Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 4529
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA- KRAJ: Komandoria z gwiazdą dla kandydata Platformy Obywatelskiej

Środa, 31 sierpnia 2011, 16:49
Aktualizacja: 17:12
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA- KRAJ: Komandoria z gwiazdą dla kandydata Platformy Obywatelskiej
Fot. RED
Jeleniogórski kandydat w wyborach do Senatu Józef Pinior otrzymał dziś z rąk prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Okazją były warszawskie uroczystości centralne związane z 31. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Józef Pinior był wśród 32 uhonorowanych wybitnych działaczy opozycji demokratycznej. Wyższy rangą order – Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski – otrzymał jedynie Zbigniew Bujak, szef podziemnej Solidarności w latach stanu wojennego.

Józef Pinior, działacz Solidarności na Dolnym Śląsku, pochodzi z Rybnika w województwie śląskim. Ten absolwent prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, Podyplomowego Studium Etyczno-Religioznawczego i Szkoły Nauk Społecznych, stypendysta w nowojorskim New School University, w 1978 roku podjął pracę jako tłumacz w Wydziale Operacji Zagranicznych dolnośląskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego. A od roku 1989 został pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jego działalność polityczną można podzielić na dwa etapy. Od roku 1980 na Dolnym Śląsku należał do „Solidarności”. Organizował liczne akcje protestacyjne przeciw ówczesnym władzom, był wielokrotnie aresztowany i internowany. Po roku 1989 zaangażował się jednak w struktury socjalistyczne. Na początku lat 90-tych był liderem trockistowskiego Socjalistycznego Ośrodka Politycznego. Niedługo potem należał do Unii Pracy jako wiceprzewodniczący (1996-99). Następnie pełnił funkcję pełnomocnika wojewody dolnośląskiego ds. referendum unijnego (2002-2003) oraz ds. europejskich (2003-2004), a w latach 2004-2009 był eurodeputowanym z ramienia centrolewicowej partii - Socjaldemokracji Polskiej.

Józef Pinior kandyduje z ramienia Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych do Senatu z okręgu jeleniogórsko-legnickiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group