Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7339
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Matematyczny stres na próbę

Wtorek, 3 listopada 2009, 13:57
Aktualizacja: 13:58
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Matematyczny stres na próbę
Fot. Angela
240 uczniów z Zespołu Szkół Ekonomiczno–Turystycznych w Jeleniej Górze i wielu z innych szkół średnich przystąpiło dzisiaj do próbnego egzaminu z matematyki, która od bieżącego roku szkolnego jest przedmiotem obowiązkowym. – Przed egzaminem był ogromny stres, teraz mamy nadzieję na 30 procent – mówili maturzyści.

Trzydzieści procent, bowiem właśnie tyle jest potrzebne maturzystom do minimalnego zaliczenia egzaminu dojrzałości z matematyki. Większość uczniów z „ekonoma”, którzy oddali arkusze egzaminacyjne i wyszli z sali po napisaniu próbnej matury nie ukrywali, że królowa nauk nie jest ich najmocniejszą stroną.

Szymon Liboska i Tomasz Felczak przyznali, że gdyby nie odgórne narzucenie obowiązku jej zdawania, sami by do niej nie przystąpili. Wybraliby chemię, biologię lub geografię. Takie podejście potwierdzają również zdający z trzech poprzednich lat, gdzie na maturę z matematyki decydowało się mniej niż 15 procent, 40 na 300 uczniów z zespołu szkół. Do próbnej matury jednak przystąpili dzisiaj niemal wszyscy przyszli maturzyści.

– W tym roku mamy dziesięć klas maturalnych, siedem klas technikum i trzy liceum profilowanego. Na próbną maturę z matematyki nie zgłosiło się tylko trzech uczniów, z czego dwóch zrezygnowało wcześniej ze szkoły, a jeden przedstawił zaświadczenie lekarskie – mówi Barbara Zając, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze, ds. dydaktycznych, która w latach 2009 /2010 jest odpowiedzialna za matury próbne z matematyki.

Wyniki próbnej matury nie będą niosły dla piszących żadnych konsekwencji, a jest to dla nich możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. – Uczeń zobaczył, nad czym musi jeszcze popracować. Nauczyciele otrzymają natomiast informację zwrotną, w jakim stopniu uczniowie opanowali tą wiedzę, na co szczególnie zwrócić uwagę przygotowując ich do majowej matury – mówi wicedyrektor B. Zając.

Po analizie wyników z próbnego testu pojawią się programy naprawcze, które zostaną skonstruowane i będą realizowane przez nauczycieli na społecznych godzinach

Uczestnicy dzisiejszego egzaminu przed wejściem na sale byli mocno zestresowani, wielu z nich zapomniało przyborów: kalkulatorów, linijek czy czarnych długopisów. Do rozwiązania mieli 25 pytań zamkniętych i osiem otwartych.

– Pytania zamknięte były dość proste, czasami podchwytliwe, ale więcej problemów było z pytaniami otwartymi. Jakoś nam poszło, mamy nadzieję chociaż na te 30 procent – mówili Michał Woś, Marta Wałdowska, Ula Suboć czy Marcin Radziszewski.

Arkusze egzaminacyjne jeszcze dzisiaj zostaną przesłane do OKE. Oficjalne wyniki poznamy za miesiąc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group