Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 10 lipca
Imieniny: Amelii, Antoniego, Filipa
Czytających: 4694
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kto kupi Ikarusy?

Piątek, 17 lipca 2009, 9:45
Aktualizacja: 9:46
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kto kupi Ikarusy?
Ikarus na ulicy Wolności wiosną tego roku.
Fot. TEJO
Miejski Zakład Komunikacyjny sprzedaje jedne z najstarszych pojazdów ze swojej „stajni”. Cena wywoławcza na przegubowego Ikarusa to sześć tysięcy złotych. Pod młotek „idą” też małe autosany.Ogłoszenie o sprzedaży pojazdów ukazało się na stronie internetowej przewoźnika. Krótki anons oznacza jednocześnie koniec pewnej epoki w komunikacji autobusowej.

Pierwsze przegubowe autobusy pojawiły się w Jeleniej Górze już w 1973 roku. Były to dwa Jelcze – popularne ogórki – które uległy kasacji w roku 1981. Pierwszy ikarus, wypożyczony na próbę z MZK w Warszawie, wyjechał na nasze drogi w lipcu trzy lata później. Próbę przeszedł pomyślnie, więc już w grudniu tamtego roku pojawiło się sześć kolejnych, rok później siedem, a w 1986 sześć następnych.

Liczba ikarusów systematycznie wzrastała do 1990 roku, kiedy tabor węgierskich pojazdów liczył sobie dwadzieścia sześć sztuk Dlaczego cieszyły się takim powodzeniem? Na przełomie lat 80-90-tych kierowców było za mało. Pojemne autobusy rozwiązywały częściowo ten kłopot.

Po 1990 roku liczba ikarusów zaczęła się zmniejszać. Zostały tylko dwa. Najczęściej jeździły jako dziewiątka lub trójka. Leszek Chmielewski tłumaczy, że kiedyś 80 procent ludności korzystało z usług miejskiej komunikacji, a 20 procent jeździło własnymi autami. Teraz proporcje zmieniają się: MZK z roku na rok traci 5-10 procent pasażerów. Skoro zaczęła spadać liczba pasażerów, eksploatacja tak dużej ilości autobusów stała się nieopłacalna.

Mimo niedogodności i kłopotów technicznych, zarówno kierowcy jak i pasażerowie czują pewien sentyment do „staruszków”. Kierowca MZK Janusz Masilonis bardzo lubił prowadzić Ikarusy. – W ikarusie wyjątkowe jest to, że można słyszeć szum silnika. Od razu wiadomo, gdy tylko dzieje się z nim coś nie tak. Pomimo tego, że na przykład kierownicę w Volvo można prowadzić właściwie paluszkiem, to nie zamieniłbym już ikarusa na nic. Moim marzeniem jest tylko, aby ten autobus wytrwał cztery lata, tyle jeszcze pozostało mi do emerytury. Od tego pojazdu zacząłem i dobrze by było, abym na nim zakończył swoją pracę – mówił nam pan Janusz w styczniu 2008 roku. Ikarus wyjedzie na emeryturę wcześniej niż kierowca.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
836
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Pogodowo
Idą duże deszcze, a zbiorniki w remoncie
 
Aktualności
Czyszczą Radomierkę
 
Aktualności
Awaria wody usunięta
 
Karkonosze
Mandat za namiot w parku narodowym
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group