Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11287
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Kto się boi Virginii Wolf?” w Heliosie

Niedziela, 5 listopada 2017, 6:39
Autor: Manu
Jelenia Góra: “Kto się boi Virginii Wolf?” w Heliosie
Fot. Archiwum kina Helios
Już jutro (6.11., w poniedziałek) o godz. 18.00 w kinie Helios, w ramach cyklu “Helios na scenie”, rozpocznie się retransmisja przedstawienia “Kto się boi Virginii Woolf?” autorstwa Edwarda Albee (z polskimi napisami) w reż. Jamesa Macdonalda z National Theatre w Londynie. Spektakl zarejestrowano z udziałem publiczności, w jakości HD.

Campus uniwersytecki, noc po otwierającym rok akademicki przyjęciu u rektora. Historyk George (w tej roli Conleth Hill) i jego żona Martha (Imelda Staunton) goszczą u siebie w domu – na drinku po oficjalnym przyjęciu – nowego wykładowcę biologii Nicka (Luke Treadaway) z żoną (Imogen Poots). Nocne rozmowy, zmęczenie, a także wypijany alkohol sprawiają, że pomiędzy całą czwórką rozpoczyna się tajemnicza, a jednocześnie pełna ciętego dowcipu gra. Gra, w której ujawniają się skrywane ambicje, konflikty pokoleniowe, drapieżny erotyzm, pretensje i rodzinne sekrety dotychczas zatruwające po cichu oba związki. To sztuka o zawiedzionych życiowych nadziejach, niemożności porozumienia i nieumiejętności rozmawiania o swoich problemach.

Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie, powszechnie znany jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Historia tej narodowej sceny Anglii sięga połowy XIX wieku, ale National Theatre w obecnym kształcie zaczął funkcjonować dopiero ponad sto lat później. W 1963 dał swoją pierwszą premierę – szekspirowskiego “Hamleta”. Pierwszym dyrektorem artystycznym został Sir Laurence Olivier, znany aktor i reżyser teatralno-filmowy, określany mianem największego aktora szekspirowskiego swojej epoki.

Jako scena narodowa National Theatre ma w swoim repertuarze przede wszystkim klasykę rodzimą (zwłaszcza dzieła szekspirowskie), a także obcą i dramaty współczesne. Do tej pory zespół przygotował ponad 800 premier. W jednym sezonie daje ponad tysiąc przedstawień dla ponad pół miliona widzów (nie licząc tych, którzy zasiadają w salach kinowych). Obecnie na deskach brytyjskiej sceny narodowej występuje zespół liczący 150 aktorów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group