Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9870
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marsz do przedszkola

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 1 września 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Koniec letniej laby dla przedszkolaków. W piątek, 1 września, dla najmłodszych mieszkańców miasta zaczęły się zajęcia. Co prawda sezon w przedszkolach trwa przez cały rok, ale wątpliwości budziło przesunięcie rozpoczęcia lekcji dla starszych, które zaplanowano na najbliższy poniedziałek.

– Pewnie dlatego przyszło dziś mniej rodziców z dziećmi, niż się spodziewaliśmy – mówią panie z przedszkola „Okrąglaczek” w Jeleniej Górze.
Tymczasem ministerialny przepis, który mówi, że jeżeli 1 września przypada w piątek, rozpoczęcie roku szkolnego przełożone jest na następujący po nim poniedziałek, dotyczy tylko szkół, a nie placówek przedszkolnych.

Wiele z nich przebija się ofertą i walczy o wychowanków. Zwłaszcza czynią to przedszkola niepubliczne. Mają opinię, że bardziej się tam dba o dzieci. Dlatego rodzice, nawet ci, którzy nie są w komfortowej sytuacji finansowej, decydują się zapisać dziecko właśnie tam.

– Czesne kosztuje 250 złotych – mówi pani Alina, matka czterolatka, który będzie chodził do przedszkola „Promyczek”. – W domu się nie przelewa, ale wolę zapisać dziecko właśnie tam. W cenie jest wszystko, także zajęcia dodatkowe – dodaje.
Jak nas zapewniono w przedszkolu „Bajeczka” dzieci są tam przyjmowane cały rok i jest bardzo duże zainteresowanie.

Przedszkola samorządowe na brak chętnych nie narzekają, choć powoli zaczynają stanowić margines w przedszkolnej oświacie. – Na pewno jest taniej, ale trzeba dodatkowo płacić za zajęcia pozaprogramowe, choćby angielski – usłyszeliśmy w jednym z nich. Tam też zainteresowanych jest sporo, choć nie wszyscy rodzice decydują się na dodatkowe wydatki.

Tymczasem placówki kuszą nie tylko lekcjami języka angielskiego lub niemieckiego. Niektóre proponują muzykoterapię, zajęcia z logopedą, naukę pływania i ćwiczenia relaksacyjne.

Przedszkola obowiązkowe nie są, toteż część rodziców nie decyduje się posyłać tam dzieci. – Nie zawsze są to decyzje przemyślane. Wychowanie przedszkolne jest ważnym elementem w rozwoju najmłodszych. Dzieci, które chodzą do przedszkola, łatwiej integrują się z koleżankami i kolegami w szkole. Nie zawsze ku temu wystarczy obowiązkowa zerówka – komentuje Agnieszka Krawczyk, psycholog i pedagog.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Aszta 1-09-2006 17:42
A nie ma się czemu dziwić, że rodzice zapisują dzieci po prywatnych przedszkoli. Mój synek chodzi do PAŃSTWOWEJ 13, kosztuje mnie to 230 zł miesięcznie w tym 30 zł."dobrowolnej" darowizny - czyli komitetu rodzicielskiego. I co kredki kup, papier daj, ręczniczki kup, chusteczki higieniczne daj, za każdą imprezę dodatkowo zapłać. Nawet na zeszłoroczne ognisko zaopatrzenie(jedzenie i napoje) trzebabyło ze sobą brać i na dodatek jeszcze 10zł zapłacić.A opieka ani lepsza ani gorsza jak w prywatnej placówce. Poza tym prywatne przedszkola rozliczają się z rodzicami co do złotówki a od pani dyrektor z 13 nie można uzyskać wiadomości co się dzieje np. z "dobrowolnym" komitetem rodzicielskim!!!! Szczerze się zastanawiałam nad przeniesieniem dziecka po przedszkola prywatnego, ale zaważyło dobro dziecka, które już się zaaklimatyzowało i zaprzyjaźniło z innymi dziećmi i wychowawczyniami. Może by tak skontrolować wszystkie przedszkola i ich wydatki? Chyba całkiem niezły pomysł co?
~Karol 1-09-2006 22:00
Podobna sytuacja jest w Przedszkolu Nr 10 (Cieplice). Czarna odchłań z pieniędzmi na komitet. A co do piasku w piaskownicy to łatwiej zlikwidować całą piaskownicę.
~mama 1-09-2006 23:18
moje dziecko zapisałam w ubiegłym roku do przedszkola "Kacperek" i jestem baaaaaardzo ale to baaaaardzo zadowolona pod kazdym wzgledem, a najbardziej finansowym. płacę na początku m-ca ok 250zł i nic wiecej mnie nie obchodzi, a "rozrywek" i atrakcji dzieci maja cala mase...itd itd duzo by wymieniac no i najwazniejsze fajna atmosfera i dziecko lubi swoje przedszkole. Ja jestem bardzo zadowolona i polecam innym.
~nauczycielka 3-09-2006 16:39
Jestem nauczycialką w przedszkolu "Kacperek", bardzo dziękuje za opinie i proszę polecać nasze przedszkole :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group