Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 3459
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Już jutro wyjątkowy spektakl

Wtorek, 22 listopada 2016, 9:02
Aktualizacja: Sobota, 26 listopada 2016, 13:32
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Już jutro wyjątkowy spektakl
Fot. Przemek Kaczałko
„Przerwana odyseja” to spektakl, z którym gościnnie w Teatrze C.K. Norwida wystąpią aktorzy Teatru Modrzejewskiej z Legnicy oraz Narodowego Teatru Macedonii w Skopje. Już jutro (23.11) na Dużej Scenie poznamy losy Macedończyków, którzy w wyniku wojny domowej w Grecji – przybyli do Polski.

- Tematem polsko-macedońskiej „Przerwanej odysei” jest dziecięcy exodus, który był efektem krwawej greckiej wojny domowej, jaka w latach 1946-49 toczyła się pomiędzy popierającą króla i monarchię prawicę, a komunistyczną Demokratyczną Armią Grecji – wyjaśniają twórcy spektaklu. Jej partyzanckie bojówki stacjonowały przeważnie w górach na północy Grecji, gdzie mieszkali Macedończycy (w odróżnieniu od Greków są Słowianami), którzy dobrowolnie lub przymusowo walczyli po stronie komunistów. Komuniści przegrywali jednak tę wojnę, bowiem po stronie ich przeciwników stanęły Wielka Brytania i USA. - Wiosną 1948 r. nakazali zatem zebranie wszystkich dzieci mieszkających na terenach kontrolowanych przez swoich partyzantów i ich ewakuację (w założeniu tymczasową) do krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Przeszedłszy trudną drogę, część z nich trafiła do Polski – na Dolny Śląsk. Tu znaleźli swój prawdziwy dom. To Polska pozwoliła im wyleczyć się z wojennej traumy, zapewniła wykształcenie i życiową szansę – przybliżają wątek historyczny organizatorzy spektaklu.

- To, że sięgamy po kolejny lokalny temat, to nie jest nic dziwnego, bo tym się także zajmujemy, żeby przypominać Dolnoślązakom, gdzie żyją – mówił Jacek Głomb, reżyser „Przerwanej odysei”. - Wszyscy wiemy, że po wojnie przyjechały tutaj dzieci greckie, ale mało kto wie, że to były nie tylko dzieci greckie. Połowę społeczności dziecięcej, która tu dotarła w 1948 roku stanowili Macedończycy, tylko mieli greckie nazwiska – byli zhellenizowani przez Greków – dodał reżyser będący jednocześnie dyrektorem Teatru Modrzejewskiej.

- Tajemnicą poliszynela do dzisiaj jest fakt, że Grecy nie pozwalają im wjeżdżać na swoje ziemie. Grecja będąc krajem Unii Europejskiej nie stosuje standardów unijnych w stosunku do Macedończyków – to jest absolutna hańba współczesnej Europy, że jest taki kraj, którego mieszkańcy nawet nie mogą pojechać oglądnąć miejsc, gdzie urodzili się ich dziadkowie chyba, że przyjmą obywatelstwo greckie, czego nie chcą – podkreślił Jacek Głomb, który tym spektaklem chce przywoływać wspomnienia czasów, w których Polacy zachowywali się porządnie.

W spektaklu podzielonym na dwie części zobaczymy zarówno znakomitych aktorów legnickiego teatru, jak i Macedończyków. - Teatr nie jest od tego, żeby mieć tezę, tylko od tego, żeby opowiadać historię i mam wrażenie, że udało nam się taką historię opowiedzieć – mówił Jacek Głomb.

Grze aktorów będzie towarzyszyć muzyka na żywo w bałkańskim składzie: 3 klarnety różnego rodzaju i perkusja.

Na „Przerwaną odyseję” w reż. Jacka Głomba zapraszamy w środę (23.11) o godz. 19:00 do Teatru Norwida w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group