Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7550
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mają nadzieję, że dla budowlańców pracy w przyszłości nie zabraknie

Niedziela, 15 kwietnia 2012, 8:19
Aktualizacja: 8:19
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Mają nadzieję, że dla budowlańców pracy w przyszłości nie zabraknie
Fot. Agrafka
Studenci pierwszego roku Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze którzy uczyli się techniki niwelacji geometrycznej. Przyszli budowlańcy wyznaczali wysokości reperów na budynkach specjalistycznym sprzętem geodezyjnym.

Grupa studentów pracowała na pięciu niwelatorach, dzięki którym mogli „Wyznaczyć wysokość reperu roboczego na budowie”, bo taki też temat miały zajęcia. Repery to takie punkty, które na budowie muszą mieć odpowiednią wysokość, by odpowiednio określić dno fundamentów i rzędne poszczególnych etapów budowy.

- Studenci chcieli wyjść na dwór, aby w praktyce dokonać pomiarów i obliczeń. Cześć zajęć realizujemy w salach, jednak nie brakuje też “praktyk” w plenerze . Uczymy, w jaki sposób obsługiwać sprzęt geodezyjny. Od początku wiosny prowadzimy pomiary niwelacyjne, specjalistycznym urządzeniem, który nazywa się niwelator. Za dwa tygodnie odbędą się zajęcia plenerowe z teodolitami, które przeznaczone są do pomiaru kątów poziomych oraz pionowych – powiedział mgr inż. Mariusz Wynalek, prowadzący zajęcia na I roku Budownictwa Lądowego i Wodnego ZOD PWr.

Studenci widzą dużą przyszłość dla zawodów budowlanych. - Trzeba sobie wszystkie pomiary dobrze przygotować, wtedy technika ta nie jest trudna. Zajęcia praktyczne w plenerze są o wiele ciekawsze niż nauka w salach. Łatwiej też zapoznać się ze sprzętem potrzebnym do prowadzenia pomiarów. Jestem na pierwszym roku budownictwa i wybrałem ten kierunek ponieważ jest przyszłościowy. Dzięki niemu mam nadzieję na znalezienie dobrze płatnej pracy – powiedział Paweł Barszczewski, student I roku na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego ZOD Pwr. Mimo niżu demograficznego ta uczelnia od kilku lat nie narzeka na brak chętnych do kształcenia się i zdobywania specjalizacji inżynierskich w przyszłościowych zawodach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
184
Jest nowy
9%
1-5 lat
12%
5-10 lat
17%
10-20 lat
45%
pow. 20 lat
17%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group