Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 8334
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika

Sobota, 27 września 2014, 8:44
Aktualizacja: 8:47
Autor: Manu
Jelenia Góra: Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika
Fot. Organizator
W najbliższy piątek (3 października) o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. Stefana Strahla Filharmonii Dolnośląskiej, w ramach Festiwalu muzyki XX, gościem koncertu będzie pianista Maciej Grzybowski, zdobywca nagrody głównej i nagrody specjalnej w Konkursie Muzyki XX Wieku dla Młodych Wykonawców zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej dyrygował będzie Tomasz Bugaj. Cena biletu: 20 zł lub 30 zł (w zależności od sektora).

W programie koncertu utwory Andrzeja Panufnika: Uwertura tragiczna (1942/45/55), Koncert fortepianowy oraz Sinfonia Sacra.

Maciej Grzybowski grał z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Aukso, Orkiestrą Leopoldinum, NOSPR, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Polską Orkiestrą Radiową. Współpracował z wielkimi autorytetami, m.in.: Janem Krenzem, Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Maksymiukiem. Był członkiem zespołu Nonstrom, z którym m.in. w 1998 roku zdobył nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Düsseldorfie.

W bogatym repertuarze Macieja Grzybowskiego znajduje się wiele dzieł kompozytorów współczesnych, wśród których wymienić należy kompozycje Andrzeja Czajkowskiego, Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego, Arnolda Schönberga, Charlesa Ivesa (komplet jego sonat fortepianowych artysta wykonał podczas krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum w 2007 roku). Nagrał dwie płyty: z utworami Bacha, Berga, Mykietyna, Schönberga i Szymańskiego (Universal Music Polska, 2004) oraz z muzyką Pawła Szymańskiego (EMI Classics, 2006).

Maciej Grzybowski pojawia się na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, takich jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Biennale Muzyki Współczesnej w Zagrzebiu, Hofkonzerte im Podewil w Berlinie, Forum im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Muzyczny Polskiego Radia w Warszawie, Sonds New w Canterbury (Wielka Brytania), a także we Lwowie, w Kijowie, w Odessie i na International Piano Stars w Liepai. W 2005 roku wystąpił z recitalami w Bolonii i Nowym Jorku. Jest autorem utworu fortepianowego Pezzo Vitcazzo (Musica vitcaziana). W 2008 i 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".

Zadanie pn. Festiwal muzyki XX wieku realizowane z Programu MKiDN Wydarzenia artystyczne priorytet Muzyka. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group