Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 8527
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Książnica jak marzenie

Piątek, 20 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 października 2006, 10:49
Autor: Angelika Grzywacz
Jelenia Góra: Książnica jak marzenie
Fot. Angelika Grzywacz
Około trzech tysięcy metrów kwadratowych, nowoczesne stanowiska komputerowe i inne ułatwienia: to czeka czytelników Grodzkiej Biblioteki Publicznej po zakończeniu jej rozbudowy.

Obecnie powierzchnia Grodzkiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Bankowej w
Jeleniej Górze to niewiele ponad osiemset metrów.
Najpewniej w grudniu tego roku na ulicę Bankową zostaną przeniesione oddziały biblioteki naukowej, dziecięcej, czytelnia dla osób niepełnosprawnych, mediateka, czyli zbiór książek czytanych, prezentacji multimedialnych, kaset oraz pełna informacja naukowa.

W pozyskanych od Filharmonii Dolnośląskiej pomieszczeniach ma się pojawić wypożyczalnia z pełnym dostępem do literatury. Czytelnicy będą mogli sami przechadzać się między książkami i wybierać sobie poszczególne pozycje.

– Czasami jest ciężko doradzić komuś, co mógłby przeczytać – mówi Marcin Zawiła, dyrektor GBP. Dlatego najczęściej wypożyczane są nowości.
Jeśli czytelnik będzie miał możliwość przeglądania poszczególnych pozycji na pewno zwiększy się liczba wypożyczeń książek, które teraz porastają kurzem.

Poza wymienionymi zmianami „nowa” biblioteka ma zostać rozszerzona o czasopisma czytelnicze, sto pięćdziesiąt miejsc do czytania i trzydzieści stanowisk komputerowych z dostępem do internetu. Będzie tu również duża sala wystawowa i konferencyjna.

W starych pomieszczeniach bibliotecznych na fanów książek czeka już kilka niespodzianek.
– W związku z dużym zainteresowaniem literatura prawną szybką dezaktualizacją danych w nich, uruchomiliśmy system informacji prawnej Lex – wyjaśnia Marcin Zawiła.
Jak na razie skorzystanie z tego programu jest bezpłatne. Może się jednak pojawić w najbliższym czasie jakaś opłata w ramach pokrycia kosztów eksploatacji.

Pozyskanie środków na przebudowę pozyskanych pomieszczeń i utworzenie Książnicy Karkonoskiej przyniosło Marcinowi Zawile sporo stresu. Ponad rok trwało oczekiwanie na decyzję o przyznaniu pieniędzy.
Koszt całej inwestycji to 12.351.258 złotych pochodzących z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Jeleniej Góry.
75 procent inwestycji jest finansowane z inicjatywy wspólnotowej INTERREG III.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
473
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group