Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2342
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KSON z inicjatywą ponad podziałami

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 maja 2016, 10:38
Aktualizacja: 10:39
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (9.05) odbyło się drugie spotkanie w ramach Karkonoskich Inicjatyw Obywatelskich, czyli inicjatywy Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, mającej na celu podjęcie działań ponad podziałami dla dobra regionu. Głównymi tematami były: łącznik drogowy z Bolkowem oraz dyspozytornia pogotowia ratunkowego dla Jeleniej Góry.

Senator Krzysztof Mróz, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marek Obrębalski, przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry Leszek Wrotniewski, wójt gminy Mysłakowice Michał Orman oraz jeleniogórscy radni: Bożena Wachowicz-Makieła, Wojciech Chadży, Rafał Szymański i były radny Józef Sarzyński – to osoby, które zjawiły się obok przedstawicieli KSON-u na kolejnym spotkaniu w siedzibie sejmiku przy ul. Osiedle Robotnicze. Był też dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze Dariusz Kłos. Zabrakło prezydenta miasta lub jego przedstawiciela oraz posłanek Zofii Czernow (nie odpowiedziała na zaproszenie) oraz Marzeny Machałek, która usprawiedliwiła swoją nieobecność.

Sprawa łącznika z obwodnicą Bolkowa była pierwszym tematem, który omawiano. Droga ta jest wpisana na listę rezerwową, a zgromadzeni w KSON-ie zastanawiali się jak lobbować na rzecz realizacji inwestycji. Podczas dyskusji pojawił się pomysł, aby Urząd Marszałkowski zadeklarował współfinansowanie budowy drogi (25-50 proc.), wtedy byłby to istotny argument dla ministerstwa. Marek Obrębalski zadeklarował, że jest to bardzo realne i będzie rozmawiał na ten temat z marszałkiem Przybylskim. W razie deklaracji z Urzędu Marszałkowskiego, senator Krzysztof Mróz postara się doprowadzić do spotkania marszałka z ministrem infrastruktury. - Jest to bardzo duży wydatek i trzeba przekonać pana ministra, żeby te pieniądze się znalazły. Uważam, że argumentem, który będzie nas mocno wspomagał to właśnie współfinansowanie przez samorząd wojewódzki – mówił senator Krzysztof Mróz.

Drugim z poruszonych tematów była sprawa zamiaru likwidacji dyspozytorni pogotowia ratunkowego w Jeleniej Górze. W poprzedniej kadencji został stworzony i zaakceptowany przez wojewodę oraz ministra model dwóch dyspozytorni na Dolnym Śląsku (we Wrocławiu i Legnicy). Od 2012 roku podpisywane są jednak aneksy, dzięki którym nadal funkcjonuje 12 dyspozytorni, ale uczestnicy spotkania podkreślali, że 4 dyspozytornie (Wrocław, Legnica, Wałbrzych, Jelenia Góra) to najlepszy wariant. - Mogę zadeklarować, że sprawą się zajmę. Będę rozmawiał z wojewodą, jak on to widzi, bo sprawa jest bardzo skomplikowana. Trzeba odwracać decyzje, które zostały już podjęte. Lepiej mieć dyspozytornię w Jeleniej Górze niż w Legnicy – powiedział senator PiS.

Senator, podobnie jak pozostali uczestnicy podkreślał, że inicjatywa KSON-u ponad podziałami ma szansę na powodzenie. - Będę wspierał każdą inicjatywę, która będzie wspierała nasz region jeleniogórski, ale jest olbrzymia konkurencja. Każdy chce pozyskać inwestora, pozyskać środki z urzędu marszałkowskiego, ministerstw na różnego rodzaju projekty – mówił K. Mróz.

Również przedstawiciel Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych wierzy, że nie skończy się na kolejnej „pogadance”. - Chodzi o to, żeby para nie poszła w gwizdek. Bardzo istotne jest to, że udało się wypracować kolejne kroki, które trzeba podjąć, aby przybliżyć inicjatywę związaną z budową drogi, czy tego jak będzie funkcjonowała dyspozytornia pogotowia ratunkowego – ocenił Paweł Gluza nie kryjąc zadowolenia, że znalazła się grupa osób chcąca działać wspólnie na rzecz regionu. - Jeżeli są to tematy, które nie budzą między nimi rywalizacji, tylko dają możliwość współpracy, to jest szansa na współpracę – podkreślał..

Omówione tematy są priorytetowe dla Karkonoskich Inicjatyw Obywatelskich. Kolejne spotkanie, również z udziałem lokalnych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych może być również rozszerzone o temat kolei w regionie, w tym połączeń z Karpaczem czy Świeradowem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~brawo 10-05-2016 11:54
Nie ma jak łączenie komuchów i pisowców.A Józef to zmienił barwy.?
~cerber 10-05-2016 12:16
Radził bym żeby KSON zajął sie sprawa ustawy która ma wejść w życie od przyszłego roku i zabrac wszystkie ulgi osobom niepełnosprawnym.Jakoś cicho na ten temat a przeciez trzeba komuś z abrac zeby było na 500 plus i najlepiej najsłabszym czyli niepełnosprawnym ,po co maja gdzieś jeżdzic niech lepiej siedza w domu. Tak wyglada dobra zmiana. I nie widzę zeby ktos zabierał głos w tej sprawie puki nie jest za pózno.
~Ja 10-05-2016 12:53
Congrego używa się odnośnie rolnictwa, oznacza łączyć zwierzęta w stado. Dla KSON i nie tylko proponuję Congressio ergo sum.
~kajmannasmyczy 10-05-2016 15:07
Ta statuetka wygląda raczej jak rozpinająca się suknia...:P
~gluś 10-05-2016 15:14
Panie Prezydencie, Pani Poseł Czernow jakżesz to tak nie stawiliście się i to bez usprawiedliwienia? tylko czekać jak w kolejnym biuletynie TUiTERAZ o tym dowie się cała Polska ponad podziałami :(
~ggh 10-05-2016 18:24
Dlaczego na te spotkania są zapraszane tylko organizacje związane z kson? I dlaczego o takich spotkaniach dowiadujemy się po fakcie ( tak jak o spotkaniach 'wszechnicy" czy jakoś tak) ? "KARKONOSKIE" organizacje to nie tylko kson.... trzeba o tym pamiętać.
~oj tam 10-05-2016 19:21
co za różnia? mało to już się spotykali? mało gadali? mało wody sodowej wypili na spotkaniach? i co z tego wyszło? wielkie szydło z worka, czyli nic!
~jeronimo 10-05-2016 20:01
Spotkali się, podjęli suszu konferencyjnego, popili oranzady. Ktoś protokołówal, ktoś inny głos zabierał a jeszcze inny głosu udzielał. Az dziw ze nie powstała jakaś uchwała w której zebrani podpisali się pod poparciem słusznych inicjatyw. ..
~ 10-05-2016 21:30
KSON? Przeważnie ...para w gwizdek.
~do cerber 11-05-2016 6:57
Sprawa odebrania ulg to "dobra zmiana" poprzedniego rządu. Oni o tym zdecydowali. Oby obecny to zmienił!
~majówka 11-05-2016 9:55
KSON niech zajmuje się pomocą niepełnosprawnym , pozostali goście sowimi obowiązkami np.p.Obrębalski dlaczego nie załatwił do tej pory łącznika a pomógł Dudkiewiczowi zdobyć pieniądze dla Wrocławia i teraz będzie rozmawiał . O czym! Pieniądze na drogi w województwie rozdane a p. Obrębalski przypominał sobie !!!!O Obłudo!!
~jg 11-05-2016 12:55
Bez obaw ~majówko. Jest jeszcze wiele pieniędzy na inwestycje drogowe. Bardzo dobrze, że Obrębalski włączył się w tą obywatelską inicjatywę. Brawo Panie radny
~Tosia11 11-05-2016 22:11
Teoretycznie dobra inicjatywa, ale czy to się uda w naszym skłóconym mieście? Przecież same środowisko osób niepełnosprawnych jest podzielone. Część nie chce mieć nic wspólnego z szefem KSON-u
~do Tosia11 11-05-2016 22:48
święta prawda to problem znany niemal od dekady a ta część to znaczna część pewnie o wiele liczniejsza
~do Tosia 12-05-2016 18:15
Święte słowa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group