Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 2865
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Markizy wracają do łask

Niedziela, 18 maja 2008, 8:10
Aktualizacja: 8:11
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Markizy wracają do łask
Przed cukiernią Mrugałów przy ul. Długiej.
Fot. TEJO
Nie tylko dają pożądany cień, ochraniają przed deszczem, lecz także stanowią o kolorycie miasta. Zapomniane markizy, kiedyś obecne niemal przed każdą witryną sklepów, są dziś coraz bardziej popularne.

Najlepiej widać je… na starych pocztówkach. Cała ulica 1 Maja (dawna Bahnhoffstrasse) tonęła w cieniu kolorowych, płóciennych markiz stylowo dopasowanych do kamieniczek. Jeszcze w latach 60. XX wieku działały, później – nie wytrzymały próby czasu.

Resztki konstrukcji dawnych markiz do dziś zachowały się przy niektórych witrynach. Ale właściciele placówek handlowych „ożywiają” te zapomniane ozdoby. Ostatnio pojawiły się przed kilkoma cukierniami.

Czy za ich przykładem pójdą inne sklepy i lokale? Trudno przewidzieć. Warto jednak pamiętać o tym elemencie miejskiego krajobrazu, który latem dawał cień nie tylko handlowcom i klientom. Markizy instalowano także nad balkonami i oknami kamienic mieszczańskich. Dziś ten obyczaj przynoszący nie tylko poprawę wyglądu, ale i dający cień oraz ochłodę w upały, popadł w zapomnienie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group