Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7452
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Kowarskie Sale Tradycji pełne historii

Niedziela, 18 stycznia 2015, 8:26
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 stycznia 2015, 8:04
Autor: Mea
Kowary: Kowarskie Sale Tradycji pełne historii
Fot. Andrzej Weinke, UM Kowary
Stare mapy górnicze, fotografie, urządzenia do leczenia gruźlicy z końca XIX w., przedwojenne wzorniki i włóczki dywanów, poniemiecka tablica kolejowa z napisem Kowary Średnie oraz pamiątki z olimpiad kowarzan – to jedynie część kolekcji, którą można zobaczyć w Kowarskich Salach Tradycji.

Obok kowarskiego Ratusza, przy ulicy 1 Maja 1B, w budynku Centrum Integracji i Tradycji Miasta obejrzeć można interesującą wystawę z dziejów Kowar.

- W dwóch salach na drugim piętrze znajdują się eksponaty górnicze, włókiennicze, kolejowe, olimpijskie oraz medyczne ze szpitala chorób płuc „Wysoka Łąka” w Bukowcu. Można obejrzeć spirometr oraz inne narzędzia do leczenia płuc z końca XIX w. i początku XX w. Od Franciszka Gawora, jednego z ostatnich dyrektorów kowarskiej kopalni, mamy przedmioty związane z górnictwem lat 40-70 XX w. – wylicza Andrzej Weinke z Biura Promocji Urzędu Miasta w Kowarach.

- Z byłej fabryki dywanów pozyskaliśmy przedwojenne wzorniki z końca XIX w., włóczki, wózek do przewożenia wełny, dokumenty i zdjęcia z lat 70’ i 80’ XX w. Z kolejnictwa mamy m.in. szyny, narzędzia, dokumenty i wiele fotografii. Ponadto prezentujemy pamiątki od kowarskich olimpijczyków - ojca Andrzeja Kupczyka biegacza średniodystansowego oraz Dawida Kupczyka bobsleisty – dodaje.

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem odbywa się w każdy roboczy poniedziałek, środę i piątek, w godzinach 11.00-15.00. Wstęp jest wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group