Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6939
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Konwersatorium Karkonoskie o prognozach

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 30 czerwca 2017, 10:25
Aktualizacja: Sobota, 1 lipca 2017, 9:45
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Prof. Jacek Potocki z Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Jerzy Łużniak – zastępca prezydenta Jeleniej Góry byli gośćmi kolejnego z cyklu spotkań pod hasłem Konwersatorium Karkonoskie, które odbywa się w galerii Biura Wystaw Artystycznych przy ul. Długiej 1. Tematem spotkania były prognozy jeleniogórskie.

Po powitaniu przybyłych gości przez dyrektorkę BWA Janinę Hobgarską, zgromadzonych do dyskusji wprowadził Janusz Korzeń, który podkreślił, że brakuje m.in. zintegrowanego systemu ochrony przyrody i krajobrazu. Mówił też o prognozach z końca XX wieku, do których dotarł – mówiących, że w 2010 roku prognozowano ilość mieszkańców dla Jeleniej Góry na poziomie 96 tys., a w 2020 r. - 95 tys. Później te prognozy się zmieniały i niewykluczone, że w następnej dekadzie mieszkańców stolicy Karkonoszy będzie ok. 60 tys.

Jako pierwszy wystąpił prof. Jacek Potocki z Uniwersytetu Ekonomicznego, który przedstawił wyniki swoich badań, prowadzonych wspólnie z Arkadiuszem Babczukiem (również WEZiT UE) na temat byłych miast wojewódzkich. - Z 31 miast najwięcej mieszkańców stracił Wałbrzych, a tuż za nim Jelenia Góra, która straciła ok. 10 proc. ludności. - mówił J. Potocki, który dodał, że w obecnych granicach Jeleniej Góry w 1939 roku żyło 52 tys. osób, a po wojnie paradoksalnie dostrzega dwa nieszczęścia, jakie dotknęły nasze miasto: Celwiskozę oraz utworzenie województwa jeleniogórskiego, które nazwał „sztucznym tworem”, gdyż w ówczesnych planach było to ogromne zaskoczenie. - Zwijanie się Jeleniej Góry jest powrotem do dyspozycji, jakie to miasto ma – mówił gość Konserwatorium Karkonoskiego, który zaznaczył jednocześnie, że miasto uratowało to, że nie postawiło na jedną gałąź (turystykę lub przemysł), tylko ma kilka ważnych funkcji, a ośrodki, które postawiły np. wyłącznie na turystykę (Karpacz, Duszniki Zdrój czy Lądek Zdrój) wyludniają się najsilniej.

Z kolei zastępca prezydenta Jeleniej Góry wymieniał inwestycje jakie poczyniło miasto oraz podmioty prywatne, które uatrakcyjniły nasze miasto, a także omówił poprzez prezentację wizję kolejnych inwestycji – wśród nich odwierty geotermalne w Cieplicach, hala widowiskowo-sportowa czy Kolej Dużych Prędkości, której trasa z Warszawy do Pragi miałaby przebiegać prze Wrocław, Jelenią Górę, Mirsk, Liberec i Mladę Bolesław. - Zakładaliśmy, że do Term Cieplickich przyjdzie rocznie 195 tys. ludzi, a w 2016 roku było ich 330 tysięcy i planowana jest ich rozbudowa – mówił Jerzy Łużniak. Zastępca włodarza miasta wspomniał też o istotnej zmianie, która ma hamować exodus do okolicznych gmin, bowiem w 2010 roku 23 proc. obszaru miasta było objęte Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a w 2016 r. już 92 proc.!

Po wystąpieniach gości był czas na uwagi, pytania i refleksje publiczności, a całe spotkanie po raz kolejny było okazją do merytorycznej dyskusji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Tuiteraz 30-06-2017 12:37
Fajnie,że to obserwatorium istnieje już kilka lat, ale niz z tego nie wynika.Dziadostwo jak było tak, a działania włodarzy sprowadzają się do gadania.
~brawissimo 30-06-2017 13:42
Mamy u nas silna opozycje wobec mordercy bażantów.Otóż wycinają w rejonie Chojnika modrzewie ,zostwiajćc dumne świerki.Czy tam jes tez park?
~mieszkaniec 30-06-2017 14:34
Rzeszów się rozwija a Jelenia się zwija .Młodzi stąd uciekają bo nie mogą patrzeć na demolkę tego miasta przez naszych ''włodarzy'' w imię własnych partykularnych interesów i korzyści i regularnego mlaskania przy korycie
~(nie)złośliwy dziadek 30-06-2017 17:14
Pan profesor myli się, twierdząc, że nieszczęściem Jeleniej Góry było utworzenie województwa jeleniogórskiego - jak to określił sztucznego tworu. Utworzenie 49 województw przez komunistów spowodowało wyrównanie szans i równomierniejszy rozwój małych aglomeracji, które nie miały szans na inwestycje. Nieszczęściem natomiast była likwidacja województwa, skutki widzimy i mówi sam pan profesor. Olbrzymim nieszczęściem jest zmiana przebiegu drogi S3, która pierwotnie miała przebiegać przez Jelenią Górę a następnie przez Jakuszyce, skutkiem tej zmiany jest marginalizowanie miasta. Tak na marginesie kto zaprasza takiego fachowca i ile to kosztowało?
~wydojonyprzezzawiłePO 30-06-2017 20:44
Kiciarze z tytułami naukowymi chcą zamydlić zwyklym szaraczkom oczy a na pierwszym miejscu jest prowadzący ten ciągnowóz bez kierownicy i kół sza owny obiecywacz nic nie działający Łużniak zoooooo.Takie bajki to dla żlobkowiczów a nie plany perspektywiczne do 2025 roku.Ze śmiechu brzuch mnie rozbolał obym takich bajek z dlugimi nosami Pinokia więcej nie ogladał.Czyżby zasługi na wierch doliczane do wyborów samorzadowych czyli jak nazwa wskazuje sami siebie na posadki wybieracie. Jak to sie ma do śmieci ktore opakowania zabiera producent?to my płacimy podwójne to jest kant śmieciowej mafii,raz kupując zapakowany towar drugi oddajac za darmo butelki,makulaturę,plastik i td.złodziejstwo za naszym przyzwoleniem!!!!
~czytelnik 20,44 1-07-2017 9:21
długi i frasobliwy tekst nie na temat
~JG! 1-07-2017 9:22
Ale pierdzielenie. Cieplice i Sobieszów zostały dołączone do JG dużo później. Wcześniej były samodzielnymi miastami. Dołączono też szereg innych miejscowości. Dlatego JG w 1939 była miastem tylko 50 tysięcznym. Teraz potencjał ma znacznie większy. Więc niech Pan nie mówi, że wraca do "dyspozycji jakie miasto ma". NIE. Miasto ma potężny potencjał. Dlaczego go nie wykorzystuje? Odpowiedź jest prosta - chybione inwestycje, fatalni rządzący wybierani przez nas (od prezydenta przez radę). Chybione termy (którymi się Pan Łużniak chwali (małe, słabe, nieatrakcyjne), chybiona infrastruktura drogowa/kolejowa (coraz mniej połączeń w stosunku do lat 90). Brak magnesu dla turystów - co mają tu robić? TRAGICZNA polityka lokalowa (ul. Konopnicka = banki, ul. 1 maja = banki).
~JG! 1-07-2017 9:26
Brak rozrywek w mieście (spektakularnego koncertu/imprezy), brak magnesu dla turystów i potencjalnych mieszkańców, korki (gratuluję pomysłu galerii w centrum i tego nowego sklepu przy Tesco). Zakorokowana obwodnica, praca tylko w sklepach lub na produkcji - to też zniechęca - nie każdy jest sprzedawcą/monterem. W JG nic się nie dzieje! NIC! Kiedyś była impreza mocy, turniej miast, czekamy na UFO, jarmark średniowieczny, teatry uliczne (prawdziwe) i wiele innych. Obecnie na nic nie ma kasy! Co ma ściągnąć tu ludzi? Widok za oknem? I znowu słyszę bajki o kolei - już miała być SKM. I co? Wybory się zbliżają, więc pewnie usłyszę - w 2020 na pewno będzie SKM! A Pan Obrębalski na fb zdementował te informacji p. Łużniaka o zagospodarowaniu przestrzennym miasta!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group