Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 5461
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jutro sesja. Radni wybiorą nowego przewodniczącego?

Poniedziałek, 18 marca 2013, 13:17
Aktualizacja: Wtorek, 19 marca 2013, 7:14
Autor: Angela
Jelenia Góra: Jutro sesja. Radni wybiorą nowego przewodniczącego?
Fot. Archiwum
Wybór nowego przewodniczącego zdominuje jutrzejszą sesję (19.03) Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. Po piątkowej rezygnacji (15.03) Janusza Grodzińskiego Klub Radnych Platformy Obywatelskiej przygotowuje nowego kandydata. Najczęściej pada nazwisko Leszka Wrotniewskiego. – Nie jest powiedziane, że to ja zostanę wybrany, bo są co najmniej cztery nazwiska typowane na tę funkcję – mówi radny L. Wrotniewski. – Które? Tego powiedzieć nie mogę. Decyzja zapadnie dzisiaj popołudniu podczas spotkania naszego klubu – dodaje.

Janusz Grodziński w piątek złożył nie tylko rezygnację z funkcji przewodniczącego rady miejskiej, ale również z członkowstwa w jeleniogórskim klubie Platformy Obywatelskiej. O jego odwołaniu mówiło się już wcześniej, kiedy padły pierwsze nazwiska tych, którzy mieliby zająć jego miejsce. Najczęściej mówiono o Leszku Wrotniewskim, nieco rzadziej o Grażynie Rehlis – Pawlukiewicz.

- Moje nazwisko pojawiało się najczęściej, bo jestem szefem klubu, który doprowadził do odwołania przewodniczącego, ale kandydatów jest więcej. Klub dzisiaj zdecyduje, kto to będzie – mówi Leszek Wrotniewski. - Jakie to nazwiska? O tym mówić nie będę, nie jest to tajemnica, ale nie konsultowałem tego z klubem – dodaje.

Na pytanie co zmieniłby, gdyby się okazało, że zostanie przewodniczącym, Leszek Wrotniewski odpowiada: - Ustaliłbym stałe terminy sesji oraz starałbym się skonsolidować radę jako ciało kolegialne, bo to pozostawiało w ostatnim czasie wiele do życzenia. Wiadomo, że poglądy będą się ścierać w radzie, natomiast było wiele takich sytuacji, że można było szukać konsensusu na spokojnie, a tego nie robiono – dodaje L. Wrotniewski.

Prezydent Marcin Zawiła, pozycję którego według nieoficjalnych opinii miało osłabić odwołanie Janusza Grodzińskiego z funkcji przewodniczącego, nie komentuje sprawy i czeka na rozstrzygnięcia.

- Jest to decyzja rady i myślę, że rada podejmie rozsądną decyzję w tym zakresie – mówi prezydent Marcin Zawiła. – Przewodniczący rady to osoba, która pełni funkcję reprezentacyjną, ale przede wszystkim odpowiada za sposób prowadzenia rady. Od czasu, kiedy prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych musimy współpracować, ale tu nie ma bezpośredniej zależności. To musi być osoba, która ma zdolność wysławiania się, ale przede wszystkim radzenia sobie w trudnych sytuacjach napięć, do których w radzie często dochodzi, musi więc bardzo dobrze znać regulamin. Z Januszem Grodzińskim współpracowało mi się bardzo dobrze i był on z sesji na sesję coraz lepszy. Teraz czekam na decyzję rady – dodaje prezydent M. Zawiła.

Na pytanie, czy odwołanie Janusza Grodzińskiego odbiera jako cios wymierzony w jego kierunku, prezydent twierdzi:

- Gdybym odbierał osobiście wszystkie wątpliwości, teksty artykułów, teksty na blogach, które dość nieodpowiedzialnie są tam umieszczane, to pewnie dzisiaj w stanie wyższej depresji psychicznej leżałbym w domu, albo w zakładzie zamkniętym. Moim obowiązkiem jest dbać o to, by w trudnych czasach funkcjonowania miasta, przeprowadzić Jelenią Górę możliwie suchą stopą przez trudny czas i tym się zajmuję.

Podczas jutrzejszej sesji radni będą głosować nad zmianą w tzw. uchwale śmieciowej. Chodzi o to, by mieszkańcy płacili za odbiór odpadów co miesiąc, a nie jak wcześniej uchwalili radni - kwartalnie i na dodatek z góry.

Zagłosują też nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w rejonie ulic Jeleniej i Pijarskiej w Jeleniej Górze, zwiększeniem kapitału zakładowego spółek Wodnik i Termy Cieplickie. Będą także głosować na temat przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Jeleniej Góry w 2013 roku, podziału pieniędzy z PFRON-u i wielu innych spraw bieżących.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
781
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
19%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group