Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6762
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kresowo w jeleniogórskiej „Handlówce”

Sobota, 8 kwietnia 2017, 7:47
Aktualizacja: Niedziela, 9 kwietnia 2017, 21:21
Autor: TAB
Jelenia Góra: Kresowo w jeleniogórskiej „Handlówce”
Fot. TAB
„Wiosna Kresowa” to cykliczna impreza, obchodzona w tym roku po raz trzeci. Organizatorem pierwszego dnia obchodów tego święta jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich oraz Zespół Szkół Licealno–Zawodowych nr 2 im. S. Staszica w Jeleniej Górze, gdzie 7 kwietnia odbyła się ta impreza.

Kuchnia kresowa, często goszcząca na dolnośląskich stołach, jest bardzo różnorodna i wielokulturowa, bo wywodzi się z kuchni litewskiej, białoruskiej, austriacko-węgierskiej, żydowskiej, a nawet tureckiej. Jej podstawą są ziemniaki, kasze i potrawy mączne.

Danuta Pawłowicz, dyrektor „Handlówki”, witając licznie zebranych gości przypomniała o dziesięcioletniej już współpracy szkoły z Towarzystwem Kresowiaków. Janusz Swatowski, nauczyciel historii w tej placówce i członek tegoż Towarzystwa, zaproponował wówczas współpracę. Najpierw były to działania teatralne, później śpiewy pieśni patriotycznych, by przed trzema laty współdziałanie obu instytucji przerodziło się w konkurs kulinarny „Smaki kresowe w tradycji kuchni polskiej”.

W tym roku przystąpili do niego uczniowie z czterech placówek: dwóch z Jeleniej Góry i po jednej z Legnicy i Kamiennej Góry. Dyrektor Pawłowicz zauważyła, że konkurs wprawdzie związany jest z tradycyjnymi potrawami, ale uczniowie nadali im swój charakter, bardziej współczesny.

Zanim publiczność poznała wyniki konkursu, w auli było wesoło za sprawą Zespołu Karkonosze z Gruszkowa oraz skeczu przygotowanego przez uczniów ze Staszica pod kierunkiem Katarzyny Sandurskiej. Pastisz „Kuchennych Rewolucji” osadzony był w realiach jeleniogórskich. „Magda Gessler rewolucjonizowała” restaurację „Zielona Górka”. Po zmianie powstała znakomita „Kresowianka”. Zarówno publiczność jak i uczniowie na scenie doskonale się bawili podczas występu. Po części artystycznej uczniowie – kucharze zaprezentowali swoje potrawy konkursowe.

Zawody wygrali przyszli szefowie kuchni z Kamiennej Góry, kolejne miejsca zajęli uczniowie ze Staszica, CKU w Legnicy i Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych z ul. Leśnej w Jeleniej Górze. Nad przebiegiem konkursu czuwała Renata Gralik, a w roli jury wystąpiły: Sylwia Oleksy, Czesława Bieniek i Marta Książyk.

Obecny na spotkaniu marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że taki dzień jest uroczystością nie tylko kresową, ale także świętem wszystkich babć i dziadków, którzy młodemu pokoleniu wpajają tradycję i kulturę tamtych ziem. Zauważył także, że realizowany przed kilku laty projekt modernizacji kształcenia zawodowego przynosi efekty.

Imprezę zaszczycili swoją obecnością także inni urzędnicy: Iwona Krawczyk, wicemarszałek UMWD, Celina Witkowska, dyrektor Wydziału Osób Niepełnosprawnych UMWD, Piotr Paczóski, wiceprezydent Miasta Jeleniej Góry, Irena Kempisty, dyrektor Wydziału Kultury i Turystyki UM, Stanisław Kańczukowski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Na zakończenie spotkania dyrektor Danuta Pawłowicz zaprosiła wszystkich na degustację potraw kuchni kresowej – wyszukanych i o bogatym smaku, które ugotowały członkinie Towarzystwa. I tak Stanisława Milczarek przygotowała boczek gotowany w mleku, Elżbieta Sierka – Dach pampuchy z sosem śmietanowo - cebulowym, Ewa Bajurny upiekła chleb podolski i wykonała smalec oraz masło czosnkowe, zaś Alicja Łabenda przygotowała studzieninę, a Maria Stracewicz gołąbki gryczane z sosem grzybowym. Były też inne potrawy wykonane przez znakomite kresowe gospodynie – pierogi i gołąbki ziemniaczane Czesławy Bieniek oraz babka ziemniaczana Bożeny Mikulicz, którą robi się w następujący sposób: weź dwa i pół kilograma ziemniaków, obierz je i utrzyj na tarce, dodaj trzy jaja, koło trzydzieści dekagramów surowego boczku, który pokrojony w kosteczkę przesmaż lekko na patelni. Dodaj trzy duże cebule pokrojone w kostkę, z czego część przesmaż na boczku, a rzeszę dodaj do startych ziemniaków. Możesz dołożyć także i inne wędliny pokrojone i podsmażone. Aby ziemniaki nie ciemniały dodaj do nich cztery łyżki oliwy lub trochę stopionego masła. Całość wymieszaj, dopraw pieprzem i solą, wlej do wysmarowanej tłuszczem formy i piecz w piekarniku w temperaturze około dwustu stopni przez około półtorej godziny.

Imprezie towarzyszyła wystawa kartek świątecznych współczesnych oraz mających już wartość historyczną.
Jutro kolejny dzień Wiosny Kresowej – w Muzeum Przyrodniczym od godziny 15.00, gdzie po prelekcji uczestnicy będą smakować kresowych nalewek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group