Piątek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 4469
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kresowo w jeleniogórskiej „Handlówce”

Sobota, 8 kwietnia 2017, 7:47
Aktualizacja: Niedziela, 9 kwietnia 2017, 21:21
Autor: TAB
Jelenia Góra: Kresowo w jeleniogórskiej „Handlówce”
Fot. TAB
„Wiosna Kresowa” to cykliczna impreza, obchodzona w tym roku po raz trzeci. Organizatorem pierwszego dnia obchodów tego święta jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich oraz Zespół Szkół Licealno–Zawodowych nr 2 im. S. Staszica w Jeleniej Górze, gdzie 7 kwietnia odbyła się ta impreza.

Kuchnia kresowa, często goszcząca na dolnośląskich stołach, jest bardzo różnorodna i wielokulturowa, bo wywodzi się z kuchni litewskiej, białoruskiej, austriacko-węgierskiej, żydowskiej, a nawet tureckiej. Jej podstawą są ziemniaki, kasze i potrawy mączne.

Danuta Pawłowicz, dyrektor „Handlówki”, witając licznie zebranych gości przypomniała o dziesięcioletniej już współpracy szkoły z Towarzystwem Kresowiaków. Janusz Swatowski, nauczyciel historii w tej placówce i członek tegoż Towarzystwa, zaproponował wówczas współpracę. Najpierw były to działania teatralne, później śpiewy pieśni patriotycznych, by przed trzema laty współdziałanie obu instytucji przerodziło się w konkurs kulinarny „Smaki kresowe w tradycji kuchni polskiej”.

W tym roku przystąpili do niego uczniowie z czterech placówek: dwóch z Jeleniej Góry i po jednej z Legnicy i Kamiennej Góry. Dyrektor Pawłowicz zauważyła, że konkurs wprawdzie związany jest z tradycyjnymi potrawami, ale uczniowie nadali im swój charakter, bardziej współczesny.

Zanim publiczność poznała wyniki konkursu, w auli było wesoło za sprawą Zespołu Karkonosze z Gruszkowa oraz skeczu przygotowanego przez uczniów ze Staszica pod kierunkiem Katarzyny Sandurskiej. Pastisz „Kuchennych Rewolucji” osadzony był w realiach jeleniogórskich. „Magda Gessler rewolucjonizowała” restaurację „Zielona Górka”. Po zmianie powstała znakomita „Kresowianka”. Zarówno publiczność jak i uczniowie na scenie doskonale się bawili podczas występu. Po części artystycznej uczniowie – kucharze zaprezentowali swoje potrawy konkursowe.

Zawody wygrali przyszli szefowie kuchni z Kamiennej Góry, kolejne miejsca zajęli uczniowie ze Staszica, CKU w Legnicy i Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych z ul. Leśnej w Jeleniej Górze. Nad przebiegiem konkursu czuwała Renata Gralik, a w roli jury wystąpiły: Sylwia Oleksy, Czesława Bieniek i Marta Książyk.

Obecny na spotkaniu marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że taki dzień jest uroczystością nie tylko kresową, ale także świętem wszystkich babć i dziadków, którzy młodemu pokoleniu wpajają tradycję i kulturę tamtych ziem. Zauważył także, że realizowany przed kilku laty projekt modernizacji kształcenia zawodowego przynosi efekty.

Imprezę zaszczycili swoją obecnością także inni urzędnicy: Iwona Krawczyk, wicemarszałek UMWD, Celina Witkowska, dyrektor Wydziału Osób Niepełnosprawnych UMWD, Piotr Paczóski, wiceprezydent Miasta Jeleniej Góry, Irena Kempisty, dyrektor Wydziału Kultury i Turystyki UM, Stanisław Kańczukowski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Na zakończenie spotkania dyrektor Danuta Pawłowicz zaprosiła wszystkich na degustację potraw kuchni kresowej – wyszukanych i o bogatym smaku, które ugotowały członkinie Towarzystwa. I tak Stanisława Milczarek przygotowała boczek gotowany w mleku, Elżbieta Sierka – Dach pampuchy z sosem śmietanowo - cebulowym, Ewa Bajurny upiekła chleb podolski i wykonała smalec oraz masło czosnkowe, zaś Alicja Łabenda przygotowała studzieninę, a Maria Stracewicz gołąbki gryczane z sosem grzybowym. Były też inne potrawy wykonane przez znakomite kresowe gospodynie – pierogi i gołąbki ziemniaczane Czesławy Bieniek oraz babka ziemniaczana Bożeny Mikulicz, którą robi się w następujący sposób: weź dwa i pół kilograma ziemniaków, obierz je i utrzyj na tarce, dodaj trzy jaja, koło trzydzieści dekagramów surowego boczku, który pokrojony w kosteczkę przesmaż lekko na patelni. Dodaj trzy duże cebule pokrojone w kostkę, z czego część przesmaż na boczku, a rzeszę dodaj do startych ziemniaków. Możesz dołożyć także i inne wędliny pokrojone i podsmażone. Aby ziemniaki nie ciemniały dodaj do nich cztery łyżki oliwy lub trochę stopionego masła. Całość wymieszaj, dopraw pieprzem i solą, wlej do wysmarowanej tłuszczem formy i piecz w piekarniku w temperaturze około dwustu stopni przez około półtorej godziny.

Imprezie towarzyszyła wystawa kartek świątecznych współczesnych oraz mających już wartość historyczną.
Jutro kolejny dzień Wiosny Kresowej – w Muzeum Przyrodniczym od godziny 15.00, gdzie po prelekcji uczestnicy będą smakować kresowych nalewek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
366
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
 
112
Nowi policjanci złożyli ślubowanie
 
Aktualności
Jest kasa na basen przy Sudeckiej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group