Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3215
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stara Kamienica: Już można zwiedzać!

Wtorek, 5 października 2021, 7:17
Autor: WAC
Stara Kamienica: Już można zwiedzać!
Fot. biuro senatora Krzysztofa Mroza
To symboliczne zakończenie renowacji cennego zabytku. W ostatnią sobotę (2.10) odbyło się pierwsze uroczyste wejście przez most na dziedziniec zamku w Starej Kamienicy.

Gośćmi organizowanej przez Urząd Gminy Stara Kamienica uroczystości byli m. in.: poseł Andrzej Sośnierz - który, jako członek zarządu Fundacji „Zamek Chudów”, we współdziałaniu z byłą wójt gminy Stara Kamienica Zofią Świątek rozpoczynali starania o rewitalizację zamku, senator RP Krzysztof Mróz, a także były kierownik jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Wojciech Kapałczyński i Jacek Jakubiec - społeczny kustosz Dworu Czarne. Imprezę uświetnił zespół Częstochowa Pipes & Drums – jedyna w Polsce orkiestra wykonująca tradycyjną szkocką muzykę na dudach.

Wójt Gminy Stara Kamienica Mariusz Marek w swoim wystąpieniu dziękował wszystkim, którzy na przestrzeni lat zaangażowani byli w odbudowę zamku. Podkreślał przede wszystkim rolę poprzedniej wójt Zofii Świątek, jako inicjatorki działań, których finałem jest odbudowa terenu zamkowego. Wójt podkreślał, że przez lata zapomniane miejsce dzięki rewitalizacji stało się wizytówką Starej Kamienicy.

Dzięki prowadzonym pracom i włożonemu w to miejsce poświęceniu władz gminy i pasjonatów gmina Stara Kamienica zyskała dużą atrakcję turystyczną - powiedział obecny na uroczystości senator RP Krzysztof Mróz. - To pomoże ściągnąć do miejscowości odwiedzających i rozwinąć sektor turystyczny w gminie.

Zamek można zwiedzać z przewodnikiem lub samemu używając kodów QR rozmieszczonych w najważniejszych miejscach obiektu. Dzięki nim można poznać historię miejsca oraz legendy związane z miejscowością. W planach jest udostępnienie do zwiedzania rozległych zamkowych piwnic, które mają stać się przestrzenią wystawową dla znalezisk odnalezionych podczas prac na terenie zamku. Cały teren czeka na kolejne prace archeologiczne, które pozwolą na odkrycie kolejnych części ruin.

Datowany na przełom XIV i XV w. obiekt zyskał drugie życie po staraniach władz gminy oraz grona pasjonatów. W ramach prowadzonych od 2010 roku prac udało się doprowadzić do odbudowy i zadaszenia wieży zamkowej, która pełnić będzie rolę wieży widokowej. Większość terenu zamku wraz z piwnicami odgruzowano. Kulminacyjnym elementem rewitalizacji była odbudowa czteroprzęsłowego łukowego mostu prowadzącego na zamkowy dziedziniec. Całość prac kosztowało łącznie ok. 2,5 mln zł. Środki pozyskano m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

52
84%
Cieszy
7
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
2
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group