Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 3749
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Książęcy dzwonek w Sali Krzywej

Sobota, 7 grudnia 2019, 12:19
Aktualizacja: Niedziela, 8 grudnia 2019, 13:27
Autor: Zamek Książ
Wałbrzych: Książęcy dzwonek w Sali Krzywej
Fot. Użyczone/Zamek Książ
Podczas prac konserwatorskich w Sali Krzywej na pierwszym piętrze zamku Książ w Wałbrzychu dokonano ciekawego odkrycia. Pod warstwą tynku skrywającą dekorację malarską komnaty odkryto pozostałości dawnego dzwonka do wzywania służby przez rodzinę książęcą. Relikt ten jest pozostałością skomplikowanego systemu wewnętrznej komunikacji, który ułatwiał życie Hochbergom na Książu już sto lat temu.

Sala Krzywa (niem. Krummer Saal) znajduje się na pierwszym piętrze południowego skrzydła Zamku Książ w jego najstarszej, średniowiecznej części. Podobnie jak Sala Konrada została niemal całkowicie zniszczona podczas wojennej przebudowy prowadzonej w latach 1944-45 przez nazistowską organizację TODT. Sala Krzywa która jest jedną z najstarszych sal w tzw. „zamku górnym”, przed II wojną światową uchodziła także za jedną z najpiękniejszych. Niestety jej późnogotycki, przechodzący w renesans wystrój wraz z pięknym sklepieniem zamieniono na proste formy odpowiadające gustom oficjeli III Rzeszy. O dawnej świetności tej komnaty świadczy zachowany renesansowy kominek z szarego piaskowca. Ozdabiają go płaskorzeźby, m.in. trzy portrety w otoczeniu girland podtrzymywanych przez putta.

Wczesną wiosną tego roku w Sali Krzywej wykonane zostały odkrywki i okazało się, że pod warstwą farby na ścianie z oknami oraz pod cienką warstwą tynku po przeciwnej stronie zachowane zostały oryginalne dekoracje ścian. Po oględzinach odkrycia przez kierownik wałbrzyskiej , Zamek Książ otrzymał zalecenie konserwatora zabytków zdjęcie wtórnych warstw tynku i farb i odkrycie całej polichromii. W ramach posiadanych środków spółka planuje przywrócić Sali Krzywej jej historyczny wygląd. To właśnie podczas odkrywania zasłoniętych tynkiem malowideł odkryte zostały relikty dzwonka do wzywania służby. Na początku XX wieku, Zamek Książ należał do jednej z najbogatszych rodzin Europy, dla której pracował ponad czterysta osób służby.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group