Wtorek, 7 kwietnia
Imieniny: Donata, Jana, Rufina
Czytających: 10217
Zalogowanych: 28
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Maraton na siedząco

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 25 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 16:24
Autor: Muzyczne Radio
Maraton Czytania Opowiadań w jeleniogórskim teatrze imienia Norwida był zwieńczeniem II Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który wcześniej gościł we Wrocławiu i w domu Hauptmanna w Jagniątkowie.

Siedemnastu pisarzy z trzynastu krajów przez dwa dni prezentowało swoje utwory. Oprócz dobrej literatury było do doskonałe ćwiczenie językowe, gdyż każdy z autorów czytał w ojczystym języku. Swoją twórczość przedstawiło czworo Polaków, wśród nich Olga Tokarczuk. Jej zdaniem tego typu festiwal nie przyciągnie masowej publiczności, bo obecnie czytanie książek i opowiadań to elitarne zajęcie bardziej wykształconych rodaków.

Publiczność, w dużej części studenci, słuchała miedzy innymi: Daniela Rhodes'a z Wielkiej Brytanii, którego każde opowiadanie liczy sto jeden słów; Edo Popovića z Chorwacji, który, jak mówił, unika pisania o wojnie w byłej Jugosławii; Braama de Vries'a z RPA, który opisuje życie białych mieszkańców Afryki po upadku apartheidu, czy Zbigniewa Kruszyńskiego, laureata zeszłorocznej nagrody Nike.

Festiwal już ma sporą i wierną publiczność. Kolejnym atutem spotkania pisarzy i czytelników, a w tym przypadku raczej słuchaczy, jest to, że dotychczas niezauważeni w Polsce pisarze otrzymują propozycje wydania swoich książek w naszym kraju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group