Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9368
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Komu targowiska, komu?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 6 grudnia 2009, 8:50
Aktualizacja: 14:56
Autor: Mar
Przed wejściem na targowisko "Flora". Kto będzie nim zarządzał?
Fot. TEJO
Nadal nie ma rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę jeleniogórskich targowisk. Wkrótce ma się odbyć spotkanie władz miasta z kupcami, którzy mają usłyszeć propozycje lepszego zarządzania miejscami ich pracy. Po targowisku „Zabobrze” krąży ulotka, nawołująca do „ratowania się, zanim będzie za późno”, a dzierżawca „Flory” rozsyła sms–y z wezwaniem do ratowania swoich miejsc pracy.

Najwyższą stawkę za targowisko Zaborze zaproponowała firma CEZBED z Wrocławia. Jednak ta firma nie spełniła jednego warunku zawartego w przetargu: nie ma rocznego doświadczenia w zarządzaniu targowiskami.

– Znaleźliśmy człowieka, który osiem lat pracował na targowisku. Gdy pytałem w urzędzie miasta, czy to wystarczy, usłyszałem, że takie doświadczenie wystarczy. Po otwarciu ofert, okazało się, że jednak nie wystarczy. Jeśli my zostaniemy odrzuceni, a wygra oferta złożona przez firmę, którą reprezentuje pan Kempiński, która ma podobne referencje do naszych, będziemy się odwoływać – mówi Dariusz Jura z firmy CEZEBED.

– Na targowiskach pracuje ponad tysiąc osób, jesteśmy jednym z największych zakładów pracy, a miasto traktuje nas jakbyśmy nic nie znaczyli. Nikt w ratuszu nawet nie chciał rozmawiać z nami, jak widzimy przyszłość targowisk, jaka ma być ich przyszłość. Nie przystąpiliśmy do tego przetargu, bo nie mamy rocznego doświadczenia w zarządzaniu. Ale uważnie obserwujemy co się dzieje podczas tego przetargu. Wiemy o uzupełnianiu ofert o brakujące dokumenty już po ich otwarciu. Czy to na pewno jest zgodne z prawem? – pyta Danuta Wójcie ze Stowarzyszenia Kupców.

Zdaniem zastępcy prezydenta Jeleniej Góry, Jerzego Lenarda, każdy oferent może dołączyć dokumenty do oferty, nawet po jej otwarciu, ale one nie będą już brane pod uwagę.

– Jedynym kryterium jest cena i to ona zdecyduje o rozstrzygnięciu. Ale oferta musi spełniać wszystkie wymagane kryteria. Jeśli ich nie spełni, zostanie odrzucona. Musimy skończyć z trwającą wiele lat prowizorką, jaką są według mnie pośrednicy dzierżawcy. To hamuje rozwój targowisk. Myślę, że to będzie ostatni przetarg na wyłonienie zarządcy, a w umowach dzierżawy będzie klauzula o możliwości szybkiego rozwiązania umowy.

W przyszłym tygodniu, lub najpóźniej za dwa, będę chciał zorganizować spotkanie z kupcami, żeby przedstawić im różne możliwe warianty funkcjonowania targowisk. Uważam, że musimy wypracować wariant, który będzie korzystny i dla miasta i dla kupców i dla klientów targowisk. Najlepiej zarządzać będą właściciele, z którymi miasto może podpisać wieloletnią umowę dzierżawy. Tak zrobił Kraków i teraz ma jedne z najlepszych targowisk w kraju. Uważam, że tak samo może być w Jeleniej Górze – tłumaczy Jerzy Leonard.

– Jeśli przetarg nie zostanie unieważniony, to wszystkie targowiska stracą dotychczasowych zarządców. Wszyscy ci, którzy od lat są „panami” na tych placach, myśleli, że znowu dostaną je w „spadku”. Tymczasem pięć ofert na Zabobrze i po dwie na pozostałe pokazuje, że każdy, kto spełni kryteria, nawet jak jest spoza Jeleniej, może do przetargu przystąpić. To dotyczy wszystkich przetargów w samorządach – usłyszeliśmy z dobrze poinformowanego źródła.

Powodem przeciągającej się procedury jest, jak mówi zastępca prezydenta Jerzy Lenard, sprawdzanie oświadczeń złożonych wraz z dokumentami. Jaka będzie skuteczność tego sprawdzenia, nie wiadomo. Na pewno jest to stawianie sprawy na głowie. Oświadczenia mają ułatwiać pracę urzędów. Ktoś składa oświadczenie i ręczy, że podane dane są prawdziwe. Jeśli okaże się, że oświadczenie jest nieprawdziwe, urząd powinien zgłosić to w prokuraturze, a krzywoprzysięzca, przykładnie ukarany. Teraz podejrzanym jest każdy, kto złożył oświadczenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~ZABOBRZANIN 6-12-2009 9:31
Pierdu, pierdu ! CEZBET szykuje działeczke pod budowę, wykończą czynszami, a jak nie będzie komu handlowac zacznie sie procedura nad pozwoleniem na budowę... Tak sie skończy wymiana na lepszego oferenta !
~Mar 6-12-2009 9:40
Nieprawdziwość oświadczenia jest poświadczeniem nieprawdy w dokumentach oraz wprowadzeniem w błąd urzędnika a nie krzywoprzysięstwem.
~Licencjonowany Zarządca Nieruchomości 6-12-2009 13:37
Ja chciałabym tylko zapytać, czy jeżeli ktoś był inkasentem opłaty targowej, to czy to jest to doświadczenie, o którego wymagano przy przetargu ? Takim inkasentem był Pan Gronowski na Kilińskim; Pan Kempiński był jedynie pracownikiem administracyjnym. W związku z tym chyba obaj nie spełniają wymagań ? A co z wymaganą w takim przypadku licencją na zarządzanie nieruchomościami. czy wszyscy przystępujący do przetargu ją posiadają ? Z tego co wiem, nie można oddać w zarząd nieruchomości osobie takiej licencji nie posiadającej.
~Smieszek 6-12-2009 13:38
do zabobrzanin ~ Masz rację .Wybudują tam jeszcze jednego molocha. Handlowcy pójdą na zasiłek i będzie miał w tym molochu kto kupować. Interes dla obcego kapitału zapewniony, a my gówno z tego będziemy mieli - zawsze to coś .
~czynownik 6-12-2009 13:42
Place są prawdopodobnie przygotowywane do sprzedaży, stąd obecne i przyszłe zamącenia ze strony urzędu.
~pytajnik 6-12-2009 13:43
Co na to Zofia Cz.???
~kk 6-12-2009 15:32
fajna firma wspópracujemy z nim pozdrawiamy
~Mama 6-12-2009 16:00
Do Pytajnik. Raczej co na to protegowana Pani Zofii Cz., Pani Wicenaczelnik M., która awansowała za Pani Cz, po to, by pilnować interesu zarządcy Flory. To se ne vrati !
~Arez 6-12-2009 17:57
czy ktoś wie kiedy powstanie na FLORZE parking dla klientów? Taka inwestycja WYJDZIE naprawdę KORZYSTNIE DLA NAS KLIENTÓW
~koles 6-12-2009 18:49
~Od łopaty 6-12-2009 19:54
A co my, pracownicy targowiska ? Te dwa tygodnie zwlekania z rozstrzygnięciem przetargu, to dla nas dwa najgorsze tygodnie życia. Przyjdzie nowy zarządca a my pójdziemy na garnuszek Pana Obrębalskiego. Kilka osób na bezrobocie. Nie jest warta skórka za wyprawkę Panie Prezydencie !
~gosc niedzielny 6-12-2009 21:46
a może warto poczytać co o CEZBED piszą jego pracownicy? firma widać działa prężnie... http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,6680,0,0 widać też, dlaczego może zaoferować najwyższą stawkę - dzieje się to kosztem pracujących w firmie ludzi...
~wrocławski student 6-12-2009 22:01
flora i inne maja zostać - dość już super-mega-hiper-przepełnionych "chemią" marketów
~gościnnie11 6-12-2009 22:27
Po co komu te bazary? Kto tam jeszcze w ogóle kupuje? Wszystko drogie jak nie wiem, ciuchy badziewiaste, złej jakości, bez gwarancji, a krzyczą sobie jak za oryginalny towar. Dwa kroki dalej w Croppie, Butiku czy Housie taniej się kupi na wyprzedaży, niż chińszczyznę z flory. To już nie te czasy, że na targowisku można było ubrać się za niewielkie pieniądze. Jedyny pozytyw to warzywa i owoce na Zabobrzańskim Bazarze a reszta wek z Jeleniej. Niech budują galerie - to jest przyszłość tego miasta.
~rrr 6-12-2009 22:47
Zdanie Pana ,,koles" chyba narusza prawo karne.
~obserwer 6-12-2009 23:29
Nie udało się Kusiakowi załatwić rynku na zabobrzu, przez 2 kadencje , a bystrzacha Obrębalski załatwi za niecałe 3 lata. Ma chłop łeb jak nic nie robić, a zarobić .
~rocker 7-12-2009 6:23
mówi Dariusz Jura z firmy CEZEBED..... no jasne, szykuje się 'hala KDT'
~ 7-12-2009 15:42
Przedmiotem przetargu nie była wiarygodność oświadczeń! Chore Miasto!Tak skomlikować prostą sprawę, to tylko urzędnicy potrafią1 Samo ogłoszenie o prztargu ma błędy! Gdzie jest zapis, na jakiej podstawie prawnej przetarg jest ogłoszony? Gdzie jest zapis o możliwości unieważnienia przetargu przez Prezydenta? Gdzie jest zapis o obowiązku posiadania Licencji na zarządzanie? Urzędnicy nie wiedzą, jak napisać ogłoszenie o przetargu? Wstyd!!!
~Petent 8-12-2009 10:05
Słyszałem jak jeden z oferentów na "Zabobrze", Pan G., rzucał gromy na urzędników i Panią W. ze Wspólnego Miasta. Darł buzię na cały urząd i przed jego gmachem. Ubaw po pachy ! Nie dogadali się ze "Wspólnym Miastem" ! Pan G. domagał się od miasta zwrotu 5.000,- zł kaucji bo musi zapłacić ZUS i odsetki od kredytu na kaucję. Pewnie byla to dla niego trudna decyzja bo sam jest bezrobotny. Firmę założył ad hoc dla jednej transakcji. teraz boi się, że może być ścigany za podatki i odsetki. Takie to były "poważne" oferty do zarządzania cudzym. I znowu Panu P. ze "Wspólnego Miasta" nie udało się zamieszać Kłopot będą mieli tylko kupcy, którzy zapłacą za wyśrubowany czynsz dla miasta. Miasto chciało 18 tys. Kombinowali, kombinowali, aż się ze....i . Pan G. będzie teraz Panu P. musiał chyba forsę oddać.
~cebezed 8-12-2009 17:46
pozdrawiam
~cebezed 8-12-2009 17:50
witam mówi prawdziwy dariusz jura z cezbetu jest to nie prawda ze chcemy hale kdt i ogulem sie wycofujemy z hali kupcy sa najwazniejsi i jestesmy z nimi pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group