Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 11985
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kto zajmie się miejską „deszczówką”?

Poniedziałek, 20 maja 2013, 7:56
Aktualizacja: 7:57
Autor: UM
Został ogłoszony przetarg na bieżące utrzymanie kanalizacji deszczowej w Jeleniej Górze. Kandydat na wykonawcę tego zlecenia zostanie wyłoniony jeszcze w tym tygodniu. Nie będzie miał łatwego zadania.

Przyszły wykonawca będzie musiał oczyszczać tzw. deszczowe wpusty uliczne i udrażniać przykanaliki w ok. 3000 miejsc każdego roku (przeciętnie ponad setkę każdego roboczego dnia), corocznie także płukać kolektor na długości 2,5 tys. m i wywozić osad, czyścić 90 studni rewizyjnych, 26 separatorów, kontrolować co kilkanaście dni prawidłowość ich funkcjonowania, m.in. poprzez pobieranie próbek ścieków oczyszczonych, pomiary osadu w komorach. Opisano też procedurę zalecanej teleinspekcji kanałów deszczowych za pomocą kamer.

– Z reguły nie doceniamy wagi takich pozornie oczywistych spraw, jak kanalizacja deszczowa – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Miasta. – Dopiero w sytuacji, kiedy spadną deszcze nawalne, a sieć okazuje się niezupełnie drożna, to zaczyna być problem, bo deszczówka płynie nawierzchnią jezdni - podkreślał.

Postęp technologiczny z jednej strony i coraz bardziej restrykcyjne przepisy ochrony środowiska z drugiej sprawiają, że trzeba do sieci montować coraz bardziej skomplikowane urządzenia, by chronić otwarte cieki przed zanieczyszczeniami spływającymi z jezdni, stąd konieczność instalacji m.in. separatorów.

Wszystko to razem powoduje, że praca przy urządzeniach kanalizacji deszczowej musi być prowadzona w zasadzie codziennie i nie polega wyłącznie na usuwaniu osadu, ale stosowaniu najnowocześniejszych technik wizyjnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
676
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Interwencja na Podwalu
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group