Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3582
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Krystalium otwarte

Wtorek, 12 października 2021, 7:57
Autor: WAC
Piechowice: Krystalium otwarte
Fot. WAC
Wczoraj (11.10) odbyła się oficjalna prezentacja nowej atrakcji turystycznej Piechowic - znajdującego się na terenie Huty Kryształowej „Julia” Centrum Edukacyjnego Krystalium, które jest poświęcone szkłu kryształowemu: jego historii, tradycji i znaczeniu w karkonoskiej kulturze.

Ekspozycja Krystalium dzieli się na dwie strefy. W parterowej części króluje wiedza, która została przedstawiona w bardzo obrazowy, ale i estetyczny sposób, aby łatwo było przyswoić informacje. Na ścianach widnieją różne instalacje: animowane, świetle, statyczne. Można się z nich dowiedzieć jakie były najważniejsze momenty historii produkcji szkła w Karkonoszach, kto odegrał w niej istotną rolę, jakie kolekcje, wzory i szlify były przełomowe. W tej strefie przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Krystalium zabiera nas do XIX wieku, następnie do czasów około wojennych, przez czasy PRL-u oraz lat 90-tych, aż do dnia dzisiejszego, prezentując przy tym najwybitniejszych projektantów szklanych cudeniek: Franza Pohla Friedricha Wilhelma Heckerta, Aleksandra Puchałę, Reginę Włodarczyk-Puchałę, Franza Schmidta czy Stanisława Zająca.. Specjalna instalacja poświęcona jest zawodowi hutnika szkła.

Druga strefa Krystalium mieści się na pierwszym piętrze budynku. W tej części króluje wyobraźnia. Cała przestrzeń jest podzielona na wiele interaktywnych stanowisk, na których szczególnie dzieci mogą uwolnić ciekawość. Każde stanowisko pokazuje inny aspekt, cechę bądź właściwość szkła. Elementy, które są przy instalacjach są całkowicie interaktywne. Sposób działania instalacji jest opisany w instrukcjach, zamieszczonych przy każdym stanowisku.

Krystalium, to miejsce które opowiada o historii szklarstwa w Karkonoszach – mówi dyrektor ds. marketingu i turystyki Huty Szkła Kryształowego „Julia” Bartosz Browarny. - O tym dziedzictwie, które niestety zanika. Do tej pory przyjeżdżający do naszej huty mogli zobaczyć na żywo jak wygląda proces produkcji szkła. Ale wielu naszych gości pytało skąd to się w ogóle wzięło w Karkonoszach? Dlaczego właśnie tu produkowano szkło? Nasze centrum odpowiada właśnie na te pytania. Co ciekawe Krystalium mieści się w budynku starej szkoły hutniczej. Tu adepci szklarstwa, pod okiem mistrzów uczyli się fachu. Z tego miejsca w czasach PRL – u wyszło stąd kilkudziesięciu wspaniałych rzemieślników. W czasach wcześniejszych w obiekcie znajdowały się warsztaty zdobnicze, gdzie zdobnicy nanosili szlify na szkło

Szczególnym elementem ekspozycji prezentowanej w Krystalium jest kolekcja szklanych ryb, które zbierał zmarły w ubiegłym roku znany regionalista oraz dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze Przemysław Wiater.

Kolekcja szklanych ryb liczy ponad sto sztuk – mówi córka P. Wiatera, Marcela Wiater – Staniszewska. - Tata zbierał je latami, buszując po okolicznych targach, ale też dostawał je od znajomych, przyjaciół i rodziny. Miał je wyeksponowane w domu, to była jego pasja. Niektóre z nich były wyprodukowane w Polsce w okresie PRL – u, część jest produkcji czeskiej oraz włoskiej. Jedna na pewno jest ze Szklarskiej Poręby.

Twoja reakcja na artykuł?

24
89%
Cieszy
2
7%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
221
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group