Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 6585
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Koniec z infokioskami

Wtorek, 13 sierpnia 2019, 9:31
Aktualizacja: Piątek, 16 sierpnia 2019, 10:16
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Koniec z infokioskami
Fot. Przemek Kaczałko
W ramach projektu dotyczącego utworzenia Szlaku cystersów, w Jeleniej Górze powstało kilka infokiosków, które od początku były niszczone przez wandali. Jak się dowiedzieliśmy, przez lata bezużyteczne urządzenia, będą sukcesywnie usuwane.

Elektroniczne informatory w ramach projektu „Południowo–Zachodni Szlak Cysterski” miały zawierać wiadomości nie tylko o Pocysterskim Zespole Klasztornym, w tym Kościele parafialnym Św. Jana Chrzciciela w Cieplicach, ale również mówić o okolicznych zabytkach, ciekawych miejscach i aktualnych imprezach kulturalnych. Tyle w teorii. W praktyce niemal wszystkie były uszkodzone, a na szybkiej naprawie nikomu nie zależało. Liderem projektu na Dolnym Śląsku był Urząd Marszałkowski (za czasów, gdy wicemarszałkiem był Jerzy Łużniak), zaś Miasto Jelenia Góra było partnerem.

W projekcie przewidziano instalację 49 infokiosków zewnętrznych i wewnętrznych, wolnostojących i wmontowanych w ściany, a łączny ich koszt to 1 104 294,00 zł. W każdym z 49 infokiosów na terenie województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego i małopolskiego były zawarte informacje na temat 36 obiektów cysterskich i pocysterskich "Południowo - Zachodniego Szlaku Cysterskiego".

Podczas akcji dotyczącej bezpieczeństwa, która odbyła się w minioną sobotę na Placu Ratuszowym, w miejscu, gdzie stał jeden z 9 infokiosków w Jeleniej Górze - pojawił się sprzęt ratujący życie (defibrylator AED). Zapytaliśmy zatem prezydenta miasta, czy urządzenie z projektu o szlaku cystersów zostanie przeniesione, czy to początek końca infokiosków?

Z tego infokiosku zrezygnowaliśmy z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że co chwilę pojawiał się wandal, który to niszczył i od wielu lat ten infokiosk był nieczynny. Trwałość projektu, który między innymi ja prowadziłem w Urzędzie Marszałkowskim, już się zakończyła. Technika poszła tak do przodu, że te infokioski już tak dobrze nie funkcjonują - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, który przyznaje, że z pozostałych też powoli będzie rezygnować.

Warto zaznaczyć, że w ramach projektu powstały nie tylko infokioski, lecz również parking między ulicą Sobieszowską a Św. Jadwigi Śląskiej (dawniej Oskara Langego).

Twoja reakcja na artykuł?

6
29%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
2
10%
Smuci
5
24%
Złości
7
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group