Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 6346
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Masz dość kosztownego OC? Zmień ubezpieczyciela!

Poniedziałek, 15 czerwca 2020, 12:15
Aktualizacja: Wtorek, 16 czerwca 2020, 22:30
Autor: ts
Polska: Masz dość kosztownego OC? Zmień ubezpieczyciela!
Fot. ts
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego od dłuższego czasu utrzymują się na stabilnym poziomie, jednak niektórzy kierowcy nadal sporo płacą za OC. Wcale jednak tak być nie musi – wystarczy, że zmienisz ubezpieczyciela. Sprawdź, kiedy i jak można przenieść się do innego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Średnia cena obowiązkowej polisy OC wynosi 680 zł, ale niektórzy kierowcy muszą płacić znacznie więcej. Wszystko zależy od indywidualnego ryzyka ubezpieczeniowego szacowanego przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Wystarczy jednak dokonać zmiany ubezpieczyciela, aby płacić mniej.

Zmiana ubezpieczyciela – kiedy jest to możliwe?
Nie jest tak, że kierowca może w każdym momencie zrezygnować z trwającej umowy i podpisać kolejną – z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym.
Zmiana ubezpieczyciela jest możliwa w kilku konkretnych przypadkach:
• kończy się okres zawartej umowy całorocznej
• korzystasz z OC wykupionego przez poprzedniego właściciela
• doszło do zawarcia nowej umowy OC bez wypowiedzenia poprzedniej.

Wypowiedzenie OC – krok po kroku
Aby zmienić ubezpieczyciela, należy wypowiedzieć dotychczasową umowę. Musi to odbyć się na piśmie, dlatego wypowiedzenie OC ma formę pisemną. Chociaż nie ma jednego uniwersalnego formularza, wiele towarzystw ubezpieczeniowych udostępnia własny dokument do wypełnienia.
Wniosek o wypowiedzenie umowy OC zawiera następujące dane:
• imię i nazwisko właściciela pojazdu (oraz ewentualnie współwłaścicieli)
• adres zamieszkania
• numer rejestracyjny samochodu
• marka i model auta
• numer polisy.

Wypowiedzenie umowy OC musi zostać podpisane odręcznie – bez takiego podpisu dokument uznawany jest za nieważny.

Dokument należy złożyć bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego:
• osobiście
• drogą pocztową
• za pośrednictwem innych operatorów pocztowych.

Istotną rolę odgrywa to, kiedy umowa zostanie wypowiedziana i kiedy ubezpieczyciel otrzyma dokument. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy kierowca zamierza wypowiedzieć umowę zbliżającą się do terminu wygaśnięcia – wypowiedzenie powinno dotrzeć nie później niż 1 dzień przed zakończeniem umowy.

W przypadku, gdy wypowiadasz umowę OC przedłużoną automatycznie lub chcesz zrezygnować z polisy po poprzednim właścicielu, możesz to zrobić w dowolnym momencie.
Więcej na temat kwestii formalnych związanych ze składaniem wypowiedzenia znajdziesz w artykule na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/jak-zmienic-ubezpieczyciela/.

Wypowiadasz umowę? Znajdź tańsze OC
Aby wypowiedzenie OC było opłacalne, musisz znaleźć tańszą ofertę ubezpieczenia. Wcale jednak nie musisz samodzielnie zbierać danych od ubezpieczycieli – wystarczy, że skorzystasz z serwisów porównywarkowych.
Zasada działania porównywarek ubezpieczeń jest prosta – wszystko sprowadza się do wypełnienia formularza. Na tej podstawie przedstawiane są oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Potem nie pozostaje nic innego jak wybór najtańszego ubezpieczenia. Nie ma sensu przepłacać za OC, ponieważ zakres ochrony i sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki – tylko od obowiązujących przepisów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych – tyle wynosi różnica między najdroższą a najtańszą składką.

Pamiętaj! W kolejnym roku również możesz zmienić ubezpieczyciela – po to, aby znów płacić możliwie najmniej za obowiązkowe OC. Wystarczy tylko porównać dostępny oferty.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group