Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 6462
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łamanie uprzedzeń na scenie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 5 sierpnia 2008, 12:39
Aktualizacja: Środa, 6 sierpnia 2008, 7:26
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Jak zatrzeć waśni pomiędzy Niemcami i Polakami? Najskuteczniej poprzez sztukę, która w dobie zjednoczonej Europy, skłoni obydwa narody do zrozumienia, że mieszkają w sumie we wspólnym domu.

Taka jest główna idea międzynarodowego projektu Das Haus – Pragnienia, którego realizacja trwa w tym tygodniu w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ulicy Bankowej. – Naszym celem jest zbudowanie sztuki, do której nie są potrzebne słowa, ale chęć budowania wspólnego obrazu, wspólnego domu Europejczyków – powiedział nam Łukasz Duda, który prowadzi działania z uczestnikami projektu.

Wśród nich są zarówno Polacy, jak i Niemcy. Ludzie starsi, w sile wieku, młodzi i dzieci. Swoisty przekrój społeczny. Wszyscy mają pokazać, że jest możliwe osiągnięcie porozumienia poprzez sztukę. – Będzie to baśń – zdradza Łukasz Duda. – Wiadomo, że w każdej baśni są elementy dobra i zła. Czasem to zło jest silne i bardzo widoczne, ale dobro wygrywa – usłyszeliśmy.

Uczestnicy projektu mają już tylko cztery dni na opracowanie całego spektaklu. Są podzieleni na grupy robocze. Jedni wykonują scenografię, inni – ćwiczą na scenie. I to dość ostro. – W poniedziałek mieliśmy dzień rozruchu. 10 godzin różnych ćwiczeń aktorskich. Tę próbę wszyscy znieśli bardzo dobrze – podkreśla Łukasz Duda.

Jana Smolira z żoną Lilią zdecydowali się wziąć udział w eksperymencie po obejrzeniu premiery sztuki „Z księgi kolorów” opracowanej przez młodych adeptów sztuki w ramach projektu „Lato w teatrze”. – Aktywnie udzielamy się w zajęciach „trzeciego wieku”. Pomyśleliśmy, że będzie to ciekawe doświadczenie – mówi pan Jan.

Efekt żmudnych i trudnych przygotowań będą mogli ocenić wszyscy podczas zaplanowanego na sobotę spektaklu premierowego w JCK przy ulicy Bankowej. Sztuka zacznie się o godz. 19. Będzie fascynująca: gra świateł, kostiumy, maski i… co rzadko się zdarza we współczesnym teatrze – muzyka grana na żywo! Podkład już ćwiczą Łukasz Wojtasiak, Jarosław Brzeszczyk i Łukasz Czachor.

Sponsorami projektu są Fundacja Polsko-Niemiecka, miasto Jelenia Góra oraz Jeleniogórskie Centrum Kultury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

piipi 5-08-2008 18:55
..tak w basni sa elementy dobra i zla...ale DOBRO ZWYCIEZY !!.
piipi 5-08-2008 19:08
C.d. ~Chcialabym przy okazji publikacji tego artykulu przypomniec slowa Kanclerz Angeli Merkel.~"SZTUKA- jest silniejsza niz rozmowy dyplomatyczne, rozmaite pakty i polityczne utarczki"....ona te slowa skierowane do Andrzeja Wajdy po premierze filmu "Katyn",a one sa dalej aktualne...
piipi 6-08-2008 11:16
.mysle,ze gdy nastapi w Polsce wymiana waluty,to bedziemy przez Niemcow inaczej traktowani.~Mysle,ze nowa waluta tz. -€- nas przyblizy !.
~jarrro 27-07-2010 15:02
chyba Grzeszczyk

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group