Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8136
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Krokusik dla młodych muzyków

Wtorek, 9 października 2018, 7:06
Aktualizacja: Środa, 10 października 2018, 7:29
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Krokusik dla młodych muzyków
Fot. Przemek Kaczałko
Już wkrótce kolejna edycja Krokus Jazz Festiwalu w Jeleniogórskim Centrum Kultury, tymczasem w Miejskim Domu Kultury "Muflon" młodzi muzycy z naszego regionu mieli okazję zaprezentować swoje talenty podczas Festiwalu Młodego Jazzu "Krokusik".

Na początek na scenie domu kultury w Sobieszowie wystąpili najmłodsi, którzy na gitarze prezentowali po jednym utworze. Byli to uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze.

Następnie przyszedł czas na występy zespołów. O dobre nastroje słuchaczy zadbali: duet gitarowy Maksymilian Wieczorek i Marcin Żelazo, J-G Quintet, Adam Jęczmyk oraz KA-S-W Quartet. Finałowy występ należał do zespołu JazzGot Quartet.

Laureatów festiwalu wyłaniała publiczność. Decyzją zgromadzonych w sali MDK Muflon zwyciężył KA-S-W Quartet z Kalisza, który w kolejnej edycji będzie miał okazję ponownie zagrać przed sobieszowską publicznością, a dodatkowo jako support wystąpi na jednym z koncertów JazGot Quartetu.

- To pierwsza edycja. Wypełniamy swego rodzaju lukę pozwalając najmłodszym muzykom na występ na profesjonalnej scenie. Jest to też akcelerator muzycznych doświadczeń, dzięki czemu może w przyszłości będą aspirować do dużego Krokusa Dawid Król, koordynator festiwalu. - Jazz jest dostępny dla szerszej publiczności, a my proponujemy dość otwartą formułę jazzu, z nawiązaniem do rocka, bluesa i innych stylów muzycznych - dodał D. Król.

O uczestnikach:

Duet gitarowy Maksymilian Wieczorek i Marcin Żelazo – duet gitarowy łączący odległe muzyczne bieguny. Autorskie aranżacje młodych muzyków są dowodem na to, że w muzyce pomimo różnic można łatwo się porozumieć.
J-G Quintet – młodzi ludzie nie lubią się nudzić, a już w szczególności muzycy! Uczniowie pewnej szkoły muzycznej w Jeleniej Górze postanowili wykorzystywać przerwy między zajęciami i założyć zespół, żeby bawić się muzyką, której uczą się na co dzień. Tak powstał J-G Quintet.
Adam Jęczmyk wraz z towarzyszącymi mu muzykami zaprezentuje piosenki własnego autorstwa. Oryginalne teksty i muzyka nawiązująca do różnych stylów, podszyta jazzem. Tego właśnie można doświadczyć na jego koncercie.
KA-S-W Quartet – muzycznie poruszają się w stylistyce fusion czerpiąc z jazzu, rocka, funky. Ważniejsze koncerty: występ na Gitarowym Rekordzie Guinessa, koncert na Warsaw Guitar Night, udział w Jazzowej bitwie w trakcie Festiwalu Jazzonalia 2018 w Koninie, występ podczas Akademii Gitary Wojtka Pilichowskiego we Wrocławiu w 2018 roku.
JazzGot Quartet – kwartet składa się z muzyków związanych z PSM I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Powstał pod koniec 2017 roku z inicjatywy nauczyciela klasy gitary – Dawida Króla. Ideą jaka przyświeca zespołowi to czerpanie radości ze wspólnego muzykowania, bez sztucznego podziału na nauczyciela i uczniów. Repertuar JGQ opiera się zarówno na autorskich kompozycjach, jak i standardach muzyki jazzowej oraz rozrywkowej. Aktualnie zespół pracuje nad produkcją klipu, którego premiera planowana jest na 16 listopada 2018 roku.

Festiwal dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury Plus Inicjatywy Lokalne 2018 oraz ze środków budżetu miasta Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

5
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
93
Tak
38%
Nie
59%
Nie wiem
3%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group