Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 7307
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Maj u Młodych Duchem

Wtorek, 3 maja 2022, 5:58
Autor: Przystań Twórcza
Jelenia Góra: Maj u Młodych Duchem
Fot. Przystań Twórcza
Otwarcie pierwszego w regionie Ogrodu Społecznego z wiosennym koncertem Sybiraczek i Kresowian, „Śladami przodków” bez wychodzenia z domu, Wieczór Poetycki Janusza Jachnickiego, Joga na krzesłach, „Sałatka z chwastów”, czyli makrobiotyka z Marią Maczkowską, Śpiewy w Kręgu i Klub Brydżowy – to spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w JCK Przystani Twórczej zaplanowane na maj 2022r. Wstęp wolny (ul. Cieplicka 74 w Jeleniej Górze, tel. 502 474 847).

Spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w maju:

- „Śladami przodków” bez wychodzenia z domu cz. 3 - 04.05.2022 r. (środa) godz. 16.00. Wstęp wolny (nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść). Siedziba Przystani Twórczej. To już trzecie spotkanie pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”, czyli genealogiczna podróż, w którą zabierze nas regionalista Marcin Kocuj. Gość Klubu Seniora zaprezentuje sposoby szukania informacji o przodkach w Internecie. W późniejszych terminach będzie można także umówić się z Panem Marcinem na indywidualne konsultacje, dotyczące osobistych poszukiwań.

- „Żeby być”… „Jeszcze”… - wieczór poetycki Janusza Jachnickiego - 11.05.2022 r. (środa) godz. 16.00. Wstęp wolny (nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść). Siedziba Przystani Twórczej. Janusz Jachnicki to nienasycony życiem optymista i romantyk, a także przewodnik górski i trójmiejski. Był już gościem Klubu Seniora z prelekcją o „Najdłuższym fiordzie w Norwegii”. Żegluje, tworzy witraże, tańczy tango i pisze wiersze. Stworzył i prowadził kabaret Bella Mafia przez 3 lata. Zadebiutował tomikiem „Żeby być…” w 2016 r. Seniorzy poznają jego najnowszy tomik poezji pt. „Jeszcze…”.

- Joga na krzesłach z Małgorzatą Śmiechowską – 18.05.2022r. (środa) godz. 16.00. Wstęp wolny (nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść). Siedziba Przystani Twórczej. Joga na krześle z fantastyczną instruktorką Małgorzatą Śmiechowską poprawia samopoczucie całego ciała. Dzięki połączeniu pozycji siedzących i praktyki oddechowej odzyskujemy wewnętrzny balans. To przystępna forma ćwiczeń również dla osób słabszych ruchowo. Nie zabraknie tak ważnego treningu oczu.

- Koncert Sybiraczek i Kresowian na otwarcie Cieplickiego Ogrodu Społecznego - 20.05.2022 r. (piątek) godz. 12.00. Wstęp wolny (nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść). Wiosenny Koncert Sybiraczek i Kresowian z okazji oficjalnego otwarcia Cieplickiego Ogrodu Społecznego. Będzie to okazja nie tylko do wysłuchania pięknych polskich pieśni o przyrodzie i kwiatach, ale również do wspólnego śpiewu. Jeśli pogoda na to pozwoli planujemy również rozpalić grilla i upiec kiełbaski. Osoby chętne mogą przynieść coś na ruszt, sałatkę, czy też ciasto. (W razie złej pogody koncert odbędzie się w sali Przystani Twórczej).

- Sałatka z „chwastów”, czyli makrobiotyka z Marią Maczkowską - 25.05.2022 r. (środa) godz. 16.00. Wstęp wolny. Siedziba Przystani Twórczej. Seniorzy przygotują wspólnie sałatkę z ziół dzikorosnących tj. babki okrągłej i lancetowatej, pokrzywy, mlecza, krwawnika i kopytnika oraz herbatkę z młodej pokrzywy. Maria Maczkowska opowie o właściwości ziół rosnących wokół nas i makrobiotyce.

- Cieplicki Ogród Społeczny - 6, 13, 20 i 27.05.2022 r. (piątek) godz. 11.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego tworzenia Cieplickiego Ogrodu Społecznego (tuż przy siedzibie Przystani Twórczej). Czeka na nas świeże powietrze, doborowe towarzystwo, wspólne rozmowy, planowanie i przyjemna praca – dla każdego, w miarę jego możliwości i potrzeb. Zbiórka pod Przystanią Twórczą.

- Śpiewy w Kręgu - 5, 12, 19 i 26.05.2022 r. (czwartek) godz. 11.00. Wstęp wolny (nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść). Seniorzy wspólnie z Agatą Szmigrodzką śpiewają m.in. piękne polskie pieśni, zarówno te współczesne jak i ludowe. Uczestnicy spotkania sami wybierają repertuar. To fantastyczny sposób na ćwiczenia oddechowe i dykcję. Dołączyć może każdy, kto lubi śpiewać w przyjaznym gronie. Wystarczy przyjść.

- Klub Brydżowy – część Klubu Seniora „Młodzi Duchem” - spotyka się w czwartki lub piątki ok. godz. 15.30 gdy skompletuje 4 lub 8 graczy. Brydż jest towarzyską formą gry. Wstęp wolny. Nowe osoby mogą zapisać się pod nr tel. 502 474 847.

W kwietniu wiele się działo u „Młodych Duchem”:

Historia Wschodniej Europy ze Stanisławem Firsztem
Archeolog Stanisław Firszt przybliżył Klubowiczom Historię Wschodniej Europy. Podczas prelekcji Seniorzy wysłuchali opowieści o dziejach wschodnich ziem od czasów Polan po współczesność. Nie zabrakło ciekawej dyskusji o współczesnych wydarzeniach w Europie. Na kolejne spotkanie został zaplanowany wspólnie temat o narodowościach i nazwiskach.
Samoobrona z Policją

Samoobrona z Policją przyniosła wiele ciekawych dyskusji i pomysłów na kolejne spotkania. Nasze „Młode Duchem” są zainteresowane odświeżeniem umiejętności ze szkolnych lat w postaci nauki strzelania. Panie proponowały również spotkanie z cieplickim dzielnicowym, w celu poprawy bezpieczeństwa w tej pięknej uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry.

Dograny został również pomysł na Społeczną Akcję Ogrodniczą z ogniskiem u Pani Maryli, długoletniej członkini Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. 27 maja 2022r. o godz. 11.00 ogrodowa ekipa „Młodych Duchem” wspólnie z chętnymi członkami Klubu wesprze ogrodnicze prace u Pani Maryli (zbiórka pod siedzibą Przystani Twórczej). Jak podkreślają panie – Wiele z nas jest osobami samotnymi i dlatego tym bardziej musimy się wzajemnie wspierać – mówiła Pani Ewa. Na koniec odbędzie się wymarzone przez Klubowiczów, ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nie zabrakło niespodzianki w postaci edukacyjnych kalendarzy dla osób starszych przestrzegających przed oszustwami, z projektu pn. „Pogranicze bezpieczne dla seniorów”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020.

"Konie Apokalipsy", wieczór poetycki Grzegorza Tomickiego
Wiersze z tomiku „Konie Apokalipsy” Grzegorza Tomickiego, czytane przez Seniorów, przyniosły wiele ciekawych refleksji na temat współczesnego świata. Autor tekstów zabrał uczestników w fantastyczną podróż do świata metaforycznych gór z naszych okolic i otaczającej nas przyrody. Wieczór poetycki pisarza z Cieplic Śląskich-Zdroju, krytyka literackiego, doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i pracownika Muzeum Przyrodniczego był znakomitym przeżyciem literackim dla naszych „Młodych Duchem”. „Koniec spotkania”, zaowocował początkiem planów na kolejne przygody z poezją i historią Grzegorza Tomickiego. Dziękujemy serdecznie za niezwykły wieczór i z niecierpliwością czekamy na wydanie kolejnego tomu liryków.

Wyjście do Muzeum Karkonoskiego
Panie z Klubu Seniora „Młodzi Duchem” obejrzały dolnośląskie czepce ludowe w Muzeum Karkonoskim, wystawy związane z historią Jeleniej Góry oraz szkła. Zwróciły uwagę na to, że Dolny Śląsk nazywany był krainą czepków, zdobionych własnoręcznie przez ówczesnych mieszkańców. Najbardziej uwagę przyciągały małe, dziecięce czepki oraz koronkowe, używane na co dzień. „Młode Duchem” podziwiały również stare narzędzia ogrodnicze i domowego użytku. Duże wrażenie na seniorach zrobiła takze wystawa szkła z dawnej huty w Szklarskiej Porębie.

Cieplicki Ogród Społeczny
"Droga do ogrodowego nieba" w Cieplickim Ogrodzie Społecznym powstała z kamieni i podarowanych nasadzeń tj. hosta (funkia), liliowiec żółty, miodunka plamista oraz „żebra Adama”, szafirków i kwiatków niespodzianek. Mimo przelotnych opadów deszczu udało się stworzyć kompozycje z donic przyczepionych do pni ściętych drzew owocowych, skopać teren pod łąkę kwietną, obsadzić pięknie zdobione, gliniane donice na początku ścieżki i usunąć część wystających korzeni. Na kolejnym spotkaniu ośmioosobowa ekipa „Młodych Duchem” posadziła darowane kwiaty oraz posiała łąkę kwietną i trawę. Panie otrzymały także sadzonki różnorodnych pomidorków, których plantacja utworzona została jak na razie na parapecie w Przystani Twórczej. Podczas ostatniego spotkania w ogrodzie Seniorzy otrzymali hortensje, trawy pampasowe, juki, „kapusty”, krzewy płożące i kwitnące oraz wiele innych darów natury. Rozkwitają również tulipany, żonkile i szafirki. Szczypior i rzodkiewka też już z dnia na dzień zadziwiają wzrostem. Panie podzieliły się również kwiatami z innymi. Cieszą się, że dołączają do Ogrodu Społecznego kolejne osoby.

Śpiewy w Kręgu
„Lato już odchodzi” i wiele innych polskich piosenek śpiewali Seniorzy z Klubu „Młodzi Duchem” wspólnie z wszechstronną artystką Agatą Szmigrodzką podczas „Śpiewów w Kręgu”. To świetny sposób na ćwiczenie głosu, dykcji i przepony w przyjaznym gronie. Serdecznie zapraszamy na kolejne otwarte spotkania. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group