Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2228
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kominy byłej Celwiskozy dymią i zagrażają

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 17 grudnia 2015, 8:20
Aktualizacja: Piątek, 18 grudnia 2015, 7:34
Autor: Angelika Grzywacz – Dudek
Fot. Czytelniczka
– W ostatnich dniach z jednego z kominów byłej Celwiskozy wydobywał się gesty, duszący dym, a przy silniejszych wiatrach z kominów odpadają niebezpieczne elementy – informuje nasza Czytelniczka, która przesłała nam zdjęcia. Zarówno jeleniogórzanka, jak i inni Czytelnicy pytają czy ktoś nadzoruje te obiekty i kiedy zostaną one wyburzone lub zabezpieczone.

Jak potwierdzają jeleniogórscy strażacy , z jednego z kominów byłej Celwiskozy dymiło się w piątek (11.12). Nie był to jednak jedyny pożar w obiektach byłej fabryki. – W jednym z pofabrycznych kominów ktoś najprawdopodobniej podpalił śmieci, które ugasiliśmy – informuje st. kpt. Andrzej Ciosk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. – W październiku natomiast kilkakrotnie wyjeżdżaliśmy do pożarów śmieci zgromadzonych w innym pofabrycznym budynku – dodaje strażak.

Mieszkańcy przekonują jednak, że głównym zagrożeniem nie są pożary, a odpadające elementy z wysokich kominów.

– Czy Miasto w ogóle robi coś dla poprawy bezpieczeństwa na tym terenie? A gdzie jest nadzór budowlany? Nie dość, że te kominy szpecą krajobraz naszej kotliny, to jeszcze stanowią zagrożenie dla ludzi – piszą Czytelnicy w mailu przesłanym do naszej redakcji.

Wiceprezydent Jerzy Łużniak odpowiada, że Miasto zajmuje się sprawą od kilku lat razem z Powiatowym Nadzorem Budowlanym, do którego odsyła po szczegóły. Tymczasem Hanna Jaśkiewicz, kierownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego podkreśla, że zabezpieczenie obiektów byłej Celwiskozy to obowiązek właściciela, a nie Miasta czy innych instytucji.

- To właściciel ma obowiązek zabezpieczyć swoje obiekty, by nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców oraz ma prawo do ich wyburzenia – mówi Hanna Jaśkiewicz. – Dlatego ani Miasto, ani nadzór budowlany niczego burzyć nie będzie. W ostatnich latach właśnie przez właściciela wyburzone zostały dwa kominy. Teraz my zajmujemy się tylko 150-metrowym kominem, od którego przy silniejszych wiatrach odrywają się jakieś elementy i spadają na ziemię. Zgłaszała to m.in. Ciepłownia Ecco. W minionym roku – w ramach wykonawstwa zastępczego – próbowaliśmy zabezpieczyć ten obiekt. Miało to polegać na rozebraniu jego górnej części, ale wycofał nam się wykonawca wyłoniony w konkursie. Łatwiej jest bowiem wyburzyć taki komin metodą wybuchową, niż rozebrać jego część. Musieliśmy więc zwrócić pieniądze przekazane przez wojewodę na ten cel. Teraz wykonaliśmy ekspertyzę tego obiektu i do ponownej próby zabezpieczenia komina przystąpimy być może w przyszłym roku. Mamy jednak nadzieję, że do tego czasu tzw. właściciel sam podejmie jakieś działania, by nie narażać się na dodatkowe koszty, a z drugiej strony odzyskać dość atrakcyjną działkę. Cały problem w tej sprawie polega jednak na skomplikowanej sytuacji prawnej dotyczącej właścicielstwa. Jest fundacja, która niby jest właścicielem tego komina i niby nie jest. Podobna sytuacja jest w całej Polsce, gdzie pozostały takie pofabryczne spuścizny zamierzchłych czasów, z którymi nie wiadomo co robić. Ich zabezpieczenie jest bardzo trudne, a wyburzenie nieopłacalne – dodaje kierownik powiatowego nadzoru budowlanego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~Ferdek 17-12-2015 8:35
Jak taka obręcz zabije człowieka to dopiero nasza władza podejmie bardzo szybko odpowiednie kroki, i komin zburzy. Teraz do tego podchodzą olewająco.... Gdy coś się w Polsce sypie do okazuje się że nagle właściciela niema, kpiny w biały dzień.
~ 17-12-2015 8:39
Zapomnijcie!!!!! Wystarczy troszke chlodu i niskiego cisnienia, a okolice szkoly muzycznej, Strazy Pozarnej i ulicy Bankowej zalega duszacy smog i opadajaca sadza. Tak jest od lat. Pracuje w tej okolicy i niestety, czesto boli mnie glowa, co w takie dni jest oznakami podtrucia tym swinstwem. Szkoda ze smog nie siega ratusza, moze krawaty cos z tym zrobili. Tlumaczenie jest proste- ponoc termomodernizacja szkoly muzycznej jest w impasie, tak jak okoliczne domy i nic sie nie zieni. Wiec gdzie jest dbalosc o nasze zdrowie???? Krawaty maja to w d...pie, u nich nmie capi dymami z kominow.
~kruk 17-12-2015 8:45
Trzydzieści lat temu ten komin miał 105 metrów. W wolnej Polsce wszystko jest bardziej okazałe :)
~ 17-12-2015 8:47
Co pan Łużniak wygaduje, że zajmują się sprawą od kilku lat, skoro Pani z nadzoru budowlanego ucina dyskusję krótko mówiąc, że to sprawa właściciela, więc czym to miasto się tak na prawdę zajmuję? jak zwykle biciem piany...
~Rico 17-12-2015 8:55
''Jest fundacja ,która niby jest właścicielem tego komina i niby nie jest. Podobna sytuacja jest w całej Polsce ....'' Hmm, niby państwo !
~zaboberek 17-12-2015 9:00
Kiedy we wrześniu(?)był wyburzany komin,to w sążnistym artykule było czarno na białym napisane,że do końca roku będą wyburzone pozostałe kominy.Ponoć właściciel firmy wyburzającej miał opracować sposób wyburzenia.Może redakcja Jelonki wyszpera z archiwum ten artykuł i przypomni dokładnie jego treść.
~mm 17-12-2015 9:02
Skoro nie do końca jest jasna sytuacja prawna w/w obiektów to odpowiednie władze powinny zająć się tą sprawą, jeżeli stwarzają zagrożenie dla życia lub zdrowia . Bezpieczeństwo jest najważniejsze wystarczy chcieć. Będą się wzajemnie obwiniać jak komuś coś się stanie .Jak zwykle odbijanie piłeczki.
~Prawo_Idzie 17-12-2015 9:15
...." być może.... miało to polegać..... mamy jednak nadzieję.... próbowaliśmy..... niby jest właścicielem i niby nie jest....." - taki oto bełkot funduje nam urzędnik państwowy. Cały problem paniusiu kierowniczko, polega na tym, że nie ma paniusia pojęcia o swojej pracy, i obowiązkach, i , że jak kogoś cegła z tego komina zabije, to paniusia będzie mrugać ze zdumienia wymalowanymi oczętami, ale paniusi do więzienia nie wsadzą. A powinni paniusię przede wszystkim wziąć za dupsko, i wywalić z roboty za ten bełkot. O skomplikowanej sytuacji prawnej to niech se paniusia pogada do siebie. Śmiech w całej naszej kancelarii prawnej. Nic, tylko NIK na paniusię nasłać.
~ 17-12-2015 9:39
to właściciel gniewowski palił dokumenty własności
~Gość 17-12-2015 9:47
Teraz miasto zasłania się tym że nic nie może bo teren prywatny ,a kto pytam to prawo ustalał jak nie PO i pańscy koledzy z poprzedniej partii,przecież to wy doprowadziliście do takich absurdów prawnych jakie teraz mamy w kraju ,to PO było z PSL-m u władz 8 lat i co i nic nie mozna bylo zrobić w tej kwestji ,tylko kolesi na stołki usadzać i zawłas...ć całe państwo ,wreszcie może zapanuje jakiś ład i kolesie polecą ze stołków ,a wy panie Łużniak weżcie sie solidnie do roboty i i poprawcie to co wasi PO pracodawcy z...........li przez 8 lat rządów a nie tylko jęczycie że sie nieda.
~Pl.. 17-12-2015 9:49
Szkoda że przy kasowanie za wynajem "właściciela" niby nie ma. Wtedy szybko się znajduje.
~II sort 17-12-2015 10:08
Może w końcu PIS zainteresuje się tym "znikającym" właścicielem terenu byłej Celwiskozy, a szczególnie procederem "wejścia" w posiadanie... A póki co, to chyba są mandaty karne, co?
~Sort nr 1 17-12-2015 10:11
Teraz rusza odbudowa kraju z ruin. Komin się przyda jak zacznie się odbudowa celwiskozy. Zabierać lewackie łapy od kominów!!
~-dociekliwy 17-12-2015 10:22
A co tam się spala ? a gdzie jest Ochrona Środowiska i badania zapylenia? Czy wiadomo jakie substancje grasują w powietrzu ? ktoś to kontroluje ? to jakaś masakra!!
~ 17-12-2015 10:30
Zapraszam do Sobieszowa.
~ehhh 17-12-2015 10:33
I. jak teren jest prywatny to ogrodzić i TYLE! Jak coś spadnie i zabije człowieka to jego problem! Co robi na terenie nie należącym do niego!? II. Wprowadzić prawo do posiadania broni i takiego prawo jakie jest m.in. w USA i problem łażenia po nie swoim minie ... III. Zająć się własnym podwórkiem, śmieciami na nim i starymi szopami które się walą i szpecą tak samo jak wspomniany komin... Tyle w temacie!
~pisak 17-12-2015 10:39
Jak to jest teren prywatny po byłej fabryce ta jak niby ma coś spaść na mieszkańców. Chyba, że odpadające obręcze fruwają po okolicy. Nie włazić na nieswoje i po problemie. Jak spadnie na właściciela to jego cyrk. I znalazłem proste rozwiązanie, a tu połowa aparatu urzędniczego i okolicznych donosicieli zaangażowana w sprawę. Niepotrzebnie
~? 17-12-2015 10:41
pis uruchomił produkcję w nocy będą przyjęcia po Nowym Roku /stocznie już pracują/. rozwój rozwój rozwój
~abc 17-12-2015 11:09
gniewowski pali dokumenty bo nowa wladza weszla
rymcycymcy 17-12-2015 11:19
Kawał roboty dla.... kominiarza.!! :)
~krecik78 17-12-2015 12:25
Mi jelenia góra zawsze kojarzy się z tymi kominami !!!! ZOSTAWIĆ je !!!!!!
~kokospoko 17-12-2015 12:49
Złotousty Zawiła ma sie dobrze i moze otworzy jeszcze jedna fontanne i niech sie gawiedź cieszy. A tu wszyscy poumieramy na raka w "uzdrowisku" smierdzice które jest w pierwszej trójce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. I jeszcze opłote klimatyczna podniósł, bez koment.
~strusz Cyzi 17-12-2015 13:25
"Mieszkańcy przekonują jednak, że głównym zagrożeniem nie są pożary, a odpadające elementy z wysokich kominów. ">>>>>>>> Pani Grawitacja zapewnia nam powszechne prawo ciążenia i pionową spadalność wszelkich rzeczy cięższych od piórka. Zatem jak się cokolwiek urwie z komina-spada tuz obok niego. I zagraża tylko tym, co znajdują się w pobliżu tegoż. A kto zaprasza w te miejsca kogokolwiek nieproszonego? Otóż jest to przemożna chęć zysku, poprzez złomowanie rzeczy niezłomowalnych, które stanowią część nośną murów i konstrukcji. Wydłubywanie każdego kawałka żelastwa kończy się zazwyczaj takim osłabieniem konstrukcji, że wtedy w towarzystwie wrzasków i jęków robi ona DUP. I na trwałe zmienia krajobraz oraz ilość kończyn u złodziei, że o spadku liczebności ludności okolicznej nie wspomnę.
~Pan Buk 17-12-2015 15:47
ekipa z Warszawskiej zazwyczaj opalała tam kable
~Mieszkaniec 17-12-2015 16:35
Potwierdzam, przynajmniej raz w tygodniu opalane są kable. Szczególnie wieczorem, nie widać wtedy łuny ognia i dymu. Teren jest ogólnopolskich dostępny, obok jest składowisko starych opon, które też już dwa razy ktoś podpalił. Cały teren wokół komina to wysypisko śmieci.
~Mieszkaniec 17-12-2015 16:37
Ogólno dostępny
~Blądimać 17-12-2015 16:38
No to ja się pytam. Dlaczego tak wysoki obiekt nie posiada oświetlenia ostrzegawczego, takiego na czerwono jak na placu Pigalle? Ostatnio jak leciałam do swojej Blądicórci to bym przywaliła w ten komin. Co za chamstwo. Kto jest za to odpowiedzialny? Pewnie znowu nikt.
~ 17-12-2015 17:05
Jelenia Góra jest tak czarna jak te kominy, poza nielicznymi wyjątkami
~Do mundrych inaczej 17-12-2015 17:08
Cegła i zaprawa odpadająca płatami przy silnym wietrze leci jak kartka papieru. Z wysokości 150 m potrafi polecieć dość daleko. Ruszcie swoje tłuste litery sprzed monitora i zobaczcie na miejscu- BLISKO wkoło jest kilka firm- są takie które dla bezpieczeństwa musiały wyłączyć z użytku część terenu gdyż rano znajdowały tam fragmenty komina. A ''Ecco'' to zdaje się jest od butów? Pani dziennikarko z Bożej łaski. Platfusy miały rację- państwo polskie istnieje tylko teoretycznie- skoro sztab urzędników nie potrafi sobie poradzić z jednym właścicielem.
~RTRTRTREE 17-12-2015 17:20
na zdjeciach widac ze komin nie szczelny
~TNT 17-12-2015 18:09
w ostatnich latach wyburzono dwa kominy... co wy pitolicie... wyburzono dwa kominy w ostatnich 2miesiącach...!@!!!!!!!!!!!! A NIE W 2 LATACH!!!!!
~Blądimać 17-12-2015 18:57
Jak komin nieszczelny to znaczy mocno zdegradowany i tylko patrzeć jak sam się obali. Urzędasy do roboty, bo zagrożenie was wyprzedza.
~TNT 17-12-2015 19:28
w ostatnich latach wyburzono dwa kominy... co wy pitolicie... wyburzono dwa kominy w ostatnich 2miesiącach...!@!!!!!!!!!!!! A NIE W 2 LATACH!!!!!
~ 17-12-2015 20:40
buta wrzucili
~ 17-12-2015 21:15
"Ich zabezpieczenie jest bardzo trudne a wyburzenie nieopłacalne - dodaje kierownik.........." Większych idiotyzmów nigdy nie słyszałam. Skoro wyburzenie jest nieopłacalne to może rozbiórka cegiełka po cegiełce?
~x 17-12-2015 21:32
Ten teren powinien być wyburzony co do cegły i przeznaczony pod budowę domów.Celwiskoza wraz z tymi ruinami straszy nie mniej niż czernobyl.
~TSOL 17-12-2015 21:50
Właścicielem Celwiskozy wszyscy dobrze wiedzą kto jest za PO czuł się pewnie i bezkarnie i robił te swoje machloje i przekręty ale PIS się za takich nygusów weźmie oj Duda i Kaczyński się weźmie za takich cwaniaczków...
~ 17-12-2015 21:57
artykuł jest przecudownie napisany np. Cały problem w tej sprawie polega jednak na skomplikowanej sytuacji prawnej dotyczącej właścicielstwa. Jest fundacja, która niby jest właścicielem tego komina i niby nie jest.
~ff 17-12-2015 23:24
szkoda ze mamy brudne zasyfione i chore miasto, duzo jezdze i np. mniejsze miesciny potrafia ogarnac temat ,pooczawszy od obwodnic po pozadek ,az miło popatrzec.jelenia jest pieknie połozona ,ale w zamian mamy pieknie pierdo..ietych rzadzacych zamiast to wykorzystac.syf brud itd....tylko pod ratuszem potrafią posprzątac
~do ff 18-12-2015 16:38
kolego przypominam że w 2 turze wyborów byli dwaj panowie którzy mieli już jedną kadencję za sobą i niczego dobrego dla miasta i jego mieszkańców nie zrobili, no ci ludzie nie mają pomysłu na Jelenią Górę a mimo wszystko mieli duże poparcie mieszkańców więc widać że ludziom się wszystko podoba od term cieplickich po galerie i markety po drogi, no ale chyb ci ludzie nie wychylają nosa poza kotlinę i nie wiedzą jak wyglądają inne polskie miasta. Jest to smutne...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group