Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6940
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kropla w morzu remontowych potrzeb

Czwartek, 11 sierpnia 2011, 7:41
Aktualizacja: Piątek, 12 sierpnia 2011, 7:33
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Kropla w morzu remontowych potrzeb
Fot. RED
Dwieście tysięcy złotych dotacji zostanie w tym roku spożytkowanych na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków w Jeleniej Górze. Skala potrzeb jest jednak znacznie większa.

– Część tych prac już się zakończyła – powiedział Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry – jak konserwacja kilku figurek w zabytkowych ołtarzach kościoła w Maciejowej. Inne są w różnej fazie przygotowań, albo realizacji, jak prace przy naprawie dachu na kościele ewangelickim Zbawiciela w Cieplicach, czy rozpoczynany właśnie remont dachu na kaplicy św. Anny przy ul. Konopnickiej.

Dotacje uzyskały też inne, nieskaralne obiekty, jak choćby wspólnoty mieszkaniowe przy ul. Zamenhofa i Jasnej na remonty elewacji i dachów, a także osoby prywatne, właściciele zabytków, jak właścicielka zabytkowego młyna w Maciejowej na remont dachu tego obiektu – czytamy w komunikacie jeleniogórskiego magistratu.

Jeszcze niedawno wspólnoty miały ogromne problemy z uzyskaniem jakiejkolwiek pomocy. Aktualnie jest możliwość uzyskania wsparcia. Miasto realizuje taką działalność w różnej formule: albo w formie dotacji (dofinansowania) do prac podejmowanych przez wspólnoty, albo tak, jak to miało miejsce przy ul. Złotniczej i jednej z pierzei ulicy Drzymały. W każdym przypadku chodzi o ochronę zabytkowej substancji, a udział miasta pozostaje w proporcjach do udziału innych właścicieli, którzy też łożą na poprawę stanu posiadanego obiektu.

Tymczasem skala potrzeb jest ogromna i niemal na każdej ulicy nie tylko w śródmieściu Jeleniej Góry są budynki wymagające mniej lub bardziej pilnych prac remontowo-konserwatorskich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group