Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3708
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kusiak zgadza się z Prystromem?

Piątek, 9 czerwca 2006, 0:00
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
Samoobrona rzuciła pomysł, żeby powrócić do pośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów. Dziś mieszkańcy każdej gminy wybierają ich osobiście. Co o pomyśle partii Leppera sądzą samorządowcy z regionu – piszą Nowiny Jeleniogórskie.

W wyborach sprzed ośmiu lat mieszkańcy gmin wybierali radnych, a ci - niekoniecznie ze swego grona - kolegialny organ wykonawczy w gminie, zarząd i szefa gminy. Właśnie powrót do takiego rozwiązania postulują politycy Samoobrony.

Piotr Roman, prezydent Bolesławca, kategorycznie odrzuca taką koncepcję wyborczą. - Mam okazję pracować w samorządzie wybrany przez wyborców, byłem też starostą wybieranym przez radę i obie sytuacje nie wytrzymują porównania. Teraz wybrany bezpośrednio szef gminy naprawdę może coś zrobić. Kiedyś był on zakładnikiem grupy radnych i musiał się im podporządkowywać – mówi.

Józef Kusiak, prezydent Jeleniej Góry, choć z lewicy, to w kwestii wyborczej propozycji Samoobrony ma dokładnie takie samo zdanie jak prawicowy Piotr Roman. - Taki pomysł mógł się zrodzić tylko w głowach tych, którzy czują, że są słabi - ocenia i dodaje, że z pośrednich wyborów szefów gmin nie wyniknęłoby nic pozytywnego. - Bezpośrednie wybory to jedyny dobry sposób, żeby mieszkańcy - udzielając ponownego mandatu - mogli ocenić skuteczność, efektywność i pożyteczność działań prezydenta miasta.

W wyborach rad ma to tak naprawdę drugorzędne znaczenie, a kwestią zasadniczą jest poparcie środowiskowe i w efekcie szef gminy musi liczyć się przede wszystkim z opinią najsilniejszych środowisk, a nie interesem gminy jako całości.

Prezydentowi Kusiakowi wtóruje Robert Prystrom, zapewne główny konkurent w jesiennych wyborach samorządowych. - To bardzo zły pomysł, dowód partyjniactwa, nieliczenia się z interesem społecznym - mówi. - Czyżbyśmy zamiast budować społeczeństwo obywatelskie mieli wracać do praktyk niedemokratycznych? Sądzę, że nikt rozsądny w polityce takiego pomysłu nie poprze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
223
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group