Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 5867
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Leje jak z cebra: czy grozi powódź?

Niedziela, 6 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 6 sierpnia 2006, 22:35
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Leje jak z cebra: czy grozi powódź?
Fot. Jelonka.com
Deszcz, którego tak bardzo wszyscy oczekiwali po upalnych i suchych lipcowych tygodniach, spadł w nieoczekiwanej obfitości. Stany alarmowe i ostrzegawcze zostały przekroczone na niektórych rzekach.

Pada niemal bez przerwy od czwartkowego wieczoru, a w poniedziałek – według prognoz – opady będą jeszcze bardziej intensywne. Średnio w regionie spadło około 30 litrów wody na metr kwadratowy.

Przybrał poziom górskich potoków, co sprawiło wzrost poziomu wód najbardziej niebezpiecznych rzek w Jeleniej Górze i okolicach: stan ostrzegawczy został przekroczony na Łomnicy, alarmowy – na Kamiennej.

Jak dowiedzieliśmy się w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego na razie nie ma zagrożenia powodzią.
Ale pracownicy PCZK pamiętają sierpień z 2002 roku, kiedy po intensywnych opadach na początku miesiąca rzeki wylały, a woda z górskich potoków uszkodziła niektóre ujęcia wody.
– Na razie nie ma powodu do paniki – uspokaja centrum.

Tak intensywne opady mogą jednak spowodować lokalne podtopienia, zwłaszcza związane z niedrożnymi studzienkami burzowymi. – Nie mieliśmy jeszcze takich interwencji – powiedział nam w niedzielę wieczorem oficer dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Po deszczowej trzydniówce na jakość wody narzekają niektórzy jej odbiorcy, zwłaszcza w tych częściach miasta, gdzie pochodzi ona z ujęć powierzchniowych. – Woda jest żółta i cuchnie żabami – skarży się pani Grażyna z ulicy Hofmanna. Jest tak zawsze, kiedy ostro przez kilka dni popada.

Deszczowy weekend popsuł humory turystom, ale poprawił właścicielom pubów, barów i restauracji. – Pogoda "barowa" to i u nas jest większa frekwencja – mówi właściciel jednego z pubów w Szklarskiej Porębie. Goście zrezygnowali ze spacerów po śliskich i niebezpiecznych szlakach w Karkonoszach. Wybrali suche i przytulne wnętrza lokali w podgórskich kurortach.

Pogorszyły się warunki do jazdy. Policja odnotowała kilka zdarzeń drogowych. Do najpoważniejszego, najpewniej z powodu śliskiej nawierzchni i nieostrożności kierowców, doszło w sobotę na drodze ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc. Zderzyły się tam dwa samochody: jeden na polskich, drugi na szwedzkich numerach rejestracyjnych. Został zablokowany jeden pas ruchu. Policjanci ustalają szczegółowe przyczyny zdarzenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group