Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6734
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polana Jakuszycka: Likwidacja szlaku w Jakuszycach

Wtorek, 3 grudnia 2019, 13:14
Aktualizacja: Środa, 4 grudnia 2019, 14:15
Autor: WAC
Polana Jakuszycka: Likwidacja szlaku w Jakuszycach
Fot. PTTK
Z przyczyn bezpieczeństwa oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zlikwidował odcinek pieszego szlaku czerwonego w Jakuszycach: od Przełęczy Szklarskiej do schroniska Orle przez tzw. "Samolot".

Na wspomnianym odcinku biegły razem znakowany szlak pieszy i znakowana trasa narciarstwa biegowego. Było to źródłem konfliktów pomiędzy turystami pieszymi i narciarzami. Wielokrotne apele o wzajemną tolerancję i bezkonfliktowe współistnienie na szlaku narciarzy i pieszych ogłaszane zarówno przez PTTK, Nadleśnictwa, Miasto Szklarska Poręba czy stowarzyszenie Bieg Piastów – nie odnosiły skutku.

Na tym odcinku narciarze uzyskują znaczne prędkości, czasami się wyprzedzają korzystając z środkowego pasa, pomiędzy założonymi torami - informuje Zarządu Oddziału PTTK Sudety Zachodnie. - Obecność w tym miejscu turystów pieszych stanowi dla nich zagrożenia, wobec rozpędzonych narciarzy, którzy nie tylko krzykiem, ale i kijkami często starali się usunąć pieszych. W odwecie piesi deptali założone ślady narciarskie, co wzmagało agresję. Zamkniecie tego szlaku na okres zimowy 2017/2018 nie poprawiło sytuacji. Wobec szerokich planów inwestycyjnych na Polanie Jakuszyckiej związanych z budową nowoczesnego Dolnośląskiego Centrum Narciarskiego z wiodącą dyscypliną jaką będą sporty narciarskie – jedną z głównych tras dla narciarstwa biegowego i biatlonu stanie się „konfliktowy odcinek”, na którym w okresie zimowym bardzo często będą organizowane różnorakie zawody narciarskie, co wymusi częste zamykanie trasy dla pieszych. W tych okolicznościach Zarząd Oddziału podjął decyzję o skasowaniu na stałe odcinka pieszego szlaku czerwonego od Przełęczy Szklarskiej przez Samolot do schroniska Orle.

PTTK przypomina, że wszystkie ścieżki czy drogi śródleśne w Górach Izerskich, choć nie znakowane mogą być dowolnie wykorzystywane przez turystów pieszych, z wyjątkiem obszarów chronionych np. rezerwat przyrody – Torfowiska Doliny Izery czy okresowo zamkniętych przez nadleśnictwa innych obszarów, np. z uwagi na zagrożenie pożarowe, ochronę flory i fauny, pozyskiwania drewna, uprawy leśne, itp.

Twoja reakcja na artykuł?

60
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
1%
Nudzi
8
9%
Smuci
19
21%
Złości
2
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group