Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9743
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Łamanie uprzedzeń na scenie

Wtorek, 5 sierpnia 2008, 12:39
Aktualizacja: Środa, 6 sierpnia 2008, 7:26
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Łamanie uprzedzeń na scenie
Fot. TEJO
Jak zatrzeć waśni pomiędzy Niemcami i Polakami? Najskuteczniej poprzez sztukę, która w dobie zjednoczonej Europy, skłoni obydwa narody do zrozumienia, że mieszkają w sumie we wspólnym domu.

Taka jest główna idea międzynarodowego projektu Das Haus – Pragnienia, którego realizacja trwa w tym tygodniu w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ulicy Bankowej. – Naszym celem jest zbudowanie sztuki, do której nie są potrzebne słowa, ale chęć budowania wspólnego obrazu, wspólnego domu Europejczyków – powiedział nam Łukasz Duda, który prowadzi działania z uczestnikami projektu.

Wśród nich są zarówno Polacy, jak i Niemcy. Ludzie starsi, w sile wieku, młodzi i dzieci. Swoisty przekrój społeczny. Wszyscy mają pokazać, że jest możliwe osiągnięcie porozumienia poprzez sztukę. – Będzie to baśń – zdradza Łukasz Duda. – Wiadomo, że w każdej baśni są elementy dobra i zła. Czasem to zło jest silne i bardzo widoczne, ale dobro wygrywa – usłyszeliśmy.

Uczestnicy projektu mają już tylko cztery dni na opracowanie całego spektaklu. Są podzieleni na grupy robocze. Jedni wykonują scenografię, inni – ćwiczą na scenie. I to dość ostro. – W poniedziałek mieliśmy dzień rozruchu. 10 godzin różnych ćwiczeń aktorskich. Tę próbę wszyscy znieśli bardzo dobrze – podkreśla Łukasz Duda.

Jana Smolira z żoną Lilią zdecydowali się wziąć udział w eksperymencie po obejrzeniu premiery sztuki „Z księgi kolorów” opracowanej przez młodych adeptów sztuki w ramach projektu „Lato w teatrze”. – Aktywnie udzielamy się w zajęciach „trzeciego wieku”. Pomyśleliśmy, że będzie to ciekawe doświadczenie – mówi pan Jan.

Efekt żmudnych i trudnych przygotowań będą mogli ocenić wszyscy podczas zaplanowanego na sobotę spektaklu premierowego w JCK przy ulicy Bankowej. Sztuka zacznie się o godz. 19. Będzie fascynująca: gra świateł, kostiumy, maski i… co rzadko się zdarza we współczesnym teatrze – muzyka grana na żywo! Podkład już ćwiczą Łukasz Wojtasiak, Jarosław Brzeszczyk i Łukasz Czachor.

Sponsorami projektu są Fundacja Polsko-Niemiecka, miasto Jelenia Góra oraz Jeleniogórskie Centrum Kultury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
961
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group