Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 4176
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Lata budowy ku pamięci potomności

Poniedziałek, 31 stycznia 2011, 9:03
Aktualizacja: 9:04
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Lata budowy ku pamięci potomności
Fot. KC
Kiedy spojrzymy na niektóre jeleniogórskie budowle, często w oczy rzuca się centralnie umiejscowiona liczba: rok, w którym dany dom został postawiony. Ten zwyczaj – niegdyś powszechny – dziś jest incydentalny.

W najstarszych jeleniogórskich budowlach wmurowywano gmerki, czyli wykute w kamieniu sygnatury, w tym przypadku z rokiem zakończenia budowy. Dwa najbardziej znane gmerki zauważyć można na frontonie kapliczki świętej Anny, a także na jednej z kamienic w Rynku (od strony ulicy Grodzkiej – południowa ściana, naprzeciw dawnych Podcieni Kuśnierzy).

Później lata, w których wnoszono budynki, uwieczniano na wiele sposobów: w zegarze słonecznym (dzisiejsza kamieniczka Hotelu Jelonek), w witrażach, czy też w reliefach (płaskorzeźbach). Najbardziej pod tym względem płodny był okres przełomu wieków (secesja), która pozostawiła w Jeleniej Górze cenne zabytkowe dziedzictwo pięknej architektury z tamtych lat.

Współcześnie buduje się bardzo mało w stosunku do boomu budowlanego sprzed stulecia. Być może dlatego znaków, które przypomną przyszłym pokoleniom rok wzniesienia obecnie powstających budynków, nie ma. Druga sprawa – to kwestia mody. Być może projektanci uważają, że takie oznakowanie może wyglądać pretensjonalnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group