Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5495
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kaplica św. Anny w Jeleniej Górze z nową elewacją

Środa, 3 października 2012, 15:43
Aktualizacja: 15:54
Autor: UM
Zakończył się remont elewacji kaplicy św. Anny przy Bramie Wojanowskiej. – To druki etap remontu tego zabytku – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – W ubiegłym roku wymieniono dach na kaplicy, w tym odnowiono elewację – dodał.

Kaplica św. Anny formalnie należy do parafii pw. św. św. Erazma i Pankracego, ale stanowi autonomiczny obiekt, który przed wiekami pełnił naprzemiennie funkcję sakralną w okresie pokoju, a obronną – w czasie licznych wojen. Świadczą o tym m.in. tzw. otwory kluczowe – kamienne obramowania strzelnic. Przechodnie często przypisują kaplicy stojącą obok wieżę. Tymczasem jest ona osobną budowlą, Basztą Bramy Wojanowskiej, związaną tylko wspólnym murem.Nie ma jednak między tymi obiektami żadnego przejścia. Jedyny dzwon na kaplicy wisiał w niewielkiej, zachowanej do dziś sygnaturce.

Nad wejściem do kaplicy wykuto napis w formule chronostychu, mówiący o tym, że obiekt poświęcony został św. Annie, babce Chrystusa, zawierający informację o odbudowie, która nastąpiła w 1715. r.Miasto poniosło tylko część kosztów remontu zabytku, ok. 35 tys. zł z ponad 130 tys., jakie pochłonął remont dachu w 2011 r., oraz 28,6 tys. zł, z ponad 101 tys., które zapłacono za remont elewacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group