Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 5512
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Łańcuch niepodległości

Sobota, 10 listopada 2018, 9:32
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 listopada 2018, 6:48
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Łańcuch niepodległości
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (9.11) na Placu Ratuszowym rozpoczęły się miejskie obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. O godzinie 11:11 uczniowie jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami i przedstawicielami władz miasta – odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

W jeleniogórskich przedszkolach i szkołach - podobnie jak w całym kraju - odbyło się wczoraj bicie rekordu dla Niepodległej. O wyznaczonej godzinie - 11:11 - odbywały się uroczystości, podczas których śpiewano hymn państwowy. Z inicjatywą utworzenia łańcucha niepodległości wyszedł Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2, który zaprosił pod Ratusz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. To własnie w centrum miasta, młodzież wraz z opiekunami i przedstawicielami władz miasta - odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego.

Kończący kadencję prezydent miasta przyznał, że mamy ogromne szczęście żyjąc w takich czasach jak teraz, a nie 100 lat temu.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że większość ludzi na Ziemi cierpi głód, mamy katastrofy pogodowe, trzęsienia ziemi, wojny. Rzeczywiście ich rówieśnicy w 1918 roku to młodzi ludzie, którzy przeszli piekło I wojny światowej, zarazy grypy hiszpanki, która zabiła więcej ludzi, niż zginęło na polach bitew. To młodzi ludzie, którzy musieli chwycić za broń w Krakowie, Warszawie, we Lwowie i pójść na front. Ta Polska to taka mama, którą się bardzo blisko czuje - powiedział Marcin Zawiła, z wykształcenia historyk. Jak podkreślano, warto przypomnieć sobie, że Piłsudski z Dmowskim zagrali razem, choć później bardzo się spierali.

Pięknej uroczystości towarzyszyły dwa mankamenty - nie wszyscy przechodnie postanowili na moment stanąć w miejscu i ewentualnie dołączyć do śpiewania hymnu, a po zakończeniu uroczystości na placu pozostały fragmenty rozerwanych przez młodzież biało-czerwonych balonów...

Twoja reakcja na artykuł?

29
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
13%
Nudzi
2
5%
Smuci
0
0%
Złości
4
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group