaczył, nad czym musi jeszcze popracować. Nauczyciele otrzymają natomiast informację zwrotną, w jakim stopniu uczniowie opanowali tą wiedzę, na co szczególnie zwrócić uwagę przygotowując ich do majowej matury – mówi wicedyrektor B. Zając.

Po analizie wyników z próbnego testu pojawią się programy naprawcze, które zostaną skonstruowane i będą realizowane przez nauczycieli na społecznych godzinach

Uczestnicy dzisiejszego egzaminu przed wejściem na sale byli mocno zestresowani, wielu z nich zapomniało przyborów: kalkulatorów, linijek czy czarnych długopisów. Do rozwiązania mieli 25 pytań zamkniętych i osiem otwartych.

– Pytania zamknięte były dość proste, czasami podchwytliwe, ale więcej problemów było z pytaniami otwartymi. Jakoś nam poszło, mamy nadzieję chociaż na te 30 procent – mówili Michał Woś, Marta Wałdowska, Ula Suboć czy Marcin Radziszewski.

Arkusze egzaminacyjne jeszcze dzisiaj zostaną przesłane do OKE. Oficjalne wyniki poznamy za miesiąc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Wikusia 3-11-2009 14:20
Robi sie szum wokol niczego. Jaki to bylby ekonomista (="Zespol szkol ekonomicznych") bez znajomosci matematyki?! Wstyd i hanba, ze matematyka na maturze podlega w Polsce debacie. Ktos, kto legitymuje sie matura musi umiec matematyke! I potem lamentuja, ze test PISA wypadl Polsce tak kiepsko. Kiedys zdawalo sie mature z matmy i nie bylo dyskusji. Tak jest w kazdym kraju w Europie- maturzysta zdaje z matematyki, jezyka ojczystego, jezyka obcego oraz wybranego przedmiotu. Polska cisnie sie do EU ale matematyki nie chca sie uczyc?To jak bedziecie liczyc dotacje z EU? pomyli wam sie.....
~ tyrytyry 3-11-2009 15:40
te, Wikusia. Niegdyś matmy nie było i o to tyle zamieszania. Ja z matmy dobra nie jestem i nigdy nie byłam i to że jest ona obowiązkowa na maturze to czysty d...lizm, wiadomo przecież nie od dziś że matematyka to najgorszy przedmiot większości uczniów.
~Wikusia 3-11-2009 16:22
a kiedy bylo to "niegdys"?Ja zdawalam mature z matmy (tez nie jestem mocarzem) i korona mi z glowy nie spadla. Na calym swiecie-jesli matura-to tez z matematyki.Ino Polska dyskutuje.....
~Matematyczka 3-11-2009 17:33
Nadzieja na 30%?? Ludzie, litości!! Przecież poziom tej matury jest przerażająco niski i poprzeczka to już na podłodze leży! A to wypowiedzi typu "matma na maturze to d...lizm" są dopiero d...lne!!
~ED 3-11-2009 18:29
Poziom matematyki w ekonomie od wielu lat jest żenująco niski, w czasach kiedy do AE były egzaminy z matematyki absolwent LO miał większe szanse na studiowanie ekonomii niż absolwent ZSET. Nawet pochodnych nie było w programie. KEN to wspaniała instytucja, potrafię tylko brać kasę z budżetu.
~krycha 3-11-2009 19:18
To nie chodzi o to, że matma jest głupotą... Głupotą jest fakt, że my - jako tegoroczni maturzyści nie byliśmy od początku, na 100% przygotowani na to, że matmę będziemy zdawali... Wszystko było w fazie ustaleń... A teraz? Zostało pół roku, a materiału jest jeszcze co najmniej na rok! To dopiero jest głupota! A dzisiejsza próbna matura - fakt, nie należała do najtrudniejszych, szczególnie zadania zamknięte.
~nimfon 3-11-2009 19:19
ja juz mature pisalem ale wspolczuje tym ktorzy maja obowiazkowa matme:/ a wszystko wyszlo przez glupiego giertycha. mam nadzieje ze ta matma szybko zniknie z matury.
Dagg 3-11-2009 19:21
30% to w połowie edukacji w szkole średniej można luźno zdobyć... no ale ja się pewnie nie znam...
~ 3-11-2009 19:28
Przerażająco niski? Ekhm nie wszyscy muszą umieć liczyć sinusy, cosinusy, jakieś cholerne permutacje i inne bzdety, które się w normalnym życiu W OGÓLE nie przydadzą ! A tłumaczenie, że matematykę powinny umieć wszyscy jest niezbyt trafne.
~Ja^^ 3-11-2009 19:40
Słyszałam,że właśnie w ekonomie nie potrafią liczyć...haha I to żaden wstyd i hańba,tylko zwyczajna prawda... Jeśli chodzi o egzamin,to Ci,którzy posiadają jakąś wiedzę matematyczną nie mają czym się stresować... Akurat ta matura była wyjątkowo łatwa...
~x 3-11-2009 19:43
Wikusia, jeżeli nie wiesz, to w Ekonomie jest też kilka innych kierunków, w których matematyka nie jest aż tak potrzebna.
~gorthen 3-11-2009 20:15
Moim zdaniem matematyka dla osób które są na humanistycznych kierunkach to w ogóle się nie przyda, sam nie wiem czy zdawać maturę w ogóle skoro już wiem że na matmie jakiejś parszywej się położę...
~mo 3-11-2009 21:11
Matematyka jest idealna do zdawania- jak ktos się jej uczył systematycznie, to nie musi zakuwac przed maturą.
~Matematyczka 3-11-2009 21:49
W takim razie po co ludziom na kierunkach mat-fiz itp. informacje o tym z kim sypiała matka Słowackiego i inne bzdety??? Po co takim w ogóle matura z polskiego? Nie róbcie sobie jaj!! Naprawdę nie potrzeba wiele by tą maturę zdać!
~Agulka 3-11-2009 22:09
pozdrowienia dla sąsiada:) matma nie jest taka zła
rymcycymcy 3-11-2009 22:58
Na maturze nie powinno być polskiego. Po co mi jakieś p...ety o wizjonerach i smętnych wierszokletach ? :) Matma to konkret, to logika, której tak nieprzyzwoicie brakuje właśnie w codziennym życiu :)
~ethlin 3-11-2009 23:18
liczyc kazdy umie. dodawac, odejmowac, mnozyc i inne podstawy z matmy. jesli ktos ma ochote pisac ją na maturze to droga wolna, może sobie wybrac. a jesli ktos jest slaby z tego przedmiotu i nie potrzebuje go w rekrutacji na studia, moze mu to tylko zaszkodzic. ktos chcac sie dostac na filologie polska gdzie matematyka nie jest brana pod uwage, nie zda matmy i sie nie dostanie, bo matura oblana. a w ekonomie zaden nauczyciel nie potrafi uczyc pozadnie matematylki. taka jest prawda
rymcycymcy 4-11-2009 0:29
Czytać potrafi nawet mąż sąsiadki. Nie widzę zupełnie powodu, aby były na maturze języki. Generalnie, matura może być szkodliwa jak będę chciał iść na studia ...taka jest prawda ...zlikwidować maturę, studia dla każdego ! ...kto ZA ? ;)
~Yhm 26-11-2009 22:36
Taaa...I najelepiej od razu po podstawówce startować na studia.Jeśli komuś przeszkadza matematyką bądź polski na maturze,nie musi jej wcale zdawać.No i bardzo dobrze,że matematyka jest obowiązkowa.Przynajmniej jak już się komuś trafi odpowiedzialne stanowisko na kasie w Tesco będzie umiał wydać resztę.Większość tych wypowiedzi jest bez większego sensu. Po co w ogóle chodzić do szkoły??Najlepiej siedzieć w domu i zmieniać kanały w tv.A polski jest niezbędny do tego,aby umieć się wysławiać,dodam również,że czytanie książek utrwala gramatykę.Później się wszyscy dziwią wielce skąd tylu a...lfabetów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group