Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5321
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowarskie Sale Tradycji pełne historii

Wiadomości: Kowary
Niedziela, 18 stycznia 2015, 8:26
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 stycznia 2015, 8:04
Autor: Mea
Fot. Andrzej Weinke, UM Kowary
Stare mapy górnicze, fotografie, urządzenia do leczenia gruźlicy z końca XIX w., przedwojenne wzorniki i włóczki dywanów, poniemiecka tablica kolejowa z napisem Kowary Średnie oraz pamiątki z olimpiad kowarzan – to jedynie część kolekcji, którą można zobaczyć w Kowarskich Salach Tradycji.

Obok kowarskiego Ratusza, przy ulicy 1 Maja 1B, w budynku Centrum Integracji i Tradycji Miasta obejrzeć można interesującą wystawę z dziejów Kowar.

- W dwóch salach na drugim piętrze znajdują się eksponaty górnicze, włókiennicze, kolejowe, olimpijskie oraz medyczne ze szpitala chorób płuc „Wysoka Łąka” w Bukowcu. Można obejrzeć spirometr oraz inne narzędzia do leczenia płuc z końca XIX w. i początku XX w. Od Franciszka Gawora, jednego z ostatnich dyrektorów kowarskiej kopalni, mamy przedmioty związane z górnictwem lat 40-70 XX w. – wylicza Andrzej Weinke z Biura Promocji Urzędu Miasta w Kowarach.

- Z byłej fabryki dywanów pozyskaliśmy przedwojenne wzorniki z końca XIX w., włóczki, wózek do przewożenia wełny, dokumenty i zdjęcia z lat 70’ i 80’ XX w. Z kolejnictwa mamy m.in. szyny, narzędzia, dokumenty i wiele fotografii. Ponadto prezentujemy pamiątki od kowarskich olimpijczyków - ojca Andrzeja Kupczyka biegacza średniodystansowego oraz Dawida Kupczyka bobsleisty – dodaje.

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem odbywa się w każdy roboczy poniedziałek, środę i piątek, w godzinach 11.00-15.00. Wstęp jest wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~eco 18-01-2015 10:41
Fajna inicjatywa, ale cobyście nie zrobili - nie przykryje to faktu, ze pierwsza sowiecka bomba atomowa powstała z uranu wydobytego w Kowarach. I poza dywanami - z tego znane i "słynne" są kowary.
~waw 18-01-2015 11:35
Szkoda że tylko muzeum pozostało z przemysłu w kowarach. Wszystko rozkradzione i sprzedane na złom tak jak krosna z dywanowki
~ 18-01-2015 11:46
Duda. Wiecie kto to jest Duda? To jest tyn co takie "wielka protesty" Solidarności " robił w całyj Polsce by wasze baby nie musiały siedym lat dłużej do roboty łazić by dostać siedymset złotych emerytury. Tak robił te protesta że Aniołkom w niebie zwieracze puściły i na Polskę spadł deszcz... I zalał ten deszcz wasze kopalnie...takie @ waw znalezisko
~Leonard 18-01-2015 19:46
Coś mi tu nie pasuje...Poniemiecka tablica z napisem Kowary Średnie ? Przecież przed wojną kiedy miasto było niemieckie nazywało się Schmiedeberg. Nawet na tablicy Kowary PKP na dworcu kolejowym z tyłu widniał stary napis Schmiedeberg. Więc nie kminię już o co chodzi...
~gościu 19-01-2015 15:39
Droga redakcjo szpital wysoka Łąka mieści się w Kowarach dokładnie Wojków a nie w Bukowcu.
~z innejbajki 19-01-2015 18:20
-- do Leonarda -- no właśnie "z tyłu" ;) -- tam też można zerknąć ;) -- na dobrych tablicach wystarczyło po wojnie namalować napis z tyłu i przyczepić odwrotną stroną do wierzchu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group