Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6271
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lata budowy ku pamięci potomności

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 31 stycznia 2011, 9:03
Aktualizacja: 9:04
Autor: TEJO
Fot. KC
Kiedy spojrzymy na niektóre jeleniogórskie budowle, często w oczy rzuca się centralnie umiejscowiona liczba: rok, w którym dany dom został postawiony. Ten zwyczaj – niegdyś powszechny – dziś jest incydentalny.

W najstarszych jeleniogórskich budowlach wmurowywano gmerki, czyli wykute w kamieniu sygnatury, w tym przypadku z rokiem zakończenia budowy. Dwa najbardziej znane gmerki zauważyć można na frontonie kapliczki świętej Anny, a także na jednej z kamienic w Rynku (od strony ulicy Grodzkiej – południowa ściana, naprzeciw dawnych Podcieni Kuśnierzy).

Później lata, w których wnoszono budynki, uwieczniano na wiele sposobów: w zegarze słonecznym (dzisiejsza kamieniczka Hotelu Jelonek), w witrażach, czy też w reliefach (płaskorzeźbach). Najbardziej pod tym względem płodny był okres przełomu wieków (secesja), która pozostawiła w Jeleniej Górze cenne zabytkowe dziedzictwo pięknej architektury z tamtych lat.

Współcześnie buduje się bardzo mało w stosunku do boomu budowlanego sprzed stulecia. Być może dlatego znaków, które przypomną przyszłym pokoleniom rok wzniesienia obecnie powstających budynków, nie ma. Druga sprawa – to kwestia mody. Być może projektanci uważają, że takie oznakowanie może wyglądać pretensjonalnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

vvupe 31-01-2011 10:14
a co zostanie po nas?
~x do vvupe 31-01-2011 10:42
Rozsypujące się regipsy i trochę desek;-)
~ 31-01-2011 17:51
Piękne. takich zdjęć i ich opisów oczekuję od Jelonki. Należy wyeksponować perełki architektury które często nie zauważamy, tylko nie dajmy zeszpecić konserwatorom,co najlepiej im wychodzi, np. Radomierz, dobrego gustu budowniczych. Proponuję zrobić serię zdjęć drzwi kamienic które mnie fascynują swym pięknem, jakaś firma mieszcząca się przy ul. Kilińskiego zakupiła takie co się chwali. Może od Jelonki trochę opisów np. tych kamieniczek, bo od polityki to już mam torsje.
~esteta 31-01-2011 19:04
oglądajcie póki styropianem nie zakleją
~pola 31-01-2011 19:51
Cała ulica Wojska Polskiego to stylowe zaniedbane i sypiące się kamienice,a powinny być naprawdę perełkami Jeleniej Góry .Zamiast robić rewitalizację budynku przy ul.Kilińskiego/zwykly budynek bez architektury/ na uboczu miasta, gdzie nie widać tych wyłożonych pieniędzy to powinno się własnie po kolei rewitalizować kamienice przy W.Polskiego i nie tylko bo w Jelonce dużo naprawdę takich kamieniczek.
~kkk 2-02-2011 21:22
a po nas zostanie zabobrze,osiedle xx lecia,osiedle fampa i kupa architektonicznych koszmarków.
~widzi misie 7-02-2011 13:07
zdaje się, że na którejś z nowych kamieniczek (plomb) na Piłsudskiego jest rok budowy (2009)...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group